Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic rozpoczęło realizacje projektu „Warsztaty szkutnicze”. Pod okiem doświadczonego szkutnika Dominika Wichmana powstaje od podstaw wielka drewniana flisacka łódź - galar kamieniecki, podobny do tych, jakie od wieków pływały po Bugu, docierając z towarami nawet do Gdańska.
- Będzie to obszerna, płaskodenną jednostka pływająca, zdolna wygodnie pomieścić dwunastu pasażerów (plus obsługa i bagaże, rowery i sprzęt przydatny w rejsach rzecznych i biwakach po drodze). Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i sponsorów w kolejne etapy tego projektu już w przyszłym sezonie galar będzie służył lokalnej społeczności i będzie kolejną (bo już nie pierwszą) jaskółką w naszych wysiłkach w celu ożywienia żeglugi turystycznej na wyszkowskim Bugu. Dzięki temu w przyszłym sezonie mamy nadzieję pływać po Bugu galarem z portem macierzystym w Wyszkowie! - mówią członkowie Stowarzyszenia.
Jako pierwsi w warsztatach wzięli udział - poza wolontariuszami i członkami SMRLiO - harcerze z 78 WDH Junga. Warsztaty i zaimprowizowana stocznia rzeczna odbywają się na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym.
Projekt warsztatów szkutniczych realizowany jest dzięki grantowi od Powiatu Wyszkowskiego. Finalizacja projektu wymaga jednak pozyskania kolejnych funduszy. Jeśli zatem zechcesz wesprzeć ten projekt, prosimy o wpłatę dowolnej kwoty na konto Stowarzyszenia nr 49 8931 0003 0000 3232 2000 0001, tytułem: „Darowizna na cele statutowe - galar”.
Zaintersowanych udziałem w kolejnych sesjach warsztatów szkutniczych (wolontariat) zapraszany do kontaktu tel. 605 444 944, 661 601 210.
Źródło: SMRLiO
Komentarze
Zostaw komentarz