REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Jerzy Żukowski zostaje. Nowej powiatowej koalicji nie udało się odwołać starosty

Powiat

Koalicji, która ma większość w Radzie Powiatu Wyszkowskiego, zabrakło głosu, aby odwołać Jerzego Żukowskiego ze stanowiska starosty i przewodniczącego zarządu powiatu. Oznacza to, że nie udało się przekonać nikogo z opozycji, aby poparł ten wniosek. W obradach nie wzięła udziału radna Ewa Bartosiewicz.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wniosek o odwołanie Jerzego Żukowskiego z funkcji starosty Powiatu Wyszkowskiego wpłynął 30 marca. Poparło go pięcioro radnych nowej koalicji: Katarzyna Wysocka, Bogdan Pągowski, Wojciech Kozon, Adam Mróz, Agnieszka Ołdak - Prokop. Wniosek od kwietnia rozpatrywała komisja rewizyjna, która ostatecznie pozytywnie zaopiniowała odwołanie Jerzego Żukowskiego z funkcji starosty (zdanie odrębne zgłosiła radna Renata Rębała z klubu PiS). Obszerne uzasadnienie komisji oraz zdaniem odrębne radnej publikujemy w załączniku pod artykułem.

Na sesji 25 maja po krótce odwołanie starosty uzasadniał także w imieniu wnioskodawców radny Adam Mróz:

- Znajdujemy się w nietypowej sytuacji, rzadko zdarza się bowiem składać wniosek o odwołanie urzędującego starosty - mówił. - Gdy jesienią 2021 roku rozpadła się koalicja, która sprawowała władzę w powiecie, nie było jasne, że dojdzie do zmiany starosty. Wyobrażaliśmy sobie, że będzie to trudna, ale merytoryczna współpraca z osobą, która od 2,5 roku sprawowała tę funkcję. Okazało się, że niekoniecznie. Od nowego roku zaczęło układać się bardzo źle, zaczęło dochodzić notorycznie do blokowania obrad i łamania prawa przez pana starostę. Pierwszy przejaw samowoli mieliśmy wówczas, że z innym członkiem zarządu doszło do podpisania przez pana starostę podpisania umowy z kancelarią prawną. Zarząd to ciało kolegialne, pięcioosobowe. Nie był to jedyny przejaw samowoli pana starosty. Kolejne to niedopuszczenie do porządku obrad projektów siedmiu uchwał i innych inicjatyw, które przedstawiali inni członkowie zarządu niż pan starosta i pani Czajkowska. Pan starosta uważa, że jest jedyną właściwą osobą do procedowania porządku obrad. Spowodowało to, że kilkukrotnie zwoływane zarządy odbywały się z pominięciem tych projektów uchwał, mimo, że pan starosta zapewniał, że zostaną wprowadzone do porządku obrad. Ale były to tylko słowa. Jest to nieuprawnione i niezgodne z prawem. Toczymy walkę polityczną, o swoich wyborców, ale to do nas należy poukładanie relacji. Rozumiem w tym kontekście wniosek o odwołanie wicestarosty, ale zupełnie niemoralnym, nieetycznym uważam wniosek do prokuratury o przekroczenie uprawnień przez wicestarostę Leszka Marszała. To skłoniło mnie m.in. do podpisania wniosku o odwołanie starosty. Pan starosta nie ma predyspozycji do sprawowania tej funkcji, bo nie ma pan umiejętności koncyliacyjnych, prowadzenia dialogu, łagodzenia sporu, podejmowania demokratycznych decyzji. Postępuje pan niewłaściwie, wciąż łamie pan prawo, dlatego zachęcam, żebyście państwo poparli ten wniosek, który łączy się z odwołaniem całego zarządu. Pan starosta i pozostali członkowie zarządu nie są w stanie realizować zobowiązań wobec wyborców - argumentował Adam Mróz. 

- Mało brakowało, żeby pan mnie przekonał tym płomiennym uzasadnieniem - ripostował starosta Jerzy Żukowski. - Nieprawdą jest, że panowie z zarządu składają na każdym zarządzie nowe wnioski. Składają te same wnioski, stare, z 4 stycznia, z tym samym uzasadnieniem, które jest już nieaktualne. Wszystkie inne wnioski są przyjmowane i przegłosowywane. 

Starosta po raz kolejny omówił, dlaczego nie wprowadził do procedowania projektów uchwał zgłaszanych przez członków zarządu Leszka Marszała, Pawła Delugę i Bogusława Frąckiewicza, a dotyczących m.in. rozwiązania umowy z kancelarią prawną obsługującą powiat, zmiany regulaminu organizacyjnego Starostwa oraz Powiatowego Urzędu Pracy.  

- To starosta jednoosobowo odpowiada za funkcjonowanie powiatu i ponosi za to odpowiedzialność - mówił. 

Podsumowując, Jerzy Żukowski stwierdził:

- Zarzuty tu przedstawione są bezpodstawne, nieprawdziwe i nie mające pokrycia w rzeczywistości. 

- W mojej ocenie uzasadnienie jest wątpliwe i mało przekonujące. Wnioski składane na zarządach miały zmęczyć starostę do dobrowolnego zrzeczenia się. Zawiązaliście nową koalicję nie mając wystarczająco radnych, aby przejąć całkowicie władzę. Brakuje jednego głosu i to jest właśnie cały problem, że sytuacja w zarządzie jest trudna. Nie wezme udziału w tym głosowaniu - stwierdził radny Waldemar Sobczak.

- Uważam ten projekt o odwołanie starosty za nieuczciwy, za krzywdzący. Nie wezmę udziału w tym głosowaniu - to forma mojego protestu - zapowiedziała radna Teresa Czajkowska. 

Pięcioro innych radnych także poinformowało, że z uwagi na wątpliwości co do trybu zdalnego procedowania sesji a także z uwagi na to, że nie zgadzają się z uzasadnieniem komisji rewizyjnej, nie weźmie udziału w głosowaniu. To radni Rębała, Dyl, Wyszyńska, Garbarczyk oraz Żukowski z klubu radnych PiS. 

- Sesja tej rangi powinna odbywać się w trybie stacjonarnym - mówili.  

- Sesja została zwołana w trybie zdalnym na wniosek zarządu podpisany przez pana starostę - zauważył przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Pągowski. - Przy głosowaniu wniosku o odwołanie wicestarosty procedura była taka sam i nie było wątpliwości i wszyscy przystąpili do głosowania. 

Od początku wiadomo było, że do przegłosowania wniosku o odwołanie starosty potrzeba 3/5 głosów ustawowego składu Rady Powiatu, a więc 12 głosów. Koalicja złożona z komitetów wyborczych popierających burmistrza Grzegorza Nowosielskiego oraz z PSL liczy jednak 11 radnych. Jak wiadomo nieofcijalnie, prowadziła rozmowy i przekonywała innych radnych do poparcia jej wniosku, ale jak widać nie udało się. Jak pozwala sądzić arytmetyka, bo głosowanie było tajne, za odwołaniem Jerzego Żukowskiego nie zagłosował żaden z siedmiorga radnych PiS a - wydawałoby się - najsłabsze ogniwo, czyli usunięta niedawno z PiS Ewa Bartosiewicz, nie przyszła tego dnia na sesję Rady Powiatu i nie wzięła udziału w głosowaniu. Wynik głosowania był zatem następujący: 11 radnych za odwołaniem, 7 - przeciw odwołaniu Jerzego Żukowskiego z funkcji starosty, 1 radny nieobecny. Większościowej koalicji nie udało się zatem wykorzystać nawet wewnętrznego rozłamu w szeregach wyszkowskiego PiS. Przedstawiciel tej partii pozostaje na stanowisku starosty i w roli przewodniczącego zarządu powiatu. Kolejny wniosek o odwołanie starosty może być złożony najwcześniej za 6 miesięcy. 

ZałącznikiREKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

mieszkaniec
A jutro pierwsza decyzja Żukowskiego - odwołanie Marszała
maciej j.
tak! Wywal Marszała!
Bogumił
hahaha, ale się ośmieszyli, banda błaznów podobnie jak ich mocodawca
wyborca
Wnioskodawca , komisja rewizyjna - jak nie umiecie liczyć do dwunastu to się dalej nie kompromitujcie .
Iga
Ciekawe, co radny posowiec Sobczak jej obiecał, że nie przyszła była partyjna koleżanka. Może ciepłą posadkę w spółkach skarbu państwa.To takie w pisowskim stylu.
Hanna
Tak, czy siak, to klapa. A było tak blisko. Ciekawe, jak dalej będzie się układała współpraca, bo ja to czarno to widzę, nie chciałabym być pracownikiem starostwa
Lol
Zemsta na Grzesiu
Marek
Hm
mieszkaniec 2
Dzięki Ewa Bartosiewicz, wybrała najlepszą formułę, nie odcięła się od byłego męża w krytycznej sytuacji, zaskoczyła pozytywnie. Nie poparła dziczy czyli wyszkowski pis ani nowosiela, który putinizuje Wyszków, dobiera słabych ale podporządkowujących się jego dyspozycjom ludzi i pewnie finalizuje tylko dla siebie zrozumiałe interesy. Co tu więcej gadać, wystarczy popatrzeć na Rosję i co wyczynia tam komando Putina. Przy okazji to wojewoda powinien powygaszać mandaty radnych, którzy sprawują czołowe funkcje w samorządzie, Mróz, Ołdak, Deluga, Wyszyńska czy Rębała powinni przestać być radnymi. Czy agresywnie zachowujący się na sesji Mróz, który jest jednocześnie naczelnikiem inwestycji w urzędzie miejskim będzie budował potrzebne drogi w mieście czy tylko tam, gdzie mieszkają kolesie, inni mogą czekać latami. Przez taką autorytarną władzę w Wyszkowie, która wykorzystuje ustrój demokratyczny, nasze miasto się stacza.
Hm
Po raz kolejny PeSeL wyszedł jak Zabłocki .... . Mieli dostać za koalicję w powiecie stanowisko wiceburmistrza na osłodę i nic w tym temacie się nie dzieje.
Żenada
W powiecie rządzą 3 najsilniejsze ekipy: PiS, który ma starostę, 7 radnych powiatowych i rząd centralny, który przesyła kasę do samorządu; PSL, która ma przewodniczącego rady Powiatu, 5 radnych powiatu, europosła Kalinowskiego, rządzi w Sejmiku wojewódzkim i ma marszałka Struzika, który przesyła kasę z samorządu i UE ; koalicja Nowosielskiego, która na członków zarządu powiatu, 6 radnych powiatu, ma burmistrza największego, jedynego miasta w Wyszkowie. Nasz powiat powinien być mlekiem i miodem płynący, wybierać w inwestycjach. A co się dzieje w Wyszkowie? Te trzy ekipy się żrą od dłuższego czasu a powiat podupada. Ludzie musimy wyciągnąć wnioski i nie głosować na nich.
A.B.
Wyszków tonie !!!
do Hm
Aleś wymyślił, znawco... Stanowisko wiceburmistrza w powiecie... Długo nad tym myślałeś?
miejski
Kolejny wniosek o odwołanie starosty może być złożony najwcześniej za 6 miesięcy - ale ich Sobczak wykiwał. O stołku wiceburmistrza Wyszkowa dla PSL to już dawno gadali, Nowosielski nie musi w gminie pytać PiS o akceptację. Nawet konkretne nazwiska padały.
do obłydy
Sprawdzimy twoje słowa. Jeśli Zaremba nie zrezygnuje z funkcji przewodniczego komisji miejskiej to znaczy, że masz rację i Sobczak współpracuje z Grześkiem i Marszałem a pozostałych kiwa. Zaremba i Sobieski to zaufane chłopy Sobczaka.
Tony Halik
A ja im bym nie ufał. Trzymajcie dystans.
Adrian
Nie ma to jak mieć dobrego tłumacza.
Starosta
Pan Sobczak chciał żeby odwołali starostę bo tak naprawdę to go nie lubi. Dla niego starosta może być pan Leszek bo pan prezes wyszkowskiego PiS koleguje się z ojcem pana Leszka. Ot i cała polityczną kombinacja.
Ciekawy
Powiat, patrz vice, wyłączył na swojej tronie możliwość obejrzenia transmisji z sesji z dnia 25.05.2022r. czyżby ktoś się wstydził porażki???
Olek
Za pół roku wrócimy do sprawy. To pewne. I dojdą nowe sprawki.
WWY
Gdzie się podziali ci "poinformowani" co to się rozpisywali przed sesją o zmianach w starostwie, szpitalu itd?
do WWY
Poczekajmy do udzielenia absolutorium zarządowi
zakład
Brak absolutorium dla Zarządu ma się nijak jak zebranie 12 głosów do odwołania starosty
Do zakładu
Uchwała rady powiatu w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarząd powiatu został odwołany z innej przyczyny. Rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium. Po zapoznaniu się ze stosownymi opiniami oraz z uchwałą regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały rady powiatu o nieudzieleniu zarządowi absolutorium, rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Do zakładu
No właśnie, pewny jesteś, że nikt z radnych nie zmieni zdania?
Iza
Aaaa to jeszcze nic straconego i jednak może odwołają starostę?
Do Izy
Ja jestem dobrej myśli i wierzę, że się uda, bo jak większość naszej społeczności mam już dość. Czas na zmiany!!!!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA