REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Taneczny jubileusz

Kultura

Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” jest na scenie już od 21 lat. Z tej okazji 10 czerwca w WOK „Hutnik” odbył się koncert jubileuszowy. To wspaniała wizytówka gminy Wyszków i lokalnego folkloru. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitała Sylwia Grzegorczyk, absolwentka ZPiT "Wyszków", która przybliżyła historię powstania zespołu.

- Nasz zespół działa od 1965 roku i był prowadzony z przerwami przez Wacława Główczyka. W 2001 roku z jego inicjatywy wznowiono jego działalność przy Gimnazjum w Leszczydole Nowinach w ramach zajęć pozalekcyjnych, oprócz choreografa z zespołem zaczął pracę Czesław Kwiatkowski, zajmując się stroną muzyczną. W roku 2003 na to stanowisko został zatrudnony Piotr Skawski. Do września 2016 roku pełnił funkcję instruktora tańca, choreografa oraz kierownika artystycznego. W latach 2004 - 2006 zespół trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce na festiwalu "Roztańczone Mazowsze", w 2004 roku puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz w 2008 i 2011 pierwsze miejsca na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie, a w 2014 roku "Złotą Jodłę" na 41. Międzynarodowym Harcerskim Destiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Od października 2016 roku z zespołem pracuje instryktor tańca i choreograf Bartosz Wójcik - mówiła.

W zespole tańczą uczniowie Szkoły Podstawowej w Leszczydole-Nowinach oraz absolwenci. W zajęciach uczestniczą chętni uczniowie już od klasy "0" szkoły podstawowej. Obecnie Zespół Pieśni i Tańca Wyszków zrzesza około czterdziestu uczniów z kilku szkół i absolwentów. Corocznie w okresie ferii zimowych dzieci i młodzież wyjeżdzają na warsztaty, na których szlifują formę i przygotowują nowe układy taneczne. W okresie wakacyjnym zespół wyjeżdza na koncerty i festiwale zagraniczne. Aktualnie zespół składa się z dwóch grup. Pierwsza to dzieci od 6 lat do 10 lat i druga grupa od 11 lat do 19 lat. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy, a każdego chętnego zapraszamy, aby spróbował swoich sił. Poza tańcami regionalnymi, zespół rozwija się również w innych technikach tanecznych takich jak jazz, hip - hop oraz taniec klasyczny.

- Zespół tworzy zwartą grupę przyjaciół i znajomych, którzy pomagają sobie na scenie i w zespole ale i również po za nią - mówiła była tancerka.

Z podziękowaniami i słowami uznania dla zespołu przybyl burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

- Gratulujemy 21. roku, ciągłego rozwoju artystycznego, życzę wszelkiej pomyślności. Zespół rozwija się artystycznie dzięki staraniom osób, które trzymają nad nim pieczę. Chciałbym z tego miejsca poinformować, że wniosek złożony do Urzędu o sfinansowanie strojów dla zespołu został rozpatrzony pozytywnie. To taki prezent jubileuszowy - powiedział. 

- Dziękuję wam za ten piękny koncert i za te dwadzieścia i jeden lat istnienia zespołu, kultywowania tradycji - dodała Elżbieta Piórkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej. - To właśnie w tej muzyce i w tych tańcach pozostała jeszcze wieś, bo wieś już zanika, ale pięknie, że wy kultywujecie, że przekazujecie piękno naszej polskiej tradycji. Obyście mieli jak najwięcej motywacji do dalszych tańców.

Głos zabrał Krzysztof Ochmański, kierownik organizacyjny ZPiT Wyszków, dyrektor SP w Leszczydole-Nowinach.

- Jestem zadowolony, że reprezentuję szkołę, w której tańczą tak wspaniali artyści. Jestem dumny i wzruszony. Te zajęcie, które są prowadzone w szkole, nie tylko kształtują artystycznie, rozwijają zdolności naszych uczniów, ale to także wpisuje się w profilaktykę i wychowanie. Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" jest to jedna rodzina. Bardzo dziękuję wykonawcom i artystom, gratuluję jubileuszu - mówił.

Koncert jubileuszowy utwierdził wyszkowską publiczność, że Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" reprezentuje wysoki poziom artystyczny. Przepiękne, reginalne, barwne stroje, niesamowita energia na scenie, jaką zaprezentowali młodzi artyści, zrobiła ogromne wrażenie. Artyści zaprezentowali bogaty repertuar taneczny, który opiera się na tańcach narodowych i regionalnych, z takich zakątków jak Lublin, Kurpie Zielone, Kurpie Białe, Łowicz, Kaszuby, Opoczno, były też tańce śląskie oraz z regionu Podhala. Można było także podziwiać talenty wokalne solistek ZPiT "Wyszków" - Alicji Szczesnej i Izabeli Jóźwiak. Nie obyło się bez gromkich braw. Ze sceny padło wiele słów podziękowań, wręczono kwiaty oraz statuetki za wspaniałe osiągnięcia dotychczasowej pracy artystycznej. 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZespół Pieśni i Tańca WyszkówjubileuszZPiT WyszkówSP w Leszczydole Nowinach

Komentarze

Jsno
Ładnie tańcuja....

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA