REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Liceum równa się Norwid

Nauka

Od 40 lat I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie nosi imię Cypriana Kamila Norwida. Ale powiedzieć, że Norwid jest patronem szkoły, to za mało. Romantyczny twórca stał się symbolem wyszkowskiego ogólniaka, a szkolna społeczność nieustannie podejmuje inicjatywy i dba o to, by patron był ciągle odkrywany na nowo także poza szkołą, w środowisku lokalnym. 23 września plenerową inscenizacją "Bema pamięci żałobnego - rapsodu" zainaugurowano rocznicowe obchody w I LO i w Powiecie Wyszkowskim.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tegoroczna, 26. już plenerowa inscenizacja wiersza wielkiego polskiego romantyka w I Liceum Ogólnokształcącym w Wyszkowie zainaugurowała obchody 40-lecia nadania szkole imienia Cypriana Kamila Norwida, połączone z trzydniowym świętowaniem rocznicy urodzin wybitnego poety. Przy okazji zacieśniła się współpraca I LO z Muzeum Norwida w Dębinkach, dzięki któremu w uroczystości wzięło udział wielu wybitnych norwidologów.

Patronem wyszkowskiego Liceum Cyprian Kamil Norwid został 23 maja 1982 r. W szkolnym parku odsłonięto wówczas pierwszy w Polsce pomnik poety, a w holu - jego płaskorzeźbę - oba autorstwa Zdzisława Skoczka. W uroczystości brał udział nieoceniony, nieżyjący już Wiktor Gomulicki - wspominała tamte wydarzenia polonistka Klaudyna Matejko-Kulasińska.

- Z dzisiejszej perspektywy może się nam wydawać, że ówczesne władze oświatowe nie w pełni zdawały sobie sprawę z tego, że zgadzają się na upamiętnienie twórcy, którego poglądy nie mieściły się i nadal nie mieszczą w narzuconej odgórnie wizji państwa i który czerpał z tradycji chrześcijańskiej - mówiła polonistka, wspominając trudne czasy stanu wojennego, nadzór oddelegowanych do szkoły oficerów wojska, tłumienie wolności słowa i szykany wobec niepokornych nauczycieli. - Wiele osób pamięta, że w latach 80. chętnie powoływano się oficjalnie na jeden cytat z Norwida: „Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”. Pomijano jednak dalszy ciąg, raczej niewygodny dla ówczesnej władzy. To jest fragment, który mówił, że ten obowiązek składa się w naturze rzeczy z dwóch: zobowiązującego ojczyznę dla człowieka i zobowiązującego człowieka dla ojczyzny.

- Dlaczego Norwid? - pytała dyrektor I LO Dorota Piotrowicz.

- Wybór wynikał z humanistycznej orientacji części klas i z poczucia związku z tradycją regionalną. Cyprian Norwid jest biograficznie związany z Mazowszem, urodzony 24 września 1821 r. w niedalekiej wsi Laskowo-Głuchy. Dzieciństwo i młodość spędził w tym regionie: Laskowo-Głuchy, Dębinki, Rybienko, Warszawa. Skazany na status emigranta, w swej twórczości do owych miejsc często powracał z tęsknotą - mówiła.

Przez 40 lat sylwetka Norwida stała się znakiem firmowym wyszkowskiego liceum.

- Obecnie słowo Norwid jest synonimem ILO w Wyszkowie. Uczniowie, pracownicy oraz tysiące absolwentów - wszyscy jesteśmy dumni, że naszym patronem jest tak wybitny poeta, wszechstronny artysta, że jest źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń uczniów wyszkowskiego liceum. Świadomi roli tradycji, będziemy kultywować pamięć o Norwidzie w naszym liceum i w społeczności lokalnej, przekazywać wiedzę nie tylko o jego utworach, ale uwrażliwiać na piękno i mądrość poezji Cypriana Norwida - zapewniła.

Wspomniała przy tym o licznych formach pracy z patronem, z których jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest wystawiana od 26 lat plenerowa inscenizacja. „Bema pamięci żałobnego - rapsodu”. Młodzież klas II przebrana za płaczki żałobne i rycerzy, przy dźwiękach utworu Czesława Niemena, idzie za cieniem gen. Bema konduktem żałobnym do wyszkowskiego parku, aby złożyć jego ciało oraz kwiaty przed pomnikiem Cypriana Norwida.

Częścią szkolnej uroczystości była dyskusja panelowa poświęcona Norwidowi. O tym, czy był on romantykiem, czy parnasistą, o jego autorytetach, dyskutowali norwidolodzy: prof. dr hab. Piotr Chlebowski, prof. dr hab. Michał Kuziak, dr hab. Karol Samsel, dr Magdalena Woźniewska-Działak, prof. dr hab. Tomasz Korpysz, dr Edyta Chlebowska, dr Eliza Kącka i dr Ewangelina Skalińska. 

Piątkowe wydarzenie było początkiem trzydniowych obchodów 201. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. Program dalszych wydarzeń:

24 września, sobota, Pałac w Chrzęsnem

  • godz.16.00 - premierowa projekcja etiudy „Norwid w podróży”
  • godz.16.45 - koncert Gaba Kulka z zespołem

24 września, sobota, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

  • godz.18.00 - występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach; widowisko „Nasz romantyzm” - uczniowie i absolwenci I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie
  • godz. 19.30 - „Fatum” - spektakl o życiu i twórczości Cypriana Norwida
  •  godz. 20.30 - „Romantycznie” - koncert Aleksandry Wylężek

25 września, niedziela, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

  • godz. 12.00 - XV Mazowiecki Bieg Norwidowski
  • godz. 16.00 - koncert muzyczno-poetycki z cyklu „Letnie, niedziele popołudnia z Norwidem i Chopinem”, recytacja Maja Komorowska, fortepian Tomasz Zając
  • godz. 17.30 - obchody jubileuszu „Bractwa Zabrodzkiego”
  • godz. 19.15 - występ Kapeli z Mostówki
  • godz. 20.30 - „Bractwo Zabrodzkie” - film dokumentalny

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Obserwator
Bez tej młodzieży na której dziś wszyscy psy wieszają Nic nie dało by się zrobić. Podziękowania dla Młodzieży.!!!
Zdumiona
A dlaczego na tych zdjęciach z tak wielkiej uroczystości nie widać wielu nauczycieli którzy tam obecnie pracują? Powinni tam być całe grono nauczycielskie. Dziwne, są tylko nieliczni.
Ann
Do Zdumionej Nauczyciele prowadzili normalnie lekcje w szkole, to chyba oczywiste.
MM
Zdumiona: w wydarzeniu brały udział tylko dwie klasy i trójki klasowe a reszta szkoły miała normalnie zajęcia, więc zgaduję, że nauczyciele byli na lekcjach.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Kilka lat temu była akcja, żeby oświetlić przejście na pieszych przez Kościuszki na skrzyżowaniu z 11 Listopada, bo pan STOP jest tylko do 16. Wchodzić na przejście wieczorem i pojawia się oświetlenie krawędzi przejścia do drugiej części ulicy, przechodzisz bezpiecznie. Ile gardłował Abramczyk i inni z elitki. Kilka lat minęło i nic się nie zmieniło w temacie a takich bezpiecznych przejść mogło być więcej. Teraz to trzeba wypić kilka produktów waspolu i samo się przejście oświetli.
gburmistrz oszczędny.
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Wisia? chcesz się pobawić Lemem ? to proszę "Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały." A faktycznie Wyszków powinien czerpać wzorce z gmin:) :).:)
Ostro
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Niektórym to chyba na umysł padło, albo na napis. Oświetlenie uliczne w godzinach późnonocnych wyłącza Długosiodło, Rząśnik, Somianka, a tam nie ma ledowego napisu. W Wyszkowie też jeszcze nie ma, a jak będzie, to na pewno nie będzie świecić całą noc. Zacytuję St. Lema: Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Wisia
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Piątek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny

REKLAMA