REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Tu było żyć trudno, ale się opłacało..."

Kultura

21 września w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało...". Jest ona kontynuacją wystawy czasowej eksponowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ma na celu przedstawienie słabo znanego regionu etnograficznego zwanego Urzeczem (gwarowo Łurzyce), położonego po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tradycje Urzecza są związane z flisakami (orylami), osadnictwem olęderskim i włościanami, których reprezentowała ludność mazurska. Ekspozycja objazdowa z uwagi na ograniczenia przestrzenne jest mniejsza niż pierwotnie. Nieco zmieniona została narracja wystawy. Zabytków i obiektów jest mniej, za to wzbogacona została o nowe nagrania wideo (wywiady etnograficzne) i zdjęcia archiwalne, ikonografię. Ciągłość osadnictwa na terenie Urzecza. Jest pokazana poprzez obiekty archeologiczne od schyłku epoki lodowcowej (12 tysiące lat temu), poprzez obozowiska paleolityczne, kulturę świderską, okres wpływów rzymskich, po średniowiecze.

Etnografia Urzecza została przedstawiona poprzez pryzmat pamięci jego współczesnych mieszkańców oraz zasoby archiwalne. Narracja koncentruje się na trzech społecznościach, których współdziałanie i współżycie stworzyło kulturę tego regionu: włościan (Mazurów), flisaków (oryli) i olędrów. Na wystawie są pokazane kopie damskiego i męskiego stroju wilanowskiego z nadwiślańskiego Urzecza stanowiące jeden z najistotniejszych elementów charakteryzujących folklor regionu. Na stronę ekspozycyjną wystawy składają  się gabloty (na stroje), trzy plansze z tekstami opisującymi etnografię, archeologię oraz Wisłę jako strukturę długiego trwania i pozaludzkiego aktora kultury. Na dwunastu ekspozytorach obok mapy regionu, pojawiły się wykonane współcześnie fotografie Wisły i jej otoczenia, oraz obiektów architektonicznych pozostałych po dawnej kulturze Urzecza (wiatraki, trytwy, dom olęderski, nekropolie) Na trzech monitorach są prezentowane tematyczne wywiady wideo ze współczesnymi mieszkańcami Urzecza, zapisy filmowe historii mówionej. Wywiady koncentrują się na tożsamości, kuchni Urzecza, pracy i stroju. Wykorzystane zostały materiały fotograficzno-filmowe pokazywane uprzednio na wystawie czasowej w siedzibie PME oraz nowe - zrealizowane w 2021 r. Akcenty wystawy objazdowej koncentrują się na tradycji Mazurów, Oryli i Olędrów oraz współdziałaniu tych społeczności. Przedstawione zostały procesy zaniku tradycyjnego Urzecza (do lat 50. XX w.) oraz tworzenia jego nowej tożsamości od 2010 roku. Obiekty udostępnione przez podmioty prywatne są prezentowały tradycyjne zajęcia (wikliniarstwo, rybołówstwo) i kuchnię regionu. (kosze, suszarka do owoców, pych, miedziany kocioł do smażenia powideł, wiraszka). 

Warstwa archeologiczna pokazuje odbiorcom wystawy, że tereny położone przy spławnej Wiśle, na urodzajnych ziemiach oraz w pobliżu dużych mazowieckich grodów począwszy od epoki kamienia aż po nowożytność, były atrakcyjne osadniczo. Na czterdziestokilometrowym odcinku Wisły pomiędzy Czerskiem a Warszawą, jest zlokalizowanych szereg ważnych stanowisk archeologicznych jak Wilanów, Świdry Wielkie czy Czersk. To ostatnie stanowisko wyróżnia się bogatym cmentarzyskiem z okresu wpływów rzymskich, średniowiecznym zamkiem i słynną, znakomicie zachowaną, odkrytą w 2009 roku, XV wieczną szkutą liczącą ponad 30 metrów. Tutaj warto dodać, że flagowy statek Santa Maria, użyty do pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba, liczył 21 metrów. Na ekspozycji został zaprezentowany model szkuty w skali 1:30 w formie odkrytej przez archeologów. Na jednym z monitorów jest prezentowany film opowiadający o bardziej istotnych stanowiskach archeologicznych. Nowożytna duchowa i materialna kultura nadwiślańskiego Urzecza stanowi niejako „klamrę” dla tutejszego, wielowiekowego osadnictwa.

Wystawę w Bibliotece Miejskiej można zwiedzać do 17 października. 

Źródło: M-GBP w Wyszkowie

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Wyszkowianka
Piękna sprawa. Przepiękna wystawa. Ciekawe wydarzenie. Polecam bo byłam i widziałam.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA