REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Niegów i Dębinki gospodarzami Europejskich Dni Dziedzictwa

Powiat

W dniach 10 i 11 września Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” razem z partnerami: Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Muzeum Cypriana Norwida, Gmina Zabrodzie, zorganizowali 10. edycję "Europejskich Dni Dziedzictwa - Niegów, Dębinki 2022".

Galeria zdjęć


REKLAMA

10 września o godz. 12.00 Arkadiusz Redlicki prezes „Bractwa Zabrodzkiego” otworzył obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszając gości do zwiedzania zabytkowego młyna „Nowość” w Niegowie i udziału w II konkursie na domową pizzę oraz innych konkurencjach. W wyniku konkursowej rywalizacji, komisja wyłoniła trzech zwycięzców, których pizze uzyskały najwyższą ocenę. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła Agnieszka Szafrańska. Sponsorem nagród dla zwycięzców w tym kulinarnym konkursie był Krzysztof Jezierski wójt gminy Zabrodzie. Po zakończeniu „Konkursu na domową pizzę” w piecu chlebowym były wypiekane pizze z różnymi dodatkami. W przygotowaniu pizzy pomagali: Patryk Tchórz, Sylwia Tchórz z córką Julią oraz Agnieszka Szafrańska. W konkurencji „Wbijanie gwoździa na czas” wzięło udział 14 osób. Pierwsze miejsce zajął Piotr Sikora - 8,39 sek. (gwóźdź mierzył ok. 20 cm). Zawody pn.„Rąbanie drewnianych pieńków na czas” wygrał Konrad Piechucki - 16.77 sek. Natomiast trzecie miejsce zdobył Krzysztof Jezierski wójt gminy Zabrodzie. Po raz pierwszy poprowadzono konkurencję „Rzut podkową do celu”. Pierwsze miejsce zdobyła Barbara Redlicka - 11 pkt, deklasując pozostałych zawodników. Laureaci ww konkurencji otrzymali dyplomy i upominki od „Bractwa Zabrodzkiego”.

Po godz. 14.00 osoby zainteresowane odwiedziły klasztor „Samaria” w Niegowie. Po wystawach poświęconych Matce Wincencie założycielce Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek oprowadzała gości s. Margarita. Ok. godz. 16.00 wszyscy ponownie spotkali się przy młynie, gdzie Zespół Szkolno Przedszkolny w Adelinie przygotował warsztaty, podczas których można było wykonać własnoręcznie ramkę do zdjęć ozdobioną ziołami i kwiatami. Natomiast wolontariusze z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Zabrodziu przygotowali dla dzieci i młodzieży zadania z łamigłówkami. Wolontariusze z Adelina i Zabrodzia otrzymali czekolady a dzieci uczestniczące w zajęciach plecaki EDD, które przekazało „Bractwo Zabrodzkie” Poza tym osoby zaangażowane w przygotowanie imprezy otrzymały podziękowania.

11 września uczestnicy EDD spotkali się w Pałacu w Dębinkach (Muzeum Cypriana Norwida). Tego dnia padał deszcz, dlatego nie odbył się pokaz zabytkowych pojazdów. Jedynym zabytkowym pojazdem był Fiat 126 p. Dużym zainteresowaniem cieszył się loncert muzyczno-poetycki „Fortepian Szopena”, który skupił około stu słuchaczy. Na koncercie byli obecni między innymi piechurzy z PTTK z przewodnikiem Janem Rukatem na czele. 

Stowarzyszenie "Bractwo Zabrodzkie"

 

 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Gmina ZabrodzieNiegówDębinkiEuropejskie Dni Dziedzictwa"Stowarzyszenie "Bractwo Zabrodzkie"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Do Mańka dobrze mówisz, popieram twą tezę
Irek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
A co po drugiej stronie Pultuskiej naprzeciwko cmentarza komunalnego jest szykowane dokładnie za pomnikami Skwary . Czy też miejsce na nowe bloki ?
Polonez
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA