REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"By nasza służba dawała mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, by nigdy nie zabrakło nam siły"

Powiat

22 maja obchodzono Powiatowy Dzień Strażaka oraz jubileuszu 10 - lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie, która była gospodarzem uroczystości. W wydarzeniu udział wzięły jednostki z całego powiatu wyszkowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się polową mszą św. na terenie OSP w Gulczewie, odprawioną w intencji strażaków, koncelebrowaną przez ks. dziekana Zdzisława Golana - powiatowego kapelana strażaków oraz ks. Romana Karasia proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego. Po ceremonii pododdziały przemaszerowały na plac przy remizie OSP Gulczewo, gdzie odbył się uroczysty apel. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył st. bryg. Pawłowi Adamczykowi przedstawicielowi Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - dowódca uroczystości st. kpt. Daniel Wachowski. Następnie odbył się przegląd pododdziałów i podniesienie na maszt flagi państwowej. Dowódcą pocztu flagowego był mł. kpt. Marcin Brdak, flagowym - st. ogn. Dariusz Chrostowski, asystującym - mł. asp. Błażej Rejnuś.

Przybyłych przywitał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer. W tym roku obchodzimy także 30-lecie istnienia Państwowej Straży Pożarnej jako formacji mundurowej powołanej do prowadzenia działań ratowniczych, do których nawiązał także komendant.

- Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w tak zaszczytnym gronie, by uczcić strażackie święto. W tym miejscu należą się podziękowania naszym poprzednikom, którzy byli zaangażowani w rozwój formacji cieszącej się najwyższym zaufaniem społecznym. Jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej zbiega się z uchwaleniem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Pamiętajmy, że połączenie dwóch potencjałów ratowniczych: strażaków zawodowych i druhów strażaków ochotników, tworzy podstawę systemu ratowniczo-gaśniczego. Strażacy w ciągu roku na terenie powiatu wyszkowskiego uczestniczą w likwidacji około tysiąca różnego rodzaju zdarzeń. Z okazji Dnia Strażaka składam serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie włożone w ochronę życia i mienia. Życzę, by nasza służba dawała mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz by nigdy nie zabrakło nam siły i wytrwałości do realizacji zaplanowanych celów. Dziękuję za gotowość, dyspozycyjność do pełnienia wymagającej służby. Niech wręczone w dniu dzisiejszym odznaczenia, awanse, nagrody będą dla nas uhonorowaniem ciężkiej, bezinteresownej pracy - podkreślił.

- Jestem zaszczycony i dumny, że mamy okazję gościć was właśnie u nas, w naszym pięknym Gulczewie - mówił dh Łukasz Król, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie. - Podczas przygotowań powiedział mi ktoś: 10 lat tylko tyle, taki mały jubileusz? Tak wiem, że to mała rocznica ale odpowiedziałem mu wtedy, że żeby było 20, 50 czy 100 lat musi być te pierwsze 10 i chyba najważniejsze 10, bo aby po chwilach początkowego optymizmu, chęci i uniesienia powstania jednostki nie przyszło zmęczenie i brak motywacji do dalszego rozwoju a tego nam dalej nie brakuje. OSP w Gulczewie to najmłodsza jednostka w powiecie wyszkowskim. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że OSP w Gulczewie to jedna z najmłodszych jednostek w Polsce. Ale to, do czego doszliśmy w ciągu tych 10 lat, zasługuje jednak na ogromne wyróżnienie. Nasz potencjał i dynamiczny rozwój to zasługa ludzi, którzy, angażując się w służbę i pracę na rzecz społeczności, chcą bezinteresownie nieść pomoc, wkładając wielki trud i poświęcając prywatny czas. Zaczynaliśmy od przysłowiowego zera. Mieliśmy użyczone dwa pomieszczenia w byłej szkole podstawowej. Wsparcie, upór samych członków i sympatyków OSP oraz pomoc władz samorządowych przy pozyskiwaniu licznych dotacji poskutkowały szybkim rozwojem naszej jednostki. Te dwa pomieszczenia zamieniliśmy w nowoczesną, dobrze wyposażoną strażnicę z dwoma samochodami specjalnymi, w pełni wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Dzięki 10-letniemu poświęceniu i determinacji doszliśmy do miejsca, w którym jesteśmy - gotowi do działań ratowniczo-gaśniczych zarówno na lądzie, jak i na wodzie. O zaangażowaniu druhów w rozwój naszej jednostki świadczy fakt, że początku działalności ekwiwalent otrzymany za udział w akcjach przeznaczaliśmy na zakup wyposażenia i specjalistcznego sprzętu za co zasłużyli sobie na dużą pochwałę. 

Do strażaków zwrócił się również wicestarosta powiatu wyszkowskiego Leszek Marszał

- Służba w straży to z jednej strony zaszczyt a z drugiej strony obowiązek, odpowiedzialność wobec społeczeństwa. Zadania, które wykonujecie nie mają określonego czasu i daty. W ostatnich dwóch i pół roku do waszych najtrudniejszych przeciwników, czyli wody i ognia dołączyły inne elementy, nie tylko katastrofy ale również działalność ekologiczna. Mając na uwadzę waszą służbę, spotykamy się dzisiaj, żeby czcić wasze święto. Gratuluję wszystkim dziś odznaczonym, tym którzy uzyskali awanse, medale. Jednostka, w której się znajdujemy, jest jedną z najmłodszych jednostek w ramach trzydziestu jeden na terenie naszego powiatu, z których dwadzieścia cztery znajduję się w systemie "S" a dziewięć w systemie "KSRG", ale to jednostka również dzięki mieszkańcom z ogromnym sercem, chęcią do pracy i pomocy. To dzięki właśnie takim jednostkom byliśmy w stanie sobie poradzić częściowo z epidemią, z pomocą ludzności uchodźczej ale również zwykłymi wydarzeniami. Bez was tych wydarzeń na terenie naszej gminy, na terenie naszego powiatu by nie było. Mówię tutaj między innymi o wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Na ręce prezesa OSP Gulczewo składam podziękowania za codzienną służbę, poświęcenie i gotowość do pomocy. Życzę, aby ta trudna praca była źródłem waszej satysfakcji, społecznego uznania oraz wdzięczności za bezinteresowaną służbę na rzecz drugiego człowieka. Wierzę, że św. Florian, którego podobizna jest na sztandarach naszych jednostek, przyniesie wam i wesprze waszą niezłomność, którą pokazujecie na co dzień i będzie pomocą dla was w tych trudnych chwilach i trudnej pracy - mówił.

Głos zabrał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski:

- W dniu waszego święta chciałbym wam życzyć strażackiej pomyślności, chciałbym pochylić czoła przed waszymi dokonaniami tu na ziemi wyszkowskiej i wszędzie w naszym kraju. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, koledzy samorządowcy z terenów blisko granicy powiedzieli, że zanim dotarli do nich wolontariusze i organizacje społeczne niosące pomoc uchodźcom, to pierwsi niemal godzinę po wybuchu wojny byli właśnie strażacy ochotnicy i strażacy zawodowi. To pokazuje jak niezastąpiona i potrzebna jest to służba. Co prawda pożarów mamy coraz mniej lecz ciągle mamy nowe zagrożenia i nowe wyzwania. Skończyła się pandemia, rozpoczęła się wojna, aż trudno myśleć co jeszcze przed nami ale wszystkie troski, niepowodzenia i trudności łatwiej będzie znosić, mając w świadomości, że wy jesteście w pogotowiu. Chciałbym życzyć kolejnych lat OSP Gulczewo równie udanych, równie dynamicznego rozwoju. Trzeba powiedzieć, że 10 lat temu wcale nie łatwa decyzja o przekazanie całego terenu oraz stojącego tu budynku z 99 proc. bonifikatą  była decyzją słuszną, bo przy sporym wkładzie gminy Wyszków, bo przez ostatnie lata największe nakłady finansowe na wszystkie OSP to właśnie na OSP Gulczewo, które było właśnie rozbudowującym się i to w sprzęt jak i również budynki jednostką. I przyniosą ten piękny skutek i efekt tu dziś możemy świętować Powiatowy Dzień Strażaka, możemy modlić się i życzyć kolejnych lat dynamicznego rozwoju. Wasz piękny początek był 10 lat temu, niesiecie piękne tradycje i jestem przekonany, że te tradycje przekażecie kolejnym młodszym pokoleniom strażaków - mówił.

