REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

„Ta poezja wyszła do ludzi”

Kultura

3 września Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprosiła na kolejną już edycję "Narodowego Czytania". Akcja ma na celu promocję czytelnictwa polskiej literatury i budowanie pozytywnych relacji w społeczeństwie. W tym roku Polacy masowo czytali fragmenty "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Na pl. Miejskim w sobotnie przedpołudnie można było posłuchać utworów z epoki polskiego romantyzmu, muzyki narodowego kompozytora Fryderyka Chopina a nawet zatańczyć dostojnego poloneza. 

- To już nasza jedenasta odsłona Narodowego Czytania - mówiła dyrektor MGBP w Wyszkowie Małgorzata Ślesik-Nasiadko. - Zaczęło się w 2012 roku z inicjatywy Kancelarii Prezydenta. Tę piękną i szczytną akcję, która ma podtrzymywać naszą wspólnotowość, zaczęliśmy od lektury "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Zatoczyliśmy krąg, bo w 2022 roku znowu Mickiewicz. Dzisiaj będziemy czytać "Ballady i romanse" i nie ma w tym przypadku, ponieważ rok 2022 został ogłoszony prze Sejm RP rokiem polskiego romantyzmu. To właśnie poezja Mickiewicza dała początek tej pięknej i burzliwej, bardzo ważnej w naszej historii, epoce, jaką był romantyzm. Dzieła Mickiewicza w tamtym czasie były czymś naprawdę "wywrotowym". To było coś niebywałego w porównaniu z literaturą klasyczną, uporządkowaną. "Ballady i romanse" wywróciły jak gdyby poezję do "góry nogami". "Ballady i romase" to był ówczesny bestseller w poezji. Ta poezja wyszła do ludzi, wyszła z salonu literackiego i trafiła do serc zwykłych ludzi z niższych warstw społecznych.

Podczas wyszkowskiej edycji "Narodowego Czytania" utworów Adama Mickiewicza nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie, noszącej właśnie imię narodowego wieszcza. Uczniowie klasy IV w strojach z czasów romantyzmu wyrecytowali balladę „Pani Twardowska”, zaś uczniowie klasy VIII zaprezentowali fragmenty „Świtezianki”. Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu "Senior" również wsparli wyszkowską akcję Narodowego Czytania i z tej okazji przygotowali inscenizację fragmentu poematu “Pan Tadeusz”, wystawinoną przez grupę teatralną „Domino”, działającą przy DDP„Senior” pod kierunkiem Doroty Wojtkowskiej. Seniorzy zaprosli także publiczność do wspólnego zatańczenia poloneza. 

Zebrani wysłuchali nie tylko ballad Mickiewicza, ale także recitalu chopinowskiego w wykonaniu utalentowanego Ignacego Piekarza, ucznia SP nr 1 w Wyszkowie, finalisty Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Rozstrzygnięto także konkurs na najciekawszy kostium dla tytułowej bohaterki “Świtezianki”, który wygrała Sylwia Jaworska. Miejsce drugie zdobyła Paulina Biernacka, a trzecie przypadło Józefowi Biernackiemu. Laureaci otrzymali bony na zakup książek w wyszkowskiej książnicy.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówMGBP w Wyszkowieakcja "Narodowego Czytania"

Komentarze

Karusia
Imponujące widowisko, godne poezji największego z naszych wieszczów. I te stroje z epoki szczególnie w grupie teatralnej seniorów. Szkoda, że wśród mieszkańców Wyszkowa mamy tak mało miłośników poezji romantyzmu. Słuchaj dzieweczko, ona nie słucha....... Ale na grupkę emerytów zawsze można liczyć. Gratulacje.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Do Mańka dobrze mówisz, popieram twą tezę
Irek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
A co po drugiej stronie Pultuskiej naprzeciwko cmentarza komunalnego jest szykowane dokładnie za pomnikami Skwary . Czy też miejsce na nowe bloki ?
Polonez
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA