REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Premiera sztuki w galerii PeKaP

Kultura

16 września w Galerii PeKaP w Wyszkowie odbyła się poplenerowa wystawa malarstwa połączona z promocją książki Leszka Gapskiego - autora grafik i rysunków.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Na wystawie zaprezentowane zostały prace stworzone na drugim już plenerze malarskim, który odbył się w Pałacu w Dębinkach pod hasłem "Lirycznie, romantycznie". Podziwiać można było niebanalne połączenie barw magicznych pejzaży, stonowane odcienie roślinności a także portrety m.in. Cypriana Norwida.

Licznie przybyłych pasjonatów sztuki powitała Agnieszka Długołęcka, prezes Stowarszyszenia Form Artystycznych i Turystycznych "FormAT":

- Na przełomie maja i czerwca na terenie Pałacu w Dębinkach odbył się drugi plener malarski. Plener został dofinansowany ze środków Powiatu Wyszkowskiego. Plus do tego jeszcze dostaliśmy dofinansowanie również od Powiatu Wyszkowskiego na wydanie "Leszkowej książeczki". Ogromne podziękowania dla wicestarosty Leszka Marszała i Ewy Michalik ze Starostwa Powiatowego, bo pomogli nam wiele - mówiła.

Na gości wernisażu czekała niespodzianka - wydany przez Stowarzyszenie „FormAT” zbiór grafik i rysunków w postaci książkowej pt. "Kim jestem?” - Leszek Gapski, czyli fotoplastikon wspomnień w opowiadaniu „Dzień z życia Leonarda Grania” Lucjusza Leskiego.

- Ja dziś pierwszy raz tę książkę widzę - zażartował Leszek Gapski. - To jest taki skrócony mój życiorys a właściwie fragmenty tej biografii, napisane przez Lucjusza Leskiego pt. "Dzień z życia Leonarda Grania" (to taki pseudonim). Bardzo się cieszę.

- Umówiliśmy się z artystami, że będą kontynuowali swoje dzieła - dodał wicestarosta Leszek Marszał. - Te niewyczerpane motywy, które pozostały w Muzeum w Pałacu w Dębinkach i na końcówce pleneru "Lirycznie romantycznie", kiedy większość artystów już wyjechała i została taka wąska grupa osób, która chciała uporządkować teren, i pan Leszek zaproponował, że jego prace nie były dawno w Wyszkowie prezentowane. Chciał podzielić się swoją działalnością z szerszą publicznością i postanowiliśmy, że Stowarzyszenie "FormAT" złoży w imieniu pana Leszka Gapskiego ofertę z małego grantu i być może trochę pozycji książkowych będziemy mogli przekazać mieszkańcom Wyszkowa i powiatu. I tak udało się nam ten projekt zorganizować. Myślę, że artyści dobrze się czują w aurze parku i nie tylko w parku w Dębinkach. Być może będziemy szukali kolejnych inspiracji - mówił.

Każdy ze zgromadzonych został obdarowany egzemplarzem najnowszej publikacji.

Leszek Gapski ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a następnie studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w 1974 roku. Zajmują go malarstwo, rysunek, rzeźba, scenografia oraz ceramika. Prace artysty prezentowano na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Obecnie dzieła artysty znajdują się zarówno w muzeach, jak i w kolekcjach prywatnych. W swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki począwszy od sztuk wizualnych poprzez etiudy literackie.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówLeszek GapskiGaleria PeKaP w Wyszkowiewernisaż

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Do Mańka dobrze mówisz, popieram twą tezę
Irek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
A co po drugiej stronie Pultuskiej naprzeciwko cmentarza komunalnego jest szykowane dokładnie za pomnikami Skwary . Czy też miejsce na nowe bloki ?
Polonez
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA