REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Na ciepło musimy poczekać

Miasto

- Nie wiem - na pytanie o to, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy odpowiada prezes największej wyszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość". To pokłosie apelu PEC do odbiorców o racjonalne gospodarowanie energią cieplną. Spółka ma problem z zakupem węgla na nadchodzący sezon.

REKLAMA

- Czy moglibyście Państwo poruszyć temat centralnego ogrzewania w blokach, dlaczego jeszcze nie jest puszczone ogrzewanie? Czy ktoś zdaje sobie sprawę, jak jest zimno, szczególnie na parterze. Pranie w ogóle nie schnie. A co mają powiedzieć lokatorzy, którzy mają małe dzieci? Dzwoniłam do spółdzielni "Przyszłość", a pan kierownik powiedział, że musimy oszczędzać. Tylko lokatorzy płacą za ogrzewanie cały rok i też już po podwyżkach! Jak tak dalej pójdzie, to trzeba będzie się dogrzewać elektrycznie i jaka to będzie oszczędność? - wiadomość tej treści nasza redakcja otrzymała rano w poniedziałek 19 września. Z pytaniami zwróciliśmy się do zarządu SM "Przyszłość", ale na to najważniejsze, o termin rozpoczęcia sezonu grzewczego w blokach, nawet prezes nie potrafi odpowiedzieć.

- Nie wiem. Decyzja nie została podjęta - przyznaje Mirosław Marszał. 

Z pewnością będzie ona uzależniona od sytuacji w wyszkowskim PEC, które dostarcza ciepło do lokali SM "Przyszłość". A PEC ma problem z zakupem paliwa węglowego.

- Jestem świeżo po rozmowie z prezesem Ireneuszem Mroczkiem i wiem, że zapasów węgla PEC ma do połowy grudnia, a z kupieniem nowego spółka ma duży problem. Trzeba oszczędzać, bo nie wiemy, co się dalej stanie. Co dwa, trzy dni rozmawiam z prezesem ciepłowni i on uczula nas, żeby w miarę możliwości w bieżącym roku być oszczędnym, jeśli chodzi o ogrzewanie - przyznaje Mirosław Marszał.

Z interwencją do spółdzielni dzwoniło jak do tej pory kilka osób - wszystkie usłyszały, że zarząd na dziś nie wie, kiedy włączy ogrzewanie w spółdzielczych budynkach. Bacznie przygląda się sytuacji - tej pogodowej i tej globalnej, związanej z kryzysem energetycznym w Europie. 

- Brakuje węgla i brakuje pieniędzy, bo węgiel jest kilka razy droższy niż w poprzednich latach. Był kiedyś w historii spłdzielni taki rok, gdy późno zaczęliśmy sezon grzewczy z powodu braku środków. Ale tym razem to nie jest kwestia pieniędzy, bo pieniędźmi się nie napali - mówi Mirosław Marszał.

Zapewnia, że większość naszych pracowników mieszka w zasobach spółdzielni i zarząd codziennie wie, jakie są temperatury w mieszkaniach. Będzie reagował na bieżąco w zależności od sytuacji.

- Zapewniam, że polityka spółdzielni od lat jest taka, że w siedzibie spółdzielni sezon rozpoczyna się najpóźniej - dodaje prezes zarządu SM "Przyszłość".  

O trudnej sytuacji na rynku paliw grzewczych dużo mówiono ostatnio w Wyszkowie przy okazji tematu pożyczki, jakiej gmina udzieliła PEC-owi na zakup węgla. Przypomnijmy, że z uwagi na drastyczne podwyżki cen paliwa węglowego wyszkowska spółka miejska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i mimo dwóch tegorocznych podwyżek taryf za ciepło nie była w stanie wygospodarować więcej własnych środków na zakup węgla. Okazuje się jednak, że nawet 5 mln zł pożyczki od gminy nie rozwiązuje problemu zimnych kaloryferów w mieszkaniach wyszkowian. PEC cały czas czeka na rozpatrzenie przez Urząd Regulacji Energetyki kolejnego wniosku o zmianę taryf, co dla odbiorców oznacza kolejną podwyżkę. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Nadchodzi zima. W zimie jest zimno.
Jak się chce, żeby synalek został starostą to się wstrzymuje od krytyki działań odkryć towarzyskich.
Mieszkaniec
Ja się pytam :gdzie są w takim razie moje pieniądze ? Płacę cały rok , były podwyżki oplat, mam rozumieć ,ze sfinansowały one nagrody dla prezesa i rady nadzorczej ?Szkoda że panowie prezesi nie byli tacy wyczuleni jak brali nagrody .Ludzie ruszcie się w końcu !Może to dobry moment dla opozycji ? Napoleon też przegrał z zimnem .
Obserwator
A gmina zapewnia że jej spółka czyli PEC jest wspaniałe zaopatrzona w opał na zimę. Guzik prawda, wspaniały prezes przespał zakup węgla i teraz opowiada bajki o oszczędzaniu. A kto zapłaci za nasze utracone zdrowie, kto zapłaci z nasze lekarstwa na przeziębienie, co mamy zrobić z malutkimi dziecmi i chorymi staruszkami w nieogrzewanych mieszkaniach. Dogrzewamy się grzejnikami elektrycznymi ale kto będzie płacił nasze rachunki za energię elektryczną Burmistrz czy wspaniały prezes PEC.???
zmarzluch
Minister klimatu Anna Moskwa przekazała, że maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego ma wynieść 40 proc. Od 1 tys. do prawie 4 tys. zł wyniesie kwota, którą zaoszczędzi gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym. Pomoc mają dostać mieszkańcy bloków, korzystający z ciepła systemowego, a ciepłownie mają dostać "wyrównanie"  Projekt przewiduje, że wytwórca ciepła będzie składał wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie taryfy z rekompensatą w przypadku dostawy ciepła do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Średnia cena z rekompensatą ma wynieść:  150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego;  103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach. W praktyce oznacza to, że jeżeli cena ciepła dla wspólnoty czy spółdzielni wyniesie 170 zł/GJ, to mieszkańcy zapłacą tylko  za 150,95 zł/GJ a różnicę w cenie zrekompensuje ciepłowni rząd.  Tylko kiedy bo troszk
Anna
Nic z tego nie rozumiem. Prezes PECu-u dostaje olbrzymie nagrody, ze tak dobrze rządzi. Jak było zimno, tak jest, bo mamy oszczędzać! Ludzie obudźcie się w końcu, my mieszkańcy płacimy cały rok, a ciągle mało i mało
Przyjaciel
Widać ze pożyczka zaciągnięta od Burmistrza na węgiel poszła na ukończenie rozpoczętej inwestycji w PEC. Jedyne rozwiązanie by prezes Mroczek uniknął konsekwencji złego zarządzania i braku funduszy by ukończyć rozbudowę .Przecież z tego co wiemy to żaden bank nie udzielił kredytu na ukończenie inwestycji a pieniądze się znalazły i wznowiono kończenie tegoż przedsięwzięcia . A to Ciepłowniczy cwaniaczek, wyszkowiaczek ????. NIK w PECu napewno na nudę by nie narzekał ????
Wwy
W miesxkaniach zimno placimy caly rok za ogrzewanie to gdzie kasa poszla pewnie na premie w pec
WWY
dogrzej się piecykiem elektrycznym? a na termometrach ) na grzejnikach kreski ubędą(które są montowane w Spółdzielni Przyszłość, nie wiem jak w innych spółdzielniach jest), że ogrzewasz mieszkanie kaloryferem!!!!! a później będziesz dopłacał za zużycie ciepła z kaloryferów, pomijając że zapłacisz za prąd większy rachunek jak prądem dogrzejesz mieszkanie!!!!!!!!!!!! to jest tanie państwo!!!!!!!!!!!!!!
WWY
Nie rozumiem tej spółdzielni. Ludzie obudźmy się, wszyscy co są we wspólnocie nie mają takich gigantycznych podwyżek, będą mieli ciepło. Ta spółdzielni to jakiś koszmar. Dzis rozmawiałam ze znajomymi, w Markqch mają już puszczone ciepło. Trzeba wezwać telewizję to moment sprawdzą te chore stołki
Roman
O co chodzi tej nieszczęsnej spółdzielni? Przecież, my odbiorcy i tak za wszystko zapłacimy. Nic za darmo. To czemu mamy zimno w mieszkaniach. Kto to blokuje ??? I dlaczego ???
Buhahahahahaha
Jeśli ktoś myślał, ze można za pstryknięciem zamienić PiS na opozycję to wszystko nagle się zmieni i będzie super to Wyszków pokazuje, że nie ma szans. Nowosielski jest reprezentantem tej opozycji, od Hołowni, wraz z swoim dworem jest niekompetentny i w Wyszkowie jest bieda a dwór się wyżywi. Brak umiejętności, żadnych standardów, bezhołowie i brak odpowiedzialności oraz motywacji do pracy. Swój swojego będzie bronił a ludziska niech cierpią. Ile osób pali drewnem czy chrustem w swoim domu ? Ile trzeba tego drewna mieć na cały sezon a prezes PEC chce palić chrustem i ogrzewać wiele bloków. Każdy widzi, że to żart ale władza Nowosielskiego bierze to na poważnie i w to brnie. Gratulacje dla skołowanych spółdzielców i ich prezesa, trzymajcie się za kieszenie.
Mieszkaniec
Ja też nie widzę różnicy między Żukowskim, Sobczakiem, Zarembą z PiS a Nowosielskim, Marszałem czy Mrozem z rządzącej w Wyszkowie ekipy anty PiS. Walczą tylko o stołki i premie. Zima może być bardzo trudna a oni chcą remontować WOSiR za kilkadziesiąt milionów, czy trzymają dwóch prezesów WOSiR. Młodzi uciekają z Wyszkowa do Warszawy bo nie widzą perspektyw w naszym mieście.
Swój
A pogonić to całe towarzystwo.
zmarzluch
A PEC grzeje we wspólnotach, to nie PEC nie chce grzać - możemy uruchomić ciepło dla ,,Przyszłości" choćby dzisiaj - czekamy na decyzje ze strony spółdzielni?! A spółdzielnia to kto? To my mieszkańcy płacący niemałe podwyżki za ciepło. Zapraszam p. Prezesów do posiedzenia w mieszkaniu , gdzie temperatura w dzień sięga 16-17 stopni! A może mamy przynieść wszystkie suszarki z praniem do wysuszenia u Zarządu? A dlaczego nie było zebrań i absolutorium, oraz rozliczenia finansów- naszych finansów? Bo w całym kraju nie było stanu pandemii, ale u naszego zarządu tak. I tak od ilu lat?
gs
Żeby zmienić Prezesa, trzeba pojawiać się na spotkaniach członków Spółdzielni. Z tego co wiem, na spotkania przychodzi garstka i głównie osoby, które wspierają Prezesa.
Młody
Ten cały prezes to będzie siedział do setki albo i dłużej. Dosyć tego!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA