REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Deskurów działa na rzecz przebudowy drogi

Powiat

260 podpisów za budową drogi w ciągu 7 godzin zebrali mieszkańcy Deskurowa. Skala poparcia inicjatywy jest jednocześnie wskaźnikiem dużego ruchu na tej powiatowej drodze, która od 20 lat czeka na dokończenie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Mieszkańcy Deskurowa (ale także okolicznych miejscowości oraz letnicy poosiadający w okolicy działki) od lat nie mogą doczekać się przedłużenia drogi asfaltowej w stronę Ślubowa. Droga ciągnie się od Tumanka, przez główną część Deskurowa oraz przez całe Drogoszewo, i kończy się na wysokości wjazdu do I alei działek w Deskurowie. 3 września zorganizowali na swojej drodze akcję, w której do poparcia inwestycji przekonywali kierowców. Jednocześnie zwrócili się do nich z apelem o bezpieczniejszą i przede wszystkim wolniejszą jazdę.

- Pył i kurz unoszące się z drogi po przejechaniu każdego samochodu nie dają nam już żyć - mówiili mieszkańcy.

- Zrezygnowaliśmy z odnawiania elewacji, zrezygnowaliśmy z wywieszania czegokolwiek na podwórku, bo i tak wszystko jest za chwilę brudne. Ale najgorsze jest to, że nasza córka ma astmę i po prostu nie pozwalamy jej przebywać na zewnątrz z powodu pyłu z drogi - mówi mieszkanka Deskurowa. 

Kierowcy wykazywali się ogromnym zrozumieniem dla bolączek i postulatów mieszkańców i chętnie podpisywali list poparcia w sprawie budowy kilkusetmetrowego odcinka drogi z asfaltu. W ciągu siedmiogodzinnej akcji zebrano około 260 podpisów. 

- To pokazuje, jak duży ruch jest na tej drodze i jak potrzebna jest ta inwestycja - komentują mieszkańcy, którzy w sobotę 3 września zmieniali się na dyżurach przy drodze, zbierając podpisy i edukując kierowców, którzy w zamian za podpisy otrzymywali imienne podziekowania przygotowane specjalnie przez najmłodsze mieszkanki Deskurowa.    

Drogą tą kursują autobusy szkolne, wożące dzieci ze Ślubowa, i autobusy komunikacji miejskiej. Drogą jeżdżą mieszkańcy Ślubowa, Deskurowa, liczne grupy zorganizowane i indywidualne korzystające z położonego przy tej drodze parku linowego oraz odwiedzający okolicę Wyszkowa właściciele licznych działek rekreacyjnych. 

Droga, której dotyczy akcja, to droga gminna w zarządzie Powiatu Wyszkowskiego.

- Od 20 lat nikt nie chce zająć się tematem ze względu na "zagmatwany stan prawny". Obecna nawierzchnia jest wiecznie powybijana, pofalowana, wyboista. Zarządca drogi wyrównuje ją kilka razy w roku pługiem i posypuje dziwnym materiałem, który okropnie pyli. Poza dniami wilgotnymi, ciągle unosi się pył. Jest to uciążliwe i dla kierowców, i dla mieszkańców - mówią mieszkańcy Deskurowa.

Zwracają uwagę, że koszty kilkukrotnego równania drogi w ciągu roku nie są małe, a efekt tych zabiegów - mizerny.

- Kilka dni i dziury od nowa są "powybijane" w tej drodze - mówią. 

Petycję z podpisami, których zbiórka nadal będzie prowadzona wśród mieszkańców sołectwa, trafią do władz powiatu. Ze starostą i przedstawicielem wydziału inwestycji mieszkańcy już także prowadzili rozmowy. Aktualny stan jest taki, że do 30 września na zlecenie powiatu ma zostać wykonany projekt koncepcyjny przebudowy tej drogi. 

- Opracowany projekt stanowić będzie podstawę do przedstawienia mieszkańcom możliwych wariantów realizacji w celu wyboru optymalnego rozwiązania, na podstawie którego opracowana zostanie kompleksowa dokumentacja projektowa - informują powiatowi urzędnicy.    

Nie czekając na koncepcję przebudowy mieszkańcy poprosili zarządcę drogi o ustawienie znaków drogowych ograniczających prędkość na tym odcinku do 10 km/h, co poprawi nie tylko komfort życiowy mieszkańców ale też wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Wnioskują także o jak najszybsze utwardzenie drogi metodą natryskową, co nie kolidowałoby z oczekiwaniem na gruntowną przebudowę, ale tutaj powiat nie ma dobrych wieści. Aktualny, wytyczony przez użytkowników przebieg drogi, nie pokrywa się z przebiegiem wyznaczonym w ewidencji gruntów, dlatego poowiat nie może prowadzić inwestycji na prywatnych gruntach. Starostwo Powiatowe radzi mieszkańcom poczekać na projekt koncepcyjny i wybór ostatecznego wariantu przebudowy drogi. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Drogoszewo
To Frąckiewicz, członek zarządu powiatu i radny Nowosielskiego, nie wybudował wam jeszcze drogi, pewnie was nie lubi albo wy tego aktywisty nie lubicie.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA