REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Ciekawość przerasta rozsądek". Apel ratownika medycznego i strażaka do kierowców

Na Sygnale

Poniedziałkowy dramatyczny wypadek na S8 w Niegowie znów pokazał, że dla wielu kierowców zrobienie zdjęcia na miejscu tragedii czy wyprzedzenia innych uczestników ruchu są ważniejsze niż bezpieczeństwo, zdrowie i życie - swoje i innych. Dlatego ku przestrodze publikujemy bardzo dosadny komentarz przedstawiciela służb ratunkowych.

Galeria zdjęć


REKLAMA

6.06.2022 - alarmowo do wypadku drogowego na trasie S8 w Niegowie w kierunku Warszawy wezwanych zostało wiele pojazdów służb ratunkowych. W wypadku uczestniczyło 5 samochodów, którymi podróżowało 8 osób. Trzy z nich trafiły do szpitali, w tym jedna śmigłowcem LPR. To tyle statystyk dla przypomnienia. A teraz relacja Marka Kamińskiego, ratownika i strażaka, z przebiegu poniedziałkowej akcji ratunkowej. Niestety, to zdarzenie uwidoczniło, że apele o prawidłowe zachowania na drodze, korytarz życia i nie utrudnianie pracy służbom, muszą być stale przypominane.

"Tego dnia dojazd na miejsce zdarzenia mieliśmy mocno utrudniony. Musieliśmy się mocno przepychać. Niektórzy kierowcy postanowili:

- zawracać i jechać korytarzem życia pod prąd

- zmieniać pasy ruchu mimo, że ruch został zablokowany

- ktoś wpadł na pomysł jazdy za pojazdem uprzywilejowanym

- inni wpadli na pomysł wyjeżdżania na środek korytarza, bo może coś zobaczą a jeszcze kilku kierowców chciało dojechać jak najbliżej wypadku, żeby być pierwszymi, którzy pojadą, gdy ruch zostanie odblokowany.

A przecież czas jest bardzo ważnym elementem w ratownictwie, a często wręcz decyduje o tym, czy poszkodowany przeżyje, czy też nie. Pamiętajcie, że jeśli przejechał przed wami samochód na tzw. "bombach", to nie znaczy, że już wszystkie podmioty ratownicze przejechały. Jeśli przejazd jest zablokowany, to służby ratownicze korzystają z korytarza życia i wyjeżdżają nim pod prąd, np. karetka z poszkodowanym. Nie blokujcie korytarza życia! W odpowiednim momencie służby postarają się was skierować na objazdy. Odrobina cierpliwości. 

Zabronione też jest wysiadanie z pojazdu i spacerowanie korytarzem życia, a jeśli ktoś jeszcze oddala się od swojego pojazdu, bo jest ciekaw, co się stało, to w przypadku puszczenia ruchu, naraża się na niebezpieczeństwo i staje się "zawalidrogą". Prosimy wszystkich o rozsądek i pomoc w naszej pracy. Nie jest ona łatwa i nie zawsze jest bezpieczna. Ruch blokujemy tyle czasu, ile potrzeba. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo: 

- poszkodowanych

- ratowników

- oraz innych uczestników ruchu drogowego

Kolejnym miejscem wręcz groteskowych scen, ale przede wszystkim stwarzających ryzyko spowodowania poważnego wypadku, jest pas ruchu jadących w przeciwnym kierunku niż miejsce wypadku. Ciekawość przerasta rozsądek, troskę o siebie i swoich pasażerów, wywołuje brak poszanowania dla osób poszkodowanych, naraża innych jadących na utratę zdrowia i życia. W czym problem? Nie zwalniajcie, a tym bardziej nie zatrzymujcie pojazdu w celu zrobienia zdjęć lub nagrania filmu. Jesteście przecież na drodze. W tym przypadku na "ekspresówce". Widzieliśmy jak wielu - nie tylko pasażerów - ale także kierowców prowadzących pojazd nagrywało telefonem miejsce zdarzenia. Słabe to jest, bardzo nieodpowiedzialne i nieetyczne. Pomijam konsekwencje prawne i finansowe. Pozwólcie nam pomagać! Szanujcie tych, którzy ucierpieli podczas wypadku. Szanujcie samych siebie, bo nigdy nie wiadomo, czy nie znajdziecie się w podobnym położeniu. Szerokości i bezpiecznej podróży". 

Marek Kamiński

Ratownik kierowca

OSP Kamieńczyk

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

!
Brawo dla pana Marcina za komentarz i wielkie dzięki za wykonywaną pracę. Może to da do myślenia ludziom ...Nikt nie chce stać w korku, ale ludzie sami go stwarzają właśnie poprzez zwalnianie żeby zobaczyć/ nagrać wypadek....
Kampania
Zmienił PiS na PO żeby żona dostała w wyszkowskiej szkole pracę. Ma chyba chęć zostać sołtysem Kamieńczyka, pierwszym od Hujowni.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA