REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wspólnie odbudujmy najstarszy zabytek Wyszkowa

Miasto

Mieszkańcy Wyszkowa mogli zapoznać się z koncepcją odbudowy XVII-wiecznego Drugiego Obelisku Wazów. 8 czerwca odbyło się poświęcone temu spotkanie, zorganizowane przez Społeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów w Wyszkowie, który wkrótce przekształci się w stowarzyszenie. Marzeniem społeczników jest, aby obiekt już za rok stanął na terenie parafii św. Idziego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Komitet będzie stowarzyszeniem

Celem Komitetu jest odbudowa obelisku i doprowadzenie do wyeksponowania go w miejscu możliwie bliskim jego historycznej lokalizacji. Na początek to, co ocalało z siedemnastowiecznego obelisku, wydobyto z ziemi, oczyszczono i przeniesiono w miejsce, gdzie zostało należycie zabezpieczone przed dalszym niszczeniem. To początek działań zmierzających do zrekonstruowania obelisku i przywrócenia go miastu. Komitet aktualnie przekształca się w Wyszkowskie Stowarzyszenie Miłośników Historii. Założycielami stowarzyszenia są członkowie dotychczasowego Społecznego Komitetu: Alicja Staszkiewicz, Elwira Czechowska, Małgorzata Bajowska, Adam Grześkiewicz, Piotr Płochocki, Grzegorz Hyrycz, Paweł Kraszewski. Stowarzyszenie za cel stawia sobie zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, środków i doprowadzenie do odbudowy obelisku. Następnie obiekt, który obecnie jest własnością parafii, ma zostać przekazany w zarząd gminie Wyszków. Obecnie trwają prace nad porozumieniem trzech partnerów tego historycznego przedsięwzięcia.

Równocześnie prowadzone są działania zmierzające do opracowania niezbędnej dokumentacji - konserwatorskiej i projektowej (punktem wyjścia będzie program prac konserwatorskich, który zostanie zlecony konserwatorowi zabytków). W inicjatywę zaangażowało się już kilka wyszkowskich firm oraz grono architektów, którzy m.in. dyskutują nad koncepcją odbudowy obelisku oraz wyborem jego lokalizacji. Pod uwagę brane są trzy miejsca posadowienia obelisku: teren przy Grocie Matki Bożej z Lourdes, „rondo” na parkingu przed Sanktuarium św. Idziego oraz Skwer Jana Pawła II.

Dopisać nowy rozdział historii

Podczas spotkania w Bibliotece Miejskiej 8 czerwca zaprezentowano historię obiektu, dotychczasowe działania zmierzające do jego odbudowy oraz dalsze plany z nim związane.

- Dzisiaj chcielibyśmy was zabrać w taką małą podróż w czasie - mówił reprezentant Komitetu Adam Grześkiewicz. - Wyszków to jest wyjątkowe miasto pod wieloma względami. Wyjątkowość naszego miasta m.in. polega na tym, że mamy w coś takiego, co nazywa się Obeliskiem Wazów, uznawanym za drugi najstarszy świecki pomnik w Polsce. Wyjątkowość tego zabytku XVII-wiecznego polega też na tym, że w Wyszkowie jest nie tylko ten jeden, który wszyscy kojarzą, ale także drugi obelisk, który jak na razie przybiera formę takiej tekturowej makiety, którą tu prezentujemy. Ale naszą ambicją - i mam nadzieję, że nam w tym pomożecie - jest to, aby przybrał on formę bardziej materialną. Nie spotkaliśmy się tutaj tylko po to, żeby rozmawiać o historii. Historia nas inspiruje, historia jest tłem tego, co chcemy zrobić, ale nie chcemy, żeby historia pozostała tylko historią. Naszym celem jest nie tylko popularyzacja tej historii, ale przede wszystkim napisanie jej nowego rozdziału. W czterystuletniej historii obelisk przez 200 lat stał, przez 200 lat leżał w ziemi i my chcemy go na nowo przywrócić.

Bliźniacze obeliski

Komitet zaznacza, że jest to obiekt bliźniaczo podobny do obelisku stojącego obok Urzędu Miejskiego przy ul. 3 Maja. Oba obiekty stanowią najstarsze zabytkowe obiekty budowlane w Wyszkowie i są uznawane za jedne z najstarszych świeckich pomników w Polsce, tuż po kolumnie króla Zygmunta III Wazy w Warszawie. O tle historycznym drugiego obelisku Wazów opowiedział Piotr Płochocki:

- Wszyscy w Wyszkowie znamy Obelisk Wazów - jest to synonim Wyszkowa jako nasz najstarszy zabytek, ozdoba miejskich folderów, od zawsze. Praktycznie oprócz kościoła św. Idziego i naszej nadbużańskiej skarpy to jest jeden z takich elementów, że gdzieś tam wizualnie Wyszków najbardziej na myśl przywodzą. Powstał w roku 1655, czyli jest w sposób oczywisty starszy zarówno od Pałacu Skarżyńskich jak i od kościoła św. Idziego. Prawdopodobnie to projekt architekta Giovanniego Battisty Gisleniego, który współpracował z Wazami. Jedna z hipotez zakłada, że obelisk został wystawiony dla uczczenia śmierci Karola Ferdynanda Wazy - brata króla Jana Kazimierza. Natomiast najważnejszą dla nas rzeczą jest to, że takich obelisków było więcej niż jeden. My mówiliśmy do tej pory tylko o jednym obelisku, a teraz możemy mówić o zespole obelisków. Mamy przekazy XIX-wieczne i pierwszy przekaz mówi nam, że z drugiej strony miasta stał drugi obelisk Wazów. Natomiast po 25 latach wspomnienie o drugim obelisku Wazów jest już bardziej precyzyjne. Co do samej formy pierwszy artykuł wspominał, że różnią się tylko herbem, że herb przypomina bardziej dzban niż snop. Natomiast jest już napisane, że znajduje się na gruntach probostwa. Przed 40 laty przez ówczesnego proboszcza rozebrany, z urojeniem wielu części, zalegał zaniedbany przy kościele. Najważniejsze z tego jest to, że na przestrzeni wielu lat w XIX wieku pojawiał się temat nie obelisku Wazów, ale obelisków Wazów. I tak się jakoś stało, że w XX wieku te szczątki, które zostały rozebrane, praktycznie cały czas leżały w miejscu dawnego cmentarza przykościelnego. A były to cztery elementy, czyli iglica, podstawa, do tego było zwieńczenie z krzyżem oraz część trzona. Ten drugi obelisk leżał sobie zapomniany aż do lat '90. Wówczas postanowiono odnowić nasz główny obelisk i to w naturalny sposób wzbudziło zainteresowanie tym, co zostało po drugim obelisku Wazów. Wtedy dokonał się pewien przełom, przeniesiono te szczątki pod dom parafialny w miejsce teoretycznie bardziej bezpieczne, wykorzystano głowicę do rekonstrukcji głównego obelisku, ale zaginęła gdzieś część trzona. Szczątki przeleżały przy murze domu parafialnego parafii św. Idziego aż do listopada 2021 roku - opowiadał Piotr Płochocki.

Pamięć o drugim obelisku żyła

Na przestrzeni lat różne osoby zabiegały o przywrócenie pamięci o drugim obelisku. Zacząć należy od Ireneusza Składanowskiego "Seniora", który już w połowie lat '90 był jednym z inspiratorów tego, żeby obelisk przy ulicy 3 Maja został na swoim miejscu, to jeszcze dodatkowo chciał zawalczyć i zawalczył, żeby stary obelisk przykościelny wrócił również gdzieś na swoje miejsce, być może został zrekonstruowany a nie tylko leżał i niszczał. Warto odnotować też aktywność w tym temacie regionalisty Mirosława Powierzy, regionalisty Piotra Płochockiego ("Wyszkowska Atlantyda"), radnego Bogdana Osika, czy wyszkowskich harcerzy, którzy obeliskowi poświęcili jeden z odcinków historycznego projektu "Przystanek Wyszków". Ale Komitet zaprasza do współpracy wszystkich wyszkowian. 

- Chcemy integrować wokół tego tematu lokalną społeczność. Mamy nadzieję, że przełoży się to na zaangażowanie na aktywność mieszkańców na rzecz odbudowy obelisku. Bardzo zależy nam, żeby to było wspólne dzieło - mówiła przedstawicielka Komitetu Elwira Czechowska.

- My jesteśmy rzecznikami obelisku - dodała Alicja Staszkiewicz.

Zapraszają do współpracy

Stąd duża aktywność Komitetu w mediach i mediach społecznościowych i zaangażowanie w propagowanie wiedzy historycznej o obelisku ale także informacji o jego przyszłości. Dużo na ten temat mówiła Małgorzata Bajowska, która stoi na czele zespołu architektów, pracujących nad koncepcją odbudowy i lokalizacją obelisku. 

- Pomysły są różne, m.in. wykonania brakujących, dorabianych elementów z przezroczystej żywicy. Zaprojektowano też postument pod obelisk. Trwała również dyskusja nad lokalizacją i padła propozycja przesunięcia obelisku najbliżej historycznego miejsca - przy wejściu na zielony plac, na którym stoi obecnie Grota Matki Bożej. Jedno jest pewne, mamy świadomość tego, że każdy pomysł musi być weryfikowany przez technologię i jakość wykonania. To, co dostaniemy finalnie, musi być jakościowe - mówiła Małgorzata Bajowska.      

Komitet prowadzi funpage na FB i zaprasza do jego odwiedzania i polubienia. Wkrótce zostanie uruchomiona zbiórka publiczna, będzie można również nabyć cegielki na rzecz wsparcia odbudowy obelisku. Komitet zaprasza do współpracy a także do dyskusji na temat lokalizacji obiektu. Pierwsze opinie - głównie co do lokalizacji - zostały wygłoszone już podczas środowego spotkania w Bibliotece Miejskiej. 

- Dziękujemy za te glosy. To nie koniec, a dopiero początek dyskusji, początek drogi do celu, jakim jest odbudowa obelisku i każdy głos jest cenny - mówili przedstawiciele Komitetu, zachęcając mieszkańców do aktywności, dzielenia się wspomnieniami, wiedzą i pomysłami.  

Nie bez powodu zarówno środowemu spotkaniu, jak i całej aktywności Społecznego Komitetu, przyświeca hasło: "Wspólnie odbudujmy najstarszy zabytek Wyszkowa".

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówDrugi Obelisk WazówSpołeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów w Wyszkowieodbudowa XVII obelisku Wazów

Komentarze

Skan
Obelisk obeliskiem ale prawda jest taka że w Wyszkowie nie ma zwykłego Muzeum. Dla młodych ludzi żeby znali historię miasta tej ziemi i ludzi co tu żyli. Wszystkie dookoła mieściny jak Ostrów, Pułtusk i inne mają muzea. A Wyszków na szarym końcu, nie ma. Dlaczego nigdy nikomu na tym nie zależało.? Wstyd.
do Skan
Oglądałeś "Pokłosie"? Nie, to obejrzyj... Może tam znajdziesz podpowiedź? Co chcesz w takim "zwykłym" muzeum pokazywać, komu i ile razy? No, ale jakiś etacik może by się znalazł, a może i kilka?
Wrażliwy
No pewnie po co tam jakieś muzeum w Wyszkowie żeby uczyć historii i szacunku do małej ojczyzny. Lepiej kolejny parking zrobić lub klomb z kwiatkami. Tu człowieku nie chodzi o jakieś etaciki tylko o zasady i podwaliny dla przyszłych pokoleń. Wyszków nie jest jakimś malutkim miasteczkiem i powinno mieć muzeum.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA