14 maja Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach po raz pierwszy włączyło się do organizowanej w Polsce od blisko dwudziestu lat akcji „Noc Muzeów”. Tego dnia drzwi muzeum były otwarte dla wszystkich zwiedzających. Nie mogło także zabraknąć atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Galeria zdjęć
Był to dzień szczególny, pełen emocji, dziecięcego śmiechu, gwaru rozmów i wzruszeń. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się plenerową praktyką jogi prowadzoną przez Bartosza Niedzielę. Równolegle na terenie pałacowego parku odbyły się „Podchody z Norwidem". Grę polegającym na poszukiwaniu oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z Cyprianem Norwidem przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dębinkach. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się warsztaty muzyczno-plastyczne prowadzone przez Annę Wosek i Michalinę Derlicką. Młodzi artyści przy dźwiękach muzyki klasycznej szukali inspiracji w otoczeniu muzeum. Podczas „Ilustracji muzycznych” powstało wiele niezwykłych kreacji artystycznych. Wieczorem goście mogli wysłuchać fragmentu bajki „Mały Książę” w dwóch językach - polskimi ukraińskim Do wspólnego czytania zaproszone zostały dzieci, rodzice, a także radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, baczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Ewa Michalik. Wśród widzów znaleźli się mieszkańcy Dębinek, gminy Zabrodzie, powiatu wyszkowskiego, samorządowcy gminy Zabrodzie i Powiatu Wyszkowskiego, członkowie Fundacji Museion Norwid oraz zaproszeni goście.
Wydarzeniem wieczoru był spektakl plenerowy „Ocalony przez poezję” będący biografią Jerzego Kozarzewskiego ps. „Konrad”. Biografia Jerzego Kozarzewskiego została opowiedziana poprzez jego wiersze w interpretacji Marcina Kwaśnego, śpiewane przez Klaudię Kwaśny, całość dopełniona muzyką Patryka Góreckiego. Jerzy Kozarzewski był prawnukiem brata Cypriana Norwida - Ksawerego. Wraz z żoną Magdaleną walczył w Powstaniu Warszawskim, później trafił do obozów w Oświęcimiu i Mauthausen. Żona poszukiwała go, pisząc listy do obozów, a po odnalezieniu uratowała od kary śmierci. W roku 1946 skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci. Ocalony dzięki interwencji Juliana Tuwima u Bolesława Bieruta. Karę zamieniono wówczas na 10 lat więzienia. Twórczość Jerzego Kozarzewskiego pozostaje wciąż nieznana, należy jednak pochylić się nad niezwykłą wrażliwością poety i jego wizją świata. Sobotni wieczór był magiczny i wyjątkowy dzięki wspaniałej kreacji aktorskiej, oprawie muzycznej oraz okolicznościom przyrody. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie, miłe słowa i wspaniałą atmosferę.
Źródło: Powiat Wyszkowski/ Muzeum Cypriana Norwida
Fot. Tuba Wyszkowa/ Powiat Wyszkowski
Komentarze
Zostaw komentarz