- Dzisiaj odnosimy się do nie tylko do jubileuszu 30 - lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej ale też pierwszych ustaw o ochronie przeciwpożarowej ich dopełnieniem jest również ustawa o ochotniczych strażach pożarnych - powiedział gen. bryg. w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP. - Wielki szacunek dla druhów ochotników, za wielkie serce, które wkładacie w rozwój swoich jednostek ale przede wszystkim tam, gdzie jesteście najbardziej potrzebni: na froncie walki z żywiołami, na froncie walki w sytuacjach niebezpiecznych dla naszych mieszkańców, wkładacie w pomoc ogromny wysiłek. Mamy ogromną satysfakcję, że tu, w Gulczewie, mamy najmłodszą jednostkę ochotniczej straży pożarnej. Bądźcie dumni ze swoich strażaków, którzy w razie potrzeby zawsze staną na wysokości zadania, ratują życie i zdrowie wszystkich nas, oby jak najrzadziej.

Z okazji jubileuszu OSP Gulczewo przekazano wiele podziękowań i gratulacji  dla jednostki. Na ręce komendanta PSP w Wyszkowie wpłynęły listy gratulacyjne od wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz posła Krzysztofa Tchórzewskiego. W związku z jubileuszem OSP Gulczewo odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie rozbudowanej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie. Przecięcia wstęgi dokonali: Leszek Marszał wicestarosta powiatu wyszkowskiego, Grzegorz Nowosielski burmistrza Wyszkowa, st. bryg. Paweł Adamczyk - przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Rafał Balcer - komendant powiatowy PSP w Wyszkowie, dh Łukasz Król prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie. Uroczystym i oczekwianym momentem dla druhów z OSP Gulczewo było także przekazanie średniego samochodu specjalistycznego VW Amarok, którego poświęcenia wraz z pomieszczeniami w budynku remizy dokonał ks. proboszcz Roman Karaś. Ulicami Gulczewa przeszła strażacka defilada, którą poprowadził  dowódca  uroczystości st. kpt. Daniel Wachowski. Marsz rozpoczęła kampania honorowa do utworu „Warszawianka” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie. Pierwszy pododdział strażaków maszerował pod dowództwem st. kpt. Rafała Kłębka. W skład pocztu sztandarowego Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie weszli: dowódca pocztu mł. kpt. Damian Sowiński, sztandarowym kpt. Łukasz Żelazowski, asystującym sekc. Michał Zawisza. Poczty sztandarowe prowadził dh Błażej Chorchos z OSP Rząśnik. Pododdziały następnie udały się na teren OSP Gulczewo, gdzie czekał poczęstunek oraz tort urodzinowy a także koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie.

Podczas niedzielnej uroczystości wręczono odznaczenia, wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe strażakom i osobom zasłużonym dla ochrony przeciwpożarowej.

Złotą Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymał:

st. asp. Sylwester Suchta 

Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymał:

st. kpt. Marcin Turowski

Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: 

mł. bryg. Rafała Balcera, 

dh Łukasza Króla – (OSP Gulczewo), 

dh Dariusz Kądziela – (OSP Kamieńczyk) 

dh Jan Ziółkowski – (OSP Lucynów Duży) 

dh Kamil Ziółkowski – (OSP Lucynów Duży)

Srebrnym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: 

st. kpt. Daniela Wachowskiego

st. ogn. Karola Wojtyrę 

st. ogn. Michała Nowakowskiego 

dh Daniela Króla (OSP Gulczewo) 

dh Kamila Matwiejczyka (OSP Gulczewo) 

dh Marcina Ciacha (OSP Gulczewo) 

dh Arkadiusza Króla (OSP Gulczewo) 

dh Marcina Króla (OSP Gulczewo) 

dh Sławomira Wróbla (OSP Gulczewo) 

dh Adama Bodzana (OSP Kamieńczyk) 

dh Wojciecha Grochowalskiego (OSP Kamieńczyk)

Brązowym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: 

dh Jana Rudnika (OSP Kamieńczyk), 

dh Mariusza Skalika (OSP Gulczewo) 

dh Norberta Wydryszka (OSP Lucynów Duży)

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: 

dh Mariusz Staniszewski – OSP Rybno, 

dh Katarzyna Siatkowska – OSP Rybno, 

dh Artur Brzeziński – OSP Rybno, 

dh Sławomir Grześkiewicz – OSP Gulczewo, 

dh Rafał Skoczeń – OSP Gulczewo, 

dh Kacper Chlipała – OSP Gulczewo, 

dh Adrian Paź – OSP Gulczewo, 

dh Mateusz Skoczeń- OSP Gulczewo, 

dh Michał Ciach – OSP Gulczewo

Odznakę  „Za wysługę lat” otrzymali: 

dh Marcin Ciach – OSP Gulczewo – 10 lat 

dh Michał  Ciach– OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Arkadiusz Król  – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Daniel Król – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Łukasz Król – OSP Gulczewo- 10 lat, 

dh Marcin Król – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Kamil Matwiejczyk  – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Łukasz  Osik – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Adrian Paź – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Patryk Wójcik – OSP Gulczewo – 10 lat, 

dh Sławomir Wróbel – OSP Gulczewo - 10 lat

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji   awansował do stopnia  starszego kapitana: 

kpt. Daniela Wachowskiego 

kpt. Rafała Kłębka 

kpt. Rafała Szydlika

Komendant Główny PSP awansował do stopnia aspiranta: 

mł. asp. Pawła Urbaniaka

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej   awansował do stopnia   starszego ogniomistrza:

 ogn. Karola Wojtyrę:

Do stopnia młodszego ogniomistrza: 

st. sekc. Kamila Ponichterę,

W ramach obchodów jubileuszu 30 - lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej w uznaniu zasług na rzecz organizacji, funkcjonowania i rozwoju systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, ochrony ludności i obrony cywilnej: Okolicznościowym Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został asp. sztab. Sylwester Suchta, dowódca zmiany II w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Wyszkowie. 

Medalem Okolicznościowym Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej wyróżnieni zostali: Jerzy Żukowski -starosta powiatu wyszkowskiego, mł. bryg. Rafał Balcer komendant Powiatowy PSP w Wyszkowie.

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Nowosielski za zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz realizowanie zadań służbowych w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy, przyznał nagrody pieniężne strażakom Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie: mł. bryg. Piotrowi Warchołowi, st. kpt. Marcinowi Turowskiemu, st. ogn. Wojciechowi Banaszkowi

Na wniosek Komendanta Powiatowego PSP w Wyszkowie, Zarząd Powiatu Wyszkowskiego za profesjonalizm, ofiarność oraz wzorową postawę podczas wypełniania obowiązków służbowych wyróżnił nagrodami rzeczowymi: st. kpt. Rafała Kłębka, kpt. Łukasza Żelazowskiego, mł. kpt. Damiana Sowińskiego, st. ogn. Dariusza Chrostowskiego, sekc. Damiana Jechnę.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówOSP Gulczewojubileusz 10 - lecia OSP GulczewoPOwiatowy Dzień Strażaka Wyszków

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Magazyn za płotem niemile widziany. Mieszkańcy Lucynowa protestują
Niech gmina stawia magazyny obok domu Burmistrza. O swoja rodzinę umie zadbać, a niedogodności mieszkańców ma gdzieś. Liczy się kasa, nie człowiek
Mieszkanka Wyszkowa
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
To słowa rzeźbiarza?
C
Krakowski rzeźbiarz zaprojektuje wiewiórki
Plebejski stosunek Wyszkowian jest taki sam jak reszty mieszkańców tego kraju. Bytowanie ze sztuką nie jest im do życia potrzebne. Ile za takie wiewiórki można by zasiłków wypłacić, a ile piwa kupić prawda. Każda taka inwestycja będzie pobudzała malkontentów, ale jest potrzebna. Każda, w każdej formie. Ona przetrwa, nie zostanie przejedzona, ani przepita. Zostanie dla pokoleń bardziej świadomych obywateli tego miasta
Na plus

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Lipiec 2022
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda

REKLAMA