REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Ortopeda a fizjoterapeuta - którego specjalistę wybrać?

Kącik Prasowy

Masz kontuzję, uraz, problem z mięśniami, stawami lub kośćmi? W takich sytuacjach warto jak najszybciej udać się do specjalisty - zbagatelizowanie problemu skutkuje ryzykiem odnowienia się kontuzji w przyszłości. Do kogo należy się udać – do fizjoterapeuty, czy do ortopedy? Jakie są między nimi podobieństwa i różnice? Podpowiadamy.

REKLAMA

Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Pomoc fizjoterapeuty niezbędna jest w przypadku większości kontuzji (zarówno sportowych jak i wynikających z codziennej aktywności), takich jak bóle przeciążeniowe, skręcenia, nadwyrężenia stawów i mięśni czy bóle wynikające ze złej postawy ciała.

Wsparcie fizjoterapeuty przydaje się także w sytuacji, gdy powoli wracamy do zdrowia po kontuzji - przy odpowiednim prowadzeniu rehabilitacji nie tylko zmniejszamy ryzyko niepowodzenia, lecz również potencjalnego odnowienia się urazu w przyszłości.

Specjaliści fizjoterapii oferują również masaż rehabilitacyjny, znacznie efektywniejszy w walce z bólami mięśniowymi od tradycyjnych masaży relaksacyjnych, wykonywanych w studiach masażu.

Konsultacja fizjoterapeuty jest również tańsza od wizyty u ortopedy - przykładowo, koszt konsultacji ortopedy w Warszawie to ok. 200-250 zł.

Rola ortopedy

Podstawowy zakres wsparcia ortopedy jest podobny. Warto się do niego udać z bólami kości i stawów, problemami ruchowymi, czy w sprawie problemów wynikających z błędnej postawy (związanej np. z nieodpowiednim stanowiskiem pracy).

W przypadku poważniejszych urazów, jak zwichnięcia, złamania, przemieszczenia itp., konsultacja z ortopedą jest obowiązkowa. Owszem, w fazie rehabilitacji warto pójść również do fizjoterapeuty, ale w ramach uzupełnienia i kontynuowania leczenia, a nie zamiast (i najlepiej z pełnym zestawem informacji ustalonych przez specjalistę ortopedii).

Warto pamiętać, że ortopedzi zajmują się nie tylko urazami i kontuzjami, ale również problemami powstałymi z powodu chorób wpływających na kości, stawy, czy ścięgna. W tym kontekście ich kompetencje znacznie przewyższają rolę fizjoterapeuty.

Ortopeda czy fizjoterapeuta?

Czy w takim razie specjalności te można traktować jako zamienne? W przypadku drobnych urazów, w których potrzebna jest jedynie pojedyncza konsultacja, zapewne tak. Jednak przy poważniejszych chorobach, należy traktować wsparcie lekarza ortopedy i fizjoterapeuty jako uzupełniające się.

Materiał zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Do Mańka dobrze mówisz, popieram twą tezę
Irek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
A co po drugiej stronie Pultuskiej naprzeciwko cmentarza komunalnego jest szykowane dokładnie za pomnikami Skwary . Czy też miejsce na nowe bloki ?
Polonez
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA