REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

„Najpyszniejszy festiwal w całym województwie”

Rozrywka

Ponad 50 wystawców zaprezentowało swoje wyroby regionalne podczas kolejnej edycji Festiwalu Miodu i Chleba w Kamieńczyku, który odbył się 7 sierpnia. Tytuł tegorocznego produktu festiwalu otrzymał miód z owocami leśnymi z pasieki “Pszczoły i My”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitał Sylwester Kozłowski, który poprowadził festiwal:

- Chyba nie ma lepszego sposobu i rozwiązania na spędzenie niedzielnego popołudnia, jak właśnie taki na festiwalu różnych smaków, smaków regionalnych. Dzisiaj na pewno będzie się wiele działo, będzie zdrowo, ekologicznie, kolorowo i z sentymentem tradycyjnych receptur. To bardzo smaczny festiwal, miodem płynący, chlebem pachnący, a wszystko to w przepięknych mazowieckich krajobrazach Kamieńczyka. Od pierwszej edycji Festiwal Miodu i Chleba w Kameńczyku ma swoich wiernych sympatyków i bywalców, wśród których są zarówno mieszkańcy naszej gminy, sąsiedzi oraz odwiedzający gminę Wyszków turyści. Chcemy, by w Kamieńczyku spotykały się najznakomitsze wytwory naszej regionalnej kuchni i dzieła ludowych twórców. Wyszkowska ziemia jest zachwycająca i podczas Festiwalu Miodu i Chleba właśnie tym pięknem naszej ziemi się cieszymy i chwalimy, promując uroki i atrakcje turystyczne gminy Wyszków. To także okazja do promocji naturalnych produktów, jak miód, chleb, dary naszych lasów, ogrodów, pól. Mnóstwo na tym festiwalu smakołyków, które wyszły spod pracowitej ręki rolnika, pszczelarza, piekarza i gospodyni domowej. Wydarzenie to nie tylko prawdziwa uczta smaków dzieciństwa i wystawa wielobarwnego rękodzieła, ale również muzyka i świetna zabawa. Udowadniamy, że gmina Wyszków to znakomite miejsce turystyki weekendowej. Ale festiwal jest również sposobem na pielęgnowanie, ocalanie naszej lokalnej kultury i tradycji. Nie chcemy dopuścić do tego, by obyczaje naszych rodziców, dziadków, pradziadków poszły w zapomnienie - mówił.

Festiwal otworzył burmistrz Wyszkowa Grzegorza Nowosielski:

- Witam wszystkich serdecznie na tym chyba najpyszniejszym festiwalu w całym województwie. Kiedy przygotowywaliśmy pierwszą edycję Festiwalu Miodu i Chleba, od razu wiedzieliśmy, że będzie to strzał w dziesiątkę i nie pomyliliśmy się. Ten festiwal ma swoich gorących miłośników, którzy niemal cały rok czekają na ten festiwal smaków, żeby zasmakować pysznych potraw i znowu poczuć zapach prawdziwego chleba - powiedział.

- To już kolejny raz, kiedy jesteśmy z wami jako Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jeteśmy dumni z tej bardzo ważnej cyklicznej imprezy. Bo nic nie jest ważniejsze, jak promocja tego, co mamy najlepsze na Mazowszu, czyli chleb, miód, żywność. Jestem dumna z tego, że z roku na rok wystawców jest coraz więcej. To znaczy, że ta impreza wpisała się cyklicznie już nie tylko na mapie Mazowsza, ale i podejrzewam, że na mapie całego kraju. Cudownej zabawy i pysznego jedzenia - mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Do zgromadzonych zwrócił się sołtys Kamieńczyka:

- Mamy różne odmiany patriotyzmu. Dzisiaj mamy tutaj taką specyficzną odmianę, bo mamy patriotyzm gospodarczy w lokalnej odmianie. Zachęcam do wspierania wszystkich wystawców oraz kupowania lokalnych produktów. Wspierajmy to, co lokalne i to, co nasze. Życzę smacznego i udanej zabawy - mówił  Adam Bodzan.

- Pszczelarstwo to nie tylko miód, ale to jest pszczoła to jest życie. Dzięki pszczołom my wszyscy żyjemy. Miód nie powstaje w markecie i nie robi się go tam tak jak niektórzy to przedstawiają, to jest ciężka praca pszczelarzy, całego zespołu. Pszczoła jest najważniejsza w życiu, Pan Bóg wiedział co robi, stwarzając pszczołę i tak niech zostanie - mówił prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy w Łowiczu Marek Borowski. 

O leczniczych właściwościach produktów pszczelich oraz o produkcji miodu opowiedział prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie Andrzej Wojtczak. Na uczestników festynu czekały warsztaty pieczenia chleba z mąki razowej, pszennej i żytniej. Wypieczono około stu bochenków chleba własnej kompozycji m.in. chleb z żurawiną i cynamonem, kiełbasą, czarnuszką, nasionami, czosnkiem i cebulą. Warsztaty poprowadzili: mistrz piekarniczy Artur "Chlebek" Ziemacki, Jakub Jagiełło i Roman Kuzyk. 

Podczas festiwalu nie zabrakło części artystycznej, w której wystąpił zespół folk - rockowy "Mitra" z Gdyni, w którego twórczości można znaleźć akcenty wielu gatunków muzycznych. Niepowtarzalny klimat i charakter zespołu tworzy sekcja dęta, w połączeniu z dźwiękami akordeonu i instrumentów klawiszowych. Z recitalem wystapiła lokalna artystka Katarzyna Słowikowska - Zakrzewska. Dla najmłodszych teatr "Domino" działający przy DDP "Senior" w Wyszkowie wystawił spektakl pt. "Kaczka Dziwaczka" na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Seniorzy świetnie odegrali swoje role, co spodobało się publiczności i zostali oklaśnięci gromkimi brawami. Pracownia "Madu" przygotowała dla najmłodszych warsztaty rodzinne oraz malowanie buziek.

Tegoroczną gwiazdą festiwalu był jeden z najpopularniejszych satyryków w historii polskiego kabaretu - Marcin Daniec, który od lat święci triumfy na scenach w Polsce i za granicą. Jego fenomen wiąże się ze znakomitym kontaktem z publicznością, której reakcje stają się częścią programu. Satyryk wystąpił z bogatym programem rozrywkowym i rozbawił publiczność w Kamieńczyku.

Festiwal Miodu i Chleba to także konkursy m.in. zbijanie ramki na miód, konkurs polegający na jak najszybszym zlizywaniu miodu z tacy, a także warsztaty zwijania naturalnych świec prowadzone przez pszczelarzy. Warsztaty rękodzieła przygotowała Fundacja Akomodacja, podczas których wykonano kwiaty z bibuły oraz świece z węzy pszczelej. Tradycyjnie rozstrzygnięto plebiscyt na produkt festiwalu. W tym roku tytuł ten otrzymał miód z owocami leśnymi (borówka, czarny bez, maliny) Marka Gabrycha z pasieki Pszczoły i My.

Podczas festiwalu skosztować było można najlepszych miodów z pasiek wyszkowskiej ziemi, różnorodnego pieczywa na zakwasie oraz smakołyków wytwarzanych według receptur z naturalnych produktów m.in. swojskich serów, konfitur, potraw tatarskich, tradycyjnych wędlin, pierogów, olejów, ciast, przetworów, lemoniady, soków owocowych, kawy z różnych stron świata, przypraw, herbaty i ziół. Na odwiedzających czekały stoiska z rękodziełem, a także z kosmetykami naturalnymi. Jak co roku podczas festiwalu była możliwosć bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Etnograficzno-Historycznego Henryka Słowikowskiego, który opowiadał o historii flisactwa oraz dziejach osady Kamieńczyk. 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówKamieńczykFestiwal Miodu i Chleba w KamieńczykuMarcin Daniec

Komentarze

Miód i chleb.
Przede wszystkim gratulacje dla pomysłodawców i organizatorów tej imprezy. Sam pomysł festiwalu zrodził się w roku 2000. jako projekt w konkursie ogłaszanym przez samorząd woj. Mazowieckiego - MCK. Dobrze że obecnie festiwal zostaje współfinansowany z budżetu marszałkowskiego. Szczególne podziękowania dla wystawców, którzy są z festiwalem od pierwszej edycji.
Jsro
Ceny miodu były zbyt wysokie jak na ten festiwal

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Parafialny Idziego zapchany. Na Rybienku też ciasno. Pozostaje tylko komunalny który też nie jest z gumy. To logiczne i perspektywiczne myślenie w kategoriach dłuższych niż jedna czy dwie kadencje. Tereny pod bloki też już powoli się kurczą więc trzeba już teraz pomyśleć i przygotować rezerwę jeśli się myśli o ściąganiu nowych mieszkańców w przyszłości.
Maniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
I tak zrobią jak im pasuje. Tylko inaczej to nazwą i tyle.
Heniek
Powiększyć teren pod cmentarz, a przy okazji pod bloki
Wydaję mi się, że priorytetem jest zmiana terenów rolnych na zabudowę wielorodzinną, a nie poszerzenie cmentarza, manipulacja. Ten cmentarz to tylko po to by zamydlić oczy nam mieszkańcom, którzy o takie zmiany dla siebie walczymy po kilkanaście lat. Jednak dostajemy informacje „dla pojedynczych działek studium nie zmieniamy, jest to zbyt kosztowne”. A tu proszę, jest inwestor są i szybkie zmiany. Podobnie ze zmianą planów miejscowych, tam gdzie inwestor tam są one dokonane. Przykre, ale co my zwykli ludzie możemy.
Juliusz

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA