REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Węże do chemikaliów - jak wybrać odpowiednie?

Kącik Prasowy

W zależności od rodzaju przemysłu potrzebujemy wielu pozornie prostych i podstawowych narzędzi, które jednak muszą spełniać określone normy i być bezpieczne w użytkowaniu. Nie inaczej wygląda to w przypadku węży przemysłowych, od których trwałości wiele zależy. Jak dopasować rodzaj węża do transportowanych substancji chemicznych?  

REKLAMA

1. Węże chemiczne i przemysłowe - czym różnią się od zwykłych?

2. Gdzie najczęściej wykorzystuje się węże do substancji chemicznych?

3. Węże silikonowe, węże metalowe - najpopularniejsze rodzaje

4. O czym pamiętać przy zakupie węży przemysłowych?

Węże chemiczne i przemysłowe - czym różnią się od zwykłych?

Węże przeznaczone do pracy w przemyśle muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na działanie transportowanych przez nie substancji. Zwykle ich ścianki składają się z kilku warstw - wierzchniej gumowej, odpornej na zewnętrzne uszkodzenia, warstwy izolującej oraz wewnętrznej powłoki, która jest odporna na działanie kwasów, podwyższonej lub obniżonej temperatury i ma za zadanie uniemożliwić substancjom chemicznym wydostanie się na zewnątrz. Węże tego typu są dodatkowo wyposażane w złącza camlock, które zabezpieczają ich początek oraz koniec i gwarantują brak przecieku przenoszonej substancji.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się węże do substancji chemicznych?

Węże do chemii wykorzystuje się w wielu różnych sektorach gospodarki. Węże przemysłowe przeznaczone są do pracy w branży chemicznej, przetwórstwie chemicznymi a także przy przesyłaniu, załadunku oraz rozładunku potencjalnie niebezpiecznych substancji. Znajdziemy je na wyposażeniu cystern, cystern kolejowych oraz kontenerów do transportu chemii. Poza wyżej wspomnianymi dziedzinami elastyczny wąż odporny na działanie różnych substancji sprawdzi się również w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także w laboratorium.

Węże silikonowe, węże metalowe - najpopularniejsze rodzaje

Zarówno warstwa zewnętrzna, jak i warstwa wewnętrzna węża będą różniły się w zależności od tego, jakie środki chcemy nim przesyłać. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczymy zdecydowanie:

  • węże gumowe: jedno z najpopularniejszych rozwiązań, szczególnie w przemyśle spożywczym. Warianty pofałdowane z zewnątrz cechują się większą elastycznością. W ramach warstwy wewnętrznej stosuje się m.in. kauczuk, gumę silikonową, czy chloropren;
  • węże kompozytowe: składają się z wielu warstw tkanin wykonanych z tworzywa sztucznego, które nawinięte są na spiralny drut. Znajdują zastosowanie przy transporcie paliw oraz produktów ropopochodnych, substancjach chemicznych oraz agresywnych substancjach chemicznych. Wewnątrz znajdziemy aluminium, stal nierdzewną, a także galwanizowaną;
  • węże metalowe: produkuje się jej z blachy, najczęściej wykonanej ze stali nierdzewnej, która dodatkowo opleciona jest drutem dla zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości. Są one gazoszczelne i nie palą się;
  • węże silikonowe: cechuje je bardzo duża wytrzymałość zarówno na niskie (-50 stopni Celsjusza), jak i wysokie (do 230 stopni Celsjusza) temperatury. Z tego powodu są powszechnie wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym oraz budownictwie.

O czym pamiętać przy zakupie węży przemysłowych?

Wybierając wąż do wody lub do chemii musimy przede wszystkim określić, co dokładnie ma przez niego płynąć. Bazując na tej informacji będziemy w stanie dobrać nie tylko odpowiedni materiał, ale również wykonanie i wyściełanie węża wewnątrz. Istotne jest także to, gdzie planujemy z niego korzystać - wąż powinien być niepalny i odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogą go spotkać w miejscu jego przeznaczenia.

Artykuł zewnętrzny
 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
A co to za Milena D pracuje w urzędzie miasta? Czy to przypadkiem nie córka sekretarki Agaty D? czy zbieżność nazwisk przypadkowa?
petent
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
o ja pierd... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na to poszły NASZE pieniądze ?
***** ***
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA