REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Dzień Dziecka historią malowany

Powiat

Dzień Dziecka w Gminie Brańszczyk - historią malowany - okazał się wyjątkowy i pełen niespodzianek. Wszystkie dzieci, które tego dnia odwiedziły skansen, dostały watę cukrową.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Rano na boisku gminnym wystartowała „Sportowiada”. W różnych dyscyplinach sportowych, w różnych kategoriach wiekowych rywalizowały dzieci i młodzież. Równolegle starsze dzieci wzięły udział w I Biegu Patrolowym im. Rotmistrza Wacława Haczyńskiego. Uczestnicy gry terenowej mieli do wykonania siedem zadań m.in. strzelanie, wspinanie po linach, pokonanie zasieków. Współorganizatorami I Biegu była 21. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Plejady” oraz młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 im. Rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej wraz z opiekunami. 

Od godziny 11.00 Skansen im. Marii Żwirskiej wypełniły stoiska edukacyjne, promocyjne i handlowe. Wszystkie dzieci odwiedziły Kącik Biblioteczny przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku a w nim konkursy o postaciach z bajek, rebusy i krzyżówki, animacje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Małego Kucharza, przy którym każde dziecko mogło dla siebie skomponować zdrowy owocowy deser. Nie zabrakło też cukrowej waty, lodów i dmuchanych zjeżdżalni. Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowali organizatorzy na ten wyjątkowy dla każdego dziecka dzień. 

Stowarzyszenie historyczne Bajka zaprezentowało dioramy z epoki wczesnego średniowiecza i sarmacji. Pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuków, pokazy sokolnicze oraz pokazy rzemiosła średniowiecznego i nowożytnego, pozwoliły młodemu pokoleniu skonfrontować czasy współczesne z tym co archaiczne. Nie zabrakło również kulinarnej strony z dawnej epoki. Każdy mógł przygotować dla siebie podpłomyk z ulubionymi dodatkami a następnie upiec go w starym historycznym piecu. Wydarzenie z okazji Dnia Dziecka bez wątpienia malowała historia.

O godz. 13. 00 nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Dorota Socik, powitała bardzo serdecznie wszystkie dzieci oraz zaproszonych gości, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kazimierza Porębskiego, gospodarza gminy Brańszczyk wójta Wiesława Przybylskiego wraz z przewodniczącą Rady Ewą Wielgolaską, radnymi oraz sekretarzem gminy Beatą Wójcik, członków Związku Piłsudczyków RP Oddziału Ziemi Cudu nad Wisłą powiatu wołomińskiego: płk. Andrzeja Michalika, mjr. Edwarda Urbanowskiego, mjr. Tadeusza Dobczyńskiego, kpt. Andrzeja Jastrzębskiego. Ponadto wydarzenie swoją obecnością uświetnił dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, płk. Leszka Iwańca.

W tym dniu lista powitań była bardzo długa, skierowana także do prof. Stanisława Białousza, zastępcy burmistrza Ostrowi Maz. Daniela Choinki oraz do dowódców, prezesów i kierowników instytucji, stowarzyszeń czy też kół, którzy przybyli w większym gronie, prezentując stoiska promocyjne: por. Wojciecha Szydlaka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, Nadleśniczego Waldemara Wańczyka i zastępcy Łukasza Łapińskiego wraz z pracownikami z Nadleśnictwa Wyszków, dyrektora Agaty Bartkiewiecz oraz zastępcy Jacka Jarmuły z Centrum Szkolenia Lotniczego w Nagoszewie, prezesa Dariusza Szymanowskiego i członków Stowarzyszenia Wizna 1939, prezesa Koła Łowieckiego „Dzik Wyszków” Sylwestra Runo wraz z towarzyszami, prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych Jacka Zalewskiego. 

Po powitaniu delegacja udała się odsłonić tablicę pamiątkową, poświęconą Wacławowi Haczyńskiemu. Urodzony 27 stycznia 1894 roku w majątku Brańszczyk, w ziemiańskiej rodzinie Wacława i Kazimiery z Buczelskich, Wacław Haczyński był ziemianinem, działaczem społecznym, politykiem i posłem na Sejm II Rzeczypospolitej IV kadencji, ale przede wszystkim żołnierzem - oficerem Wojska Polskiego, rotmistrzem 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Jako żołnierz i polityk stał się także ofiarą zbrodni katyńskiej. Po złożeniu kwiatów pod tablicą głos zabrał wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski oraz zaproszeni goście. Popłynęły podziękowania w szczególności do wszystkich zaangażowanych w poszczególne inicjatywy, dzięki którym udało się zorganizować na ten dzień tyle atrakcji. Po części oficjalnej na wszystkie dzieci czekał spektakl grupy teatralnej Lokomotora i ich program animacyjny. A o godzinie 16.00 spektakl cyrkowy „Amore czyli retro cyrk”.

- Przy tej okazji serdecznie chcemy podziękować, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Radnym Gminy Tadeuszowi Kruszewskiemu oraz Adamowi Błońskiemu za pomoc przy organizacji tablicy poświęconej Wacławowi Haczyńskiemu, Dyrektorowi i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Andrzejowi Mierzwińskiemu i Dowódcy Garnizonu Ostrów płk. Leszkowi Iwańcowi za poświęcony czas i pomoc przy wydaniu publikacji historycznej pt.” Rotmistrz Wacław Haczyński, Żołnierz czasu wojny, obywatel czasu pokoju…”. Serdecznie dziękujemy za część historyczną oraz artystyczną Grupie Bajka i rekonstruktorom pikniku historycznego oraz grupie teatralnej Locomotora, KGW Turzyniacy, KGW Klub Seniora w Brańszczyku oraz Orkiestra „Darmanista” za piękne występy sceniczne - mówią organizatorzy.

Dzień Dziecka zakończył się rozdaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku.

Źródło: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA