REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Były wyszkowski ksiądz aresztowany pod zarzutem molestowania nieletniego

Na Sygnale

Ostrołęcki sąd na trzy miesiące aresztował ks. Łukasza R. z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie. Duchowny jest podejrzewany o molestowanie seksualne małoletniego chłopca. Łukasz R. pochodzi z parafii Długosiodło. W latach 2010-2014 pełnił posługę kapłańską w parafii Świętej Rodziny w Wyszkowie.

REKLAMA

Kuria wiedziała i zareagowała

Księdzem Łukaszem R. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zainteresowała się w sierpniu 2021 roku. Wówczas otrzymała zawiadomienie delegata jednego z biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży, w którym podano okoliczności wskazujące, że ksiądz R. mógł dopuścić się czynów pedofilskich. Wszczęte zostało śledztwo. W tym czasie ks. Łukasz R. pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

- W toku postępowania ustalono, że kapłan, który był katechetą, wykorzystywał seksualnie chłopca. Do pierwszych czynów pedofilskich doszło ponad 10 lat temu - poinformowała nasz portal Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Jest to zatem okres, w którym ks. Łukasz R. pełnił posługę kapłańską w wyszkowskiej parafii Świętej Rodziny. Jednak z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonego prokuratura nie udziela szczegółowych informacji o postępowaniu. 

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił jej jednak na przedstawienie ks. Łukaszowi R. zarzutów oraz wniosek o zatrzymanie duchownego, do którego doszło pod koniec kwietnia na terenie parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, gdzie mieszkał od kilku lat. Podejrzanemu księdzu ogłoszono zarzuty przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego poniżej 15. roku życia. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ostrołęce zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Za zarzucane przestępstwa Łukaszowi R. grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. 

Zakaz pracy z dziećmi

W sprawie księdzia Łukasza R. 10 maja oświadczenie wydała Łomżyńska Kuria Diecezjalna:

- W odniesieniu do poruszanej w ostatnim czasie w mediach sprawy ks. Łukasza R., Kuria Diecezjalna w Łomży informuje, że po wpłynięciu w lipcu 2021 r. oskarżenia wobec tego kapłana o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła. W związku z oskarżeniem powzięto środki zapobiegawcze, w tym oskarżany kapłan otrzymał zakaz pełnienia jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu. Bezzwłocznie strona kościelna powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną. Aktualnie oczekujemy na rozpoznanie i rozstrzygnięcie ze strony świeckich organów ścigania. W zgodzie z normami prawa kościelnego deklarujemy gotowość do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy celem pełnego wyjaśnienia sprawy - oświadczył ks. Jan Krupka, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Łomży.

Media donoszą jednak, że mimo zakazu pracy duszpasterskiej z dziećmi, kapłan nadal miał z nimi kontakt. Rzecznik kurii odpowiada, że Łukasz R. był w tej sprawie upominany przez zwierzchników.  

- Dla takiej dodatkowej pewności ksiądz został wtedy dodatkowo jakby upomniany, zdyscyplinowany do tego, żeby jednak przestrzegał tego, co zostało mu nakazane - zapewnia w tvn24.pl ks. Jan Krupka.

Ksiądz R. wtedy miał również kontakt z harcerzami mimo ciążących już na nim zarzutów pedofilskich. 

Harcerz, animator, wolontariusz

Ks. Łukasz R. pochodzi z parafii św. Rocha w Długosiodle, święcenia kapłańskie przyjął w 2010 roku. W latach 2010 - 2014 sprawował posługę kapłańską w parafii Świętej Rodziny w Wyszkowie. Następnie do kwietnia 2017 roku był wikariuszem w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Od 1 maja 2017 r. do 2021 r. był kapelanem Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Bardzo aktywnie angażował się w działalność społeczną i wolontariacką, dużo pracował z dziećmi i młodzieżą. Był harcerzem, honorowym dawcą krwi, wolontariuszem. W Zambrowie prowadził 3. Zambrowską Drużynę Harcerską „Grota”, przewodniczył 8. Zambrowskiej Drużynie Harcerskiej „Siedem Ogni”, zajmował się kandydatami do bierzmowania i animacją dzieci. W marcu 2021 został Komendantem Hufca Wschodniomazowieckiego w Zambrowie. Po przedstawieniu mu prokuratorskich zarzutów, Komenda ZHP Chorągwi Białostockiej skreśliła go z listy członków ZHP. Służąc w Wyszkowie, był też kapelanem Ruchu "Młodzi dla Kamerunu". W 2013 roku wyjechał z misją humanitarną do Kamerunu, aby zawieźć do Afryki leki.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Dzieciaczek
Wyszkowska parafia kochająca dzieci, jakie to cenne. Księża organizują wyjazdy, obozy, spływy kajakowe, festyny, kolonie i wiele atrakcji i na te "zabawy" gmina Wyszków co roku dawała i daje ogromne pieniądze. Nie wierzę że proboszcz nie wiedział o tych dodatkowych atrakcjach, dlaczego pracownicy urzędu nie kontrolowali na co idą naprawdę te pieniądze tylko dawali coraz więcej. Wszyscy podziwiali zaangażowanie parafii w opiekę nad dzieciaczkami.
Wyszkowiak
Dzieciaczku, nie mieszaj w aferę proboszcza, innych księży czy też urzędników. Czy o wszystkich twoich grzechach wiedzą sąsiedzi? Na pewno nie. Pedofile są wśród każdej grupy zawodowej, nie tylko księży. To są też ojcowie, wujkowie, przyjaciele rodziny. Czy wszystkim księżom z Wyszkowa mamy nie ufać, gdyż ich kolega być może jest pedofilem (przypominam, że jeszcze nie ma wyroku)? Jeżeli tak, to nie ufajmy wszystkim nauczycielom, lekarzom, policjantom.
Pozamykać
Wyszkowiaku. Tak - nie ufać wszystkim z tej parafii a proboszczowi w szczególności, bo o wszystkim wiedział. I z taką wiedzą typa przesunęli do innej parafii, jakże częsta praktyka. I pracował dalej z dziećmi, był z nimi na wyjazdach itd. A jak do Ciebie do parafii przesuwają nowego ks... Nie wiesz kim bym, co robił, czy toczy się postępowanie... Jeżeli chodzi o inne grupy zawodowe? Kościół to mafia wszystko tuszują, są ponad wszystkimi grupami zawodowymi.
szkoda_gadać
@Pozamykać. Skąd informacja, że ksiądz proboszcz wiedział i że go przenosili skoro oskarżenie wpłynęło dopiero w lipcu ubiegłego roku, strona kościelna podjęła kroki i powiadomiła prokuraturę, która po zgromadzeniu materiału dowodowego jak widać postawiła akt oskarżenia. @Dzieciaczek Nie wierzysz, bo jest uprzedzony. Skąd informacja, że molestowanie dochodziło na obozