REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Poczekajmy". Radni o przebudowie WOSiR

Miasto

Wszystko wskazuje na to, że planowana przez gminę Wyszków przebudowa budynku administracyjnego i hotelowego WOSiR, z przeznaczeniem go na Ośrodek Pomocy Społecznej, nie zostanie zrealizowana w tej kadencji. Wartość inwestycji przerosła możliwości finansowe gminy.

REKLAMA

Gmina założyła, że przebudowa budynku administracyjnego WOSIR, mieszczącego się obok stadionu miejskiego, będzie kosztowała 5,7 mln zł - tyle zaplanowała w tegorocznym budżecie. Przy czym 5 mln zł pochodzić miało z dotacji z programu Polski Ład, a tylko 1 mln zł z budżetu gminy. Jednak dwa przetargi na to zadanie pokazały, że kwota ta jest dalece niedoszacowana. W obydwu najtańsze oferty na przebudowę WOSiR i nadanie mu nowych funkcji poprzez przeniesienie tu siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej, opiewały na ponad 18 mln zł, a najdroższe przekraczały nawet 27 mln zł. 

Czytaj: Co dalej z WOSiR? 

Czytaj: Za droga przebudowa WOSiR 

- Realnie wartość tej inwestycji to 20 mln zł. Doliczmy koszt ewentualnego wynajmu powierzchni dla OPS i wynajmu kontenerów dla klubów sportowych, żebyśmy sportu nie wyłączyli na dwa lata... - ocenił sytuację skarbnik gminy, który na komisji 22 września zwrócił się do radnych z pytaniem co dalej z tą inwestycją?

- Chciałem zwrócić też uwagę na trudny przyszłoroczny budżet. Raczej nie będziemy zieloną wyspą w zakresie energii elektrycznej. Trudno się spodziewać, że będą utrzmane dotychczasiowe ceny energii - a przypomnę, my mamy ceny sprzed dwóch lat i myślę, że będzie to dla nas szok. Płacimy obecnie za kW 300 zł a teraz cena rynkowa jak słyszymy to 1.700 zł. W tej sytuacji, przy dofinansowaniu (przebudowy WOSiR - red.) 15 miliona złotych, poza tym i kilkoma drogami, pewno trudno nam będzie cokolwiek innego włożyć do budżetu inwestycyjnego - zauważył skarbnik.

Ani on, ani radni nie kwestionowali potrzeby poprawienia warunków funkcjonowania OPS.

- Ta inwestycja jakby ma swój sens, bo warunki pracy OPS są trudne i kluby sportowe zgłaszają potrzeby, ale na tą chwię nie zdecydowaliśmy się na wprowadzednie dodatkowych środków do budżetu na przebudowę WOSiR i chcemy poznać państwa opinię - czy zostawić wszystkie inne inwestycje, które mieliśmy w planach, czy też zostawić tą inwestycję na lepsze czasy, gdy samorząd będzie dysponował większymi środkami? - pytał Dariusz Korczakowski.

Radni byli zgodni - przebudowa WOSiR i przeprowadzka OPS muszą poczekać. 

- Jest to bardzo trudna sytuacja, bo wiemy, że warunki pracy w OPS są bardzo ciężkie. Od kilku lat próbowaliśmy coś zrobić, żeby polepszyć te warunki pracy dla pracowników i kadry zarządzającej i cieszyliśmy się, jak dostaliśmy dofinansiowanie, że może uda się coś zrobić. Było założone, że do 10 mln zł będzie całość kosztowała i byłoby to kontynuowane. Natomiast 20 mln zł to całe przyszłoroczne wydatki majątkowe trzeba by było przeznaczyć na budowę tego WOSiR-u. Proponowałby zostawić na razie, zaczekać, co za rok będzie się działo. Może sytuacja na rynku się ustabilizuje, może jakieś większe środki zewnętrzne gmina otrzyma i wtedy będzie nam łatwiej - mówił Jan Abramczyk.

Zgodził się z nim radnuy Eugeniusz Zaremba.

- Za te 20 mln zł bardzo dużo inwestycji można zrobić. Wstrzymać się - poparł radnych Paweł Turek.

- Swego czasu z komisją odwiedzaliśmy OPS i wiemy, jak ogromna potrzeba jest unowocześnienia, a może nie unowocześnienia a powiększenia tej instytucji. Ale gdybym miała teraz wybierać - czy dołożenie do oświaty, ogrzewania, oświetlenia w instytucjach oświatowych, gdzie musimy zadbać o tych najmniejszych, to jasne, że mówię dziś "wstrzymajmy się" z nadzieją, że będzie lepsza sytuacja. Dzisiaj jestem zdecydowana powiedzieć: "poczekajmy" - zadeklarowała Elżbieta Piórkowska. 

- Znam warunki w OPS, ale czy ten projekt nie był aż "za"? Czy on musi być taki? Czy nie może być zmniejszony? - pytał Bogdan Osik, który także uważa, że inwestycja w WOSiR jest zbyt kosztowna i musi poczekać. 

Tym bardziej, że jak podkreślał radny Radosław Biernacki, kwota obecna 20 mln zł w trakcie realizacji może jeszcze wzrosnąć.

Wszystko wskazuje więc na to, że burmistrz - słuchając głosów radnych - unieważni drugi przetarg na to zadanie i odstąpi od jego realizacji. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA