REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Mieszkańcy Lucynowa obronili się przed planem

Miasto

Burmistrz odstępuje od zmiany planu zagospodarowania dla części Tumanka i Lucynowa Dużego. Przeciwko zmianie obowiązującego planu protestowali mieszkańcy sołectw, którzy obawiali się, że w sąsiedztwie powstanie magazyn wielkopowierzchniowy bez odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego i zbyt blisko ich domów.

REKLAMA

Gmina Wyszków proceduje aktualnie zmianę uchwalonego w 2015 roku planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów położonych w miejscowościach: Lucynów, Lucynów Duży, Deskurów, Tumanek, Skuszew, Kamieńczyk. Planowane na wniosek prywatnych inwestorów zmiany w Tumanku i Lucynowie Dużym bardzo zaniepokoiły tamtejszych mieszkańców. Na sąsiadującym z ich domami obszarze około 3,5 hektara, który obecnie ma funkcję usługowo-mieszkalną, gmina chciała bowiem dopuścić wyłącznie usługi. Na tym terenie przedsiębiorcy z Wyszkowa planowali "inwestycję o charakterze usługowym". Jak poinformowali gminę i mieszkańców - przyszłych sąsiadów - "w tej chwili są na bardzo wstępnym etapie realizacji inwestycji, a jej szczegóły - z uwagi na stan gospodarki ale również wybuch wojny w Ukrainie - są w fazie zawieszenia". Jednocześnie jednak właściciele gruntów złożyli szereg uwag do projektu planu zagospodarowania, jednoznacznie wskazujących na charakter planowanej inwestycji, czyli wielkopowierzchniowe magazyny. Tego właśnie od początku obawiali się mieszkańcy Lucynowa i Tumanka. W czerwcu w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie odbyła się na ten temat burzliwa debata publiczna.

Czytaj: Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują 

Mieszkańcy obawiają się uciążliwego sąsiedztwa - wysokich na kilkanaście metrów zabudowań, które zabiorą im światło słoneczne, hałasu i spalin z dziesiątek samochodów ciężarowych, które będą dojeżdżać do magazynu i oczekiwać na rozładunek/ załadunek, a także dewastacji nawierzchni i korków na lokalnych drogach dojazdowych do potencjalnego magazynu. Mieszkańcy wnieśli do projektu planu szereg uwag.

- W obecnym planie teren miał pełnić funkcję usługowo-mieszkalną. Zmiana funkcji na usługową oraz zmiana wskaźników zagospodarowania terenu zintensyfikuje usługi, które będą prowadzone na tym terenie. Przewidujemy, że działalność ta przyczyni się do pogorszenia jakości życia okolicznych mieszkańców. Nie ma odpowiednich dróg mogących spełnić rolę dojazdu do tak intensywnej inwestycji oraz zaplecza potrzebnego do obsługi. Kolejnym ważnym aspektem przemawiającym przeciwko zmianie planu jest bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do znajdującej się nieopodal szkoły. Wnioskujemy o utrzymanie na tym terenie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego - napisali do burmistrza mieszkańcy.

Zawnioskowali o utrzymanie na ich terenie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Nie zgadzamy się na ograniczenie funkcji terenu do zabudowy usługowej oraz zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej do 25%. Mieszkańcy boją się hałasu, spalin, zintensyfikowanego ruchu wielkich ciężarówek, które będą miały wpływ na pogorszenie ich warunków życia jak również bezpieczeństwa. Na ten moment brak jest odpowiednich dróg mogących spełnić rolę dojazdu do tak intensywnej inwestycji oraz zaplecza potrzebnego do obsługi - czytamy w uwagach złozonych do projektu planu przez mieszkańców Lucynowa Dużego i okolic gminy Wyszków.

Rozpatrując uwagi, burmistrz przychylił się do wniosków mieszkańców i poinformował oficjalnie, że teren działek nr 264/11, 264/20, 264/18, 265, 266, 267 w Tumanku zostanie wyłączony z projektu planu.

Uwagi składali także inwestorzy, ale nie spełniły one wymogów formalnych. W odpowiedzi wnioskodawcy zmiany planu także dowiedzieli się, że ich teren zostanie wyłączony z procedury zmiany planu. Oczywiście ostateczny głos należy do Rady Miejskiej, która w drodze uchwały musi potwierdzić, że odstępuje od zmiany planu zagosopdarowania dla wybranych terenów  w sołectwach Lucynów, Lucynów Duży, Tumanek. Naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie potwierdza, że uchwała intencyjna w tej sprawie jest w przygotowaniu. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA