REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki

Miasto

Taka jest intencja Rady Miejskiej w Wyszkowie, która na wniosek burmistrza i prywatnego inwestora rozważa, czy przystąpić do zmiany najważniejszego w gminie dokumentu planistycznego, jakim jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem władz miasta, brakuje w Wyszkowie nowych terenów pod zabudowę wielorodzinną, dlatego zasadne jest przystąpienie do zmiany studium i przeznaczenie terenów rolnych przy ul. Pułtuskiej właśnie pod bloki.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Procedura zmiany Studium zagosopdarowania przestrzennego nie jest łatwa ani szybka. Obowiązujące w gminie Wyszków studium zostało uchwalone 27 października 2016 r. Mimo to, władze Wyszkowa chcą podjąć się tej procedury na obszarze obejmującym rejon w sąsiedztwie cmentarza miejskiego przy ul. Pułtuskiej (zakres opracowania zmiany Studium określa załączona mapa). Do radnych trafił projekt uchwały w tej sprawie, którym zajmowali się na posiedzeniu komisji 22 września. Nie wnieśli sprzeciwu, a omawianiu projektu uchwały nie towarzyszyła nawet dyskusja, poza kilkoma pytaniami, które zadał radny Bogdan Osik.

Jak burmistrz uzasadnia potrzebę zmiany Studium?

- Dokonanie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków podyktowane jest przede wszystkim koniecznością poszerzenia istniejącego cmentarza komunalnego położonego w Wyszkowie przy ulicy Pułtuskiej. Zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych należy do zadań własnych gminy, zaś cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. (...) Wpłynął również wniosek o zmianę obowiązującego studium dla działek przyległych bądź położonych w niedużej odległości od istniejącego cmentarza komunalnego, pod zabudowę wielorodzinną. Działki w obowiązującym studium położone są na terenie rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnianie luk z przeznaczeniem rolnym, gdyż pozostawienie takich enklaw powoduje znaczne utrudnienie w ich zagospodarowaniu, a w szczególności w wyznaczeniu odpowiedniego układu komunikacyjnego. W pobliżu przedmiotowych działek znajdują się tereny zagospodarowane w sposób odpowiadający wnioskowanemu rodzajowi zabudowy. W związku z tym, że działki znajdują się w granicach administracyjnych miasta Wyszkowa, gdzie brakuje nowych terenów pod zabudowę wielorodzinną, zasadne jest przystąpienie do zmiany studium i przeznaczenie ich pod zabudowę - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Od jakiegoś czasu myśleliśmy o powiększeniu cmentarza miejskiego. Chcemy go przedłużyć wzdłuż ulicy Pułtuskiej, nie wgłąb. To nie jest grunt gminny tylko prywatny. W poprzednim roku gmina podjęła próby pozyskania go, wyslała pisma, ale nikt nie wyrażał woli, dlatego gmina jedyne wyjście widzi w zmianiie przeznaczenia tego gruntu w Studium zagospodarowania. Jedynym wyjściem, aby można było zarezerwować grunty na ten cel, jest zmiana Studium. Żebyśmy mogli wykupować te tereny i przygotować zmianę planu zagospodarowania. Ponadto wpłynął wniosek o zmianę terenów rolnych w mieszkaniowe - tłumaczyła dodatkowo radnym na komisji Agnieszka Kostrzewa, naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miejskim.  

Radny Bogdan Osik dopytywał, od kiedy funkcjonuje cmentarz miejski w tym miejscu, jaką ma powierzchnię i jaką powierzchnię zajmują obecnie groby. Na te pytania nie uzyskał jednak odpowiedzi.

- My wiemy, że nie jest potrzebny za rok czy dwa, ale po prostu chcemy ten teren zarezerwować na przyszłość. Boimy się, że za jakiś czas nie uda nam się tych gruntów pozyskać (pod cmentarz) - odpowiadała Agnieszka Kostrzewa.

Ostateczne głosowanie w tej sprawie 29 września. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Juliusz
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Heniek
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Maniek
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Polonez
A co po drugiej stronie Pultuskiej naprzeciwko cmentarza komunalnego jest szykowane dokładnie za pomnikami Skwary . Czy też miejsce na nowe bloki ?
Irek
Do Mańka dobrze mówisz, popieram twą tezę
Centrum sportu
Maniek, Irek, jaja sobie robicie. To jest rozbój w biały dzień. Większość się domyśla, kto tam kręci biznesy. Pewnie obecna długo nie pobędzie na stanowisku naczelnika.
Ostateczne rozwiązanie
Palić i rozsypywać na polu obok.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Kilka lat temu była akcja, żeby oświetlić przejście na pieszych przez Kościuszki na skrzyżowaniu z 11 Listopada, bo pan STOP jest tylko do 16. Wchodzić na przejście wieczorem i pojawia się oświetlenie krawędzi przejścia do drugiej części ulicy, przechodzisz bezpiecznie. Ile gardłował Abramczyk i inni z elitki. Kilka lat minęło i nic się nie zmieniło w temacie a takich bezpiecznych przejść mogło być więcej. Teraz to trzeba wypić kilka produktów waspolu i samo się przejście oświetli.
gburmistrz oszczędny.
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Wisia? chcesz się pobawić Lemem ? to proszę "Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały." A faktycznie Wyszków powinien czerpać wzorce z gmin:) :).:)
Ostro
Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym
Niektórym to chyba na umysł padło, albo na napis. Oświetlenie uliczne w godzinach późnonocnych wyłącza Długosiodło, Rząśnik, Somianka, a tam nie ma ledowego napisu. W Wyszkowie też jeszcze nie ma, a jak będzie, to na pewno nie będzie świecić całą noc. Zacytuję St. Lema: Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Wisia
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Piątek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny

REKLAMA