REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Pierwsi przepłynęli nowo otwartym kanałem na Mierzei Wiślanej

Turystyka

Pierwszą prywatną jednostką, która wpłynęła do portu Nowy Świat od strony Zalewu Wiślanego, a także kanałem wzdłuż Mierzei Wiślanej do morza była tratwa "Pielgrzym" z wyszkowianami na pokładzie. Pomogła... zła pogoda.

Galeria zdjęć


REKLAMA

17 września dokonano otwarcia kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przez Mierzeję Wiślaną. Tak zwany przekop Mierzei umożliwi statkom pływanie między tymi akwenami z pominięciem kontrolowanej przez Federację Rosyjską Cieśniny Piławskiej. Uroczystości miały rangę państwową, choć na razie warta blisko 2 mld zł inwestycja ma charakter raczej propagandowy - gotowy jest przekop, ale dla statków o zanurzeniu do 4,5 metra droga do portu pozostanie zamknięta, gdyż konieczne jest pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Mimo to w uroczystym dniu otwarcia kanałem mieli przepłynąć politycy i rządowi goście oficjalni, którzy mieli celebrować jego otwarcie z pokładu 60-metrowego statku „Zodiak II”, należącego do Urzędu Morskiego w Gdyni, a także kilku jednostek Marynarki Wojennej, Służby Granicznej, policji i ratownictwa wodnego. Na wydarzenie przybyło także szereg prywatnych jednostek pływających. wśród nich wyszkowska tratwa "Pielgrzym". 

- Chcieliśmy z bliska zobaczyć, jak statek prezydencki wpływa na Mierzeję i wraca. Wypłynęliśmy z Kątów Rybackich - mówi Wojciech Chodkowski, kapitan tratwy.

Ale szyki pokrzyżowała pogoda. Rozpętała się burza z intensywnymi opadami. Zapadła decyzja o tym, że statki nie wypłyną na Mierzeję. Niestety, warunki atmosferycne zatrzymały na wodzie wyszkowską tratwę. Jak relacjonuje Wirtualna Polska:

"Z pontonu Straży Granicznej popłynął do kapitanatu portu dramatyczny meldunek przez radio:

- Idzie burza z silnym wiatrem, na tratwie są kobiety i dzieci. Oni już nie zdążą uciec. Pytają, czy mogą schronić się w porcie - zapytał kapitanat portu Nowy Świat strażnik graniczny.

- Czy jest zagrożenie życia? - spytał kapitanat.

Po około 10 minutach dyskusji i apelach Straży Granicznej, że sytuacja jest groźna, tratwa dostała zgodę, by wpłynąć do awanportu Nowy Świat". 

- To prawda, nie było możliwości powrotu do Kątów Rybackich i musieli nas wpuścić. Przekop Mierzei Wiślanej ''zdobyty''. Z powodu burzy, mimo zakazu, tratwa "Pielgrzym" zacumowała w Awanporcie Południowym przekopu na Mierzei Wiślanej. Jako pierwsza jednostka pod białą-czerwona banderą - mówi Wojciech Chodkowski, który płynął z żoną i przyjaciółmi z Wyszkowa, m.in. przedstawicielką Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbietą Kasińską. 

I w ten oto sposób tratwa "Pielgrzym" jako pierwsza prywatna jednostka wpłynęła do portu Nowy Świat od strony Zalewu Wiślanego. Tego dnia żadna z prywatnych jednostek - około 20 jachtów, motorówek, skuterów wodnych z Elblaga - nie została dopuszczona bliżej niż 150 metrów do falochronu portu od strony Zalewu Wiślanego. Tłumaczono to względami bezpieczeństwa.

W niedzielę, 18 września, sytuacja pogodowa poprawiła się. Jachty i inne małe jednostki pływające mogły wypłynąć do Bałtyku. Wyszkowianie na tratwie mieli także dużo szczęścia, gdyż jako pierwsza prywatna jednostka nowym kanałem wyszła w morze. 

Tratwa Pielgrzym zbudowana w Wyszkowie w 2018 roku. Jej wymiary to: długość 10 m, szerokość 5 m, zanurzenie 0,5 m.

Fot. Wirtualna Polska/ Archiwum Wojciecha Chodkowskiego/ Archiwum Roberta Fryca

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Pirat
I tak dzięki wspaniałej inwestycji zrealizowanej przez rząd PiS były wspaniałe przeżycia tratwy. Brawo wyszkowski PiS . Gratulacje i podziękowania za Przekop Mierzei Wiślanej.
***** ***
Tylko takie jednostki pływające będą korzystały z rowu jarosława
MIESZKANIEC
TVPiS podała, że było jak na Kananale Sueskim. Mogło tak być bo Kaczyński zmobilizował wszystkich swoich entuzjastów i przyplynęli czym się da.
Teodor
Obciach w pełnym zakresie... Chotek wszystko zrobi aby zabłysnąć, za cudze pieniądze. Nawet powie, że z Torunia jest. https://wiadomosci.wp.pl/to-oni-zdobyli-przekop-jako-pierwsi-przedstawili-sie-jako-pielgrzymi-z-torunia-6813660804205312a
60-cio latek
Póki w życiu społeczno politycznym, lokalnie i centralnie, będą dominowali ludzie w wieku 50 -70 lat, będzie w Polsce coraz gorszy syf. To w dużej mierze wina ludzi 30-40 lat którzy ich nie pogonili. Dlatego Chodkowski będzie się lansował (zapewne) za naszą kasę, Waldek Sobczak ze swoimi poplecznikami będzie bronił kościołów przed młodzieżą domagającą się swoich praw (jak miało to miejsce 2 lata temu) itd. itp.
Rzeczowo
Lepiej niech wydają pieniądze niż mają je kraść. To co wydane na coś co się zakończyło to zabezpieczenie naszych pieniędzy, których nie będą mogli już ukraść.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA