REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Azjatyckie motywy zagościły w WOK „Hutnik”

Kultura

Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” 11 maja przygotował prezentację twórczości światowej sławy malarki Alexandry Prajer. Zaprezentowano ponad 20 obrazów wykonanych w różnych technikach malarskich z użyciem akwareli, akryli, farb olejnych, pasteli a także techniki sitodruku. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Miłośników sztuki powitała instruktor plastyki w WOK „Hutnik” Irena Filipowicz.   

- Dzisiejszy gość, pani Aleksandra Prajer, która przyjechała do Wyszkowa na otwarcie tej wystawy specjalnie z Francji aczkolwiek urodziła się w Polsce, w Gdańsku, tam również ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Ponieważ ta architektura nie była dla niej priorytetem, pomimo tego, że wiele lat pracowała w zawodzie, to jednak od kilkunastu lat poświęciła się malarstwu. Jest to artystka wszechstronna, ponieważ tworzy w różnych technikach, zajmuje się malarstwem olejnym, akrylowym, akwarelą, maluje na tkaninach, ostatnio również i na szkle. Zgłębia techniki sztuki chińskiej i kaligrafii. Pani Aleksandra organizuje również plenery i sympozja we Francji, prezentuje sztukę wielu europejskich artystów. Na swoim koncie ma wiele wystaw organizowanych we Francji, Polsce, Hongkongu, na Węgrzech, Litwie, Ukrainie, w Niemczech - mówiła. 

O swojej twórczości opowiedziała malarka Alexandra Prajer:

- W czasie pandemii zaczęłam malować od ptaków i ryb, a potem właściwie brakowało mi tematów. Trudno było o nie, kiedy człowiek był zamknięty, nie mógł podyskutować ze znajomymi malarzami. Bardzo lubię kwiaty, więc zaczęłam się nimi bardziej przyglądać i część tych prac jest bardziej azjatyckich, część jest z mojego ogrodu i różnych podróży. Tych obrazów kwiatkowych namalowałam około czterdziestu. W międzyczasie wykonuję trochę rzeźby i próbuję ją łączyć z malarstwem. Natomiast w serii  „Ptaki”  miałach ochotę pokazania czegoś innego i wróciłam do tematu ptaków. „Ptaki” to jest seria, w której zrobiłam 15 obrazów i która jest mi bardzo bliska. Zaczęłam ją tworzyć, dzieląc czas między Hongkongiem a Europą i stąd azjatyckie elementy na tych obrazach. Ostatnio jestem więcej we Francji, jest mi bardzo miło, że mogę wam pokazać część swoich prac i zaprezentować to, czym się zajmuję

Wernisaż uświetnił koncert fortepianowy Piotra Lewandowskiego.

Alexandra Prajer inżynier - architekt, absolwentka Politechniki Gdańskiej, rozwijała równolegle do swojej pracy pasję do tkaniny artystycznej, jedną z prac prezentowała na Salonie de la Marine na Trocadero w Paryżu. W 1981 roku, w czasie stanu wojennego w Polsce, znalazła się w Nantes, gdzie pracowała jako architekt, ale także jako nauczyciel perspektywy, w Atelier du Marais, gdzie rodziło się jej umiłowanie do malarstwa akwarela. Od 1991 roku, zamieszkała w Luksemburgu. Doskonaliła technikę i wystawiała swoje obrazy, w Luxemburgu,we Francji i w Niemczech otrzymując liczne nagrody. Prowadziła zajęcia z akwareli w Esch sur Alzette. Po powrocie do Francji w 1999 roku przeniosła się do Lille i otworzyła własną galerię sztuki, którą prowadziła przez siedem lat, wystawiając licznych europejskich artystów. Od 2005 roku poświęciła się całkowicie malarstwu tworząc w pracowniach w Pont à Vendin we Francji i w Hongkongu. Uczestniczyła w wielu wystaw osobistych i zbiorowych. Od 2014 roku maluje między innymi na szkle. Jest członkiem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Maison des Artistes we Francji.
 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówwernisażWOK "Hutnik"Alexandra Prajer

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
Jerzy Żukowski zostaje. Nowej powiatowej koalicji nie udało się odwołać starosty
Wnioskodawca , komisja rewizyjna - jak nie umiecie liczyć do dwunastu to się dalej nie kompromitujcie .
wyborca
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA