REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wiele sztuk w jednym miejscu

Kultura

Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprasza 21 maja na wernisaż wystawy Jakuba Cwieczkowskiego - "Malarstwo olejne. Akwarela. Fotografia".

REKLAMA

Jakub Cwieczkowski - malarz, artysta, pedagog, animator życia kulturalnego oraz organizator licznych wystaw i plenerów w kraju i za granicą. Działania artystyczne i pedagogiczne oraz wkład w polska kulturę spotkały się z uznaniem i zostały uhonorowane poprzez nadanie Medalu Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania na wniosek Kuratorium warszawskiego przyznany w 2008 roku oraz Brązowy Krzyż Zasługi - odznaczenie nadane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Artystyczna droga Kuby rozpoczęła się dość wcześnie. Swoje zainteresowanie w stronę sztuki skierował już w szkole. Uczył się w liceum plastycznym w Nałęczowie. Następnie, a w latach ‘80-’86 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa. Obronił dyplom z malarstwa w pracowni profesora Ludwika Maciąga, ze specjalizacją z ilustracji książkowej w pracowni profesora Janusza Stannego.

Od 1983 roku w swojej pracowni malarskiej w Otrębusach rozpoczął indywidualne kursy przygotowujące na wyższe studia artystyczne z rysunku, malarstwa i rzeźby (ASP, architektura, szkoła filmowa). Szacuje się, że w latach 1983 - 2015 kształciło się w ich ramach ponad 400 kursantów. Jak podkreślają jego kursanci, dzięki lekcjom Kuby nie tylko bez problemu dostali się na wymarzone kierunki studiów, ale także byli na wielokrotnie wyższym poziomie artystycznym niż osoby je kończące. Dla wielu z nich lekcje u Kuby to jeden z najważniejszych etapów w edukacji artystycznej. Wśród jego kursantów są nie tylko znakomici malarze, ale także cała rzesza osób zawodowo zajmujących się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi: ilustratorzy, graficy, filmowcy, twórcy reklamy, animatorzy kultury, projektanci mody.

W 1990 roku Kuba zaczął uczyć plastyki i techniki w Społecznej Szkole Podstawowej im św. Teresy (później również w gimnazjum im. św. Hieronima) w Podkowie Leśnej, a także w Liceum Ogólnokształcącym nr 60 w Podkowie Leśnej. Od 2002 roku jest dyrektorem Publicznego Ogniska Plastycznego im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim.

Kuba maluje realistycznie z pewnym uproszczeniem na rzecz harmonii kompozycji i gamy kolorystycznej. Ogólny odbiór jego obrazów przywodzi na myśl skojarzenia z polską szkołą koloryzmu. Pejzaż, portret, postać i architektura to główne tematy zainteresowań artystycznych Kuby. Treść jego twórczości, zarówno malarskiej jak i fotograficznej, odczytywana jest jako zachwyt nad pięknem i potęgą natury. Cechą charakterystyczną jego malarstwa są różnorodne, rozbudowane gamy kolorystyczne, we wczesnym okresie twórczości głównie ziemiste, po 1997 r. znacznie jaśniejsze, ożywione i odważne, oraz swobodny gest pędzla. Obrazy sygnowane są z przodu płótna imieniem KUBA oraz datą powstania (przeważnie w formie 2 ostatnich cyfr roku po apostrofie). 

Otwarcie wystawy w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie odbędzie się 21 maja o godz. 17.00. 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
A co to za Milena D pracuje w urzędzie miasta? Czy to przypadkiem nie córka sekretarki Agaty D? czy zbieżność nazwisk przypadkowa?
petent
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
o ja pierd... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na to poszły NASZE pieniądze ?
***** ***
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA