REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Tomitofa" zaprezentowała swoje talenty

Rozrywka

Wieczór pełen wzruszeń na widowni i artystycznych uniesień na scenie przeżyli wyszkowianie dzięki Autorskiej Szkole Artystycznej "Tomitofa", która już po raz dwunasty zaprosiła na Prezentacje Artystyczne.

Galeria zdjęć


REKLAMA

ASA Tomitofa kształci młode talenty w różnych dziedzinach artystycznych. Organizuje lekcje gry na instrumentach, naukę śpiewu, tańca nowoczesnego i baletu, rozwija w dzieciach i młodzieży pasję do aktorstwa, kształci w sztukach plastycznych. Podczas XII Prezentacji Artystycznych 18 czerwca zaprezentowali się wokaliści, tancerze oraz adepci aktorstwa. Pokaz rozpoczęły trzy grupy baletowe przygotowane pod kierunkiem baletmistrza Bartłomieja Marszałka. Prezentacje wokalne rozpoczęła Alicja Szczesna, która wykonała piosenkę z repertuaru Beaty Kozidrak i Bajm - "Co mi Panie dasz?". Po niej Antosia Wyszyńska zaśpiewała piosenkę pt. "Afera". Zosia Piwoska wykonała dobrze znany i lubiany przebój "Konik na biegunach", a Tola Kamińska zaprezentowała się w "Piosence drewnianych lalek". "Dobrze jest jak jest" wyśpiewała z kolei Ola Prus, a Zosia Bloch wykonała utwór Marii Jopek pt. "Ale jestem". Występy wokalistów p[rzeplatały się z popisami grup tanecznych, które zostały przygotowane pod kierunkiem Iryny Kupriianovej. Publiczność bardzo ciepło przyjęła występy starszych wokalistek: Liliana Maciejewska zaśpiewała "Nie jest za późno", Ola Korczakowska wykonała piosenkę pt. "Dłoń", Zusia Prus zmierzyła się z repertuarem Edyty Górniak i zaśpiewała "To nie ja", a Hanna Kłos brawurowo wykonała utwór "List". W finale wszyscy wokaliści zaśpiewali "Och życie, kocham cię nad życie". 

Gratką podczas tegorocznych prezentacji były spektakle teatralne, przygotowane pod kierunkiem Piotra Kamińskiego. Dziecięca grupa teatralna zaprezentowała przedstawienie pt. "Wózkarnia", które znakomicie diagnozowało i opisywało relacje międzyludzkie i stosunki panujące w grupie. Alicja Kanownik, Izabela Nizińska, Wiktoria Skierczyńska, Barbara Kuczys, Amelia Kozon, Zuzanna Kowalczyk, Karol Buźniak znakomicie odegrali swoje role, a spektakl - czasem w sposób zabawny, czasem poważny - obnażył przywary ludzkich charakterów. Z trudnym tematem przemocy rówieśniczej, prowadzącej do tragicznych skutków, zmierzyła się z kolei młodzieżowa grupa teatralna, która wystawiła sztukę pod tytułem „BlackPink”. „BlackPink” to teatralna historia Janka, zwyczajnego nastolatka, który popełnił samobójstwo, bo nie mógł dłużej znieść przemocy, której doświadczał w szkole. 

Sztuka jest tym mocniejsza w swoim wyrazie, że inspirowana jest prawdziwą historią nastolatka, który doświadczał przemocy oraz hejtu ze strony rówieśników i popełnił samobójstwo. Bohaterem „BlackPink” jest czternastoletni Janek, zwyczajny nastolatek, który chodził do gimnazjum, słuchał koreańskiego popu, interesował się tym, co modne, nosił spodnie „rurki”, marzył o Vansach - podobnie jak młodzi w jego wieku. Był spokojny, wrażliwy, dobrze wychowany. Mieszkał z matką (po odejściu agresywnego ojca). Janek z powodu swojej wrażliwości oraz domniemanej inności doświadczał w szkole, w gronie rówieśników przemocy, poniżania i hejtu. Zapętlająca się sytuacja doprowadziła chłopca do samobójczej śmierci. 

Sztuka Marcina Teodorczyka z 2019 roku nie opowiada jedynie o fizycznej przemocy, jakiej uczniowie doświadczają od swoich rówieśników na szkolnych korytarzach czy po lekcjach. Równie ważnym poruszanym w niej tematem jest hejt - anonimowo wyrażana w sieci nienawiść, u której źródeł leżą życiowa frustracja i poczucie bezkarności agresorów. Tekst Marcina Teodorczyka został wyróżniony przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz opublikowany w 45. zeszycie „Nowych Sztuk”, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spektaklu wystapili: Amelia Kamińska, Amelia Kukuć, Marysia Knap, Marysia Budziłek, Natasza Brzezicka, Antonina Dąbrowska, Kinga Trzcińska, Weronika Buźniak, Aleksandra Wernio.

Młodych artystów do występów przygotowali: Iryna Kupriianova - choreograf, pedagog, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszwie, specjalność Choreografia i Teoria Tańca oraz Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im I. Franki (filolog, wykładowca). Bartłomiej Marszałek - absolwent Gdańskiej Szkoły Baletowej oraz mgr Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w specjalizacji Pedagogika Baletu. Obecnie tancerz solista w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie, tancerz Teatru Żydowskiego w Warszawie, Operetki Warszawskiej, nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie. Magdalena Kamińska - mgr sztuki, w specjalizacji muzyk instrumentalista oboista. Ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina, ul. Bednarska w Warszawie, a następnie Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie oboju prof. Stanisława Malikowskiego. Piotr Kamiński - aktor teatralny i filmowy, wokalista, tancerz, twórca choreografii. Absolwent Studium Wokalno Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Syrena oraz Teatrem Komedia w Warszawie.

- Dziękujemy wspaniałej publiczności, bo to wy jesteście motorem napędowym tych młodych artystów. Oni przez cały rok ciężko pracowali, aby się zaprezentować. Choć czasami podczas tych występów można o tym zapomnieć, pamiętajmy, to są jeszcze dzieci i należą im się ogromne brawa - powiedziała Magdalena Kamińska. Za współpracę i całoroczną opiekę dziękowała Wyszkowskiemu Ośrodkowi Kultury "Hutnik". 

ASA Tomitofa  

 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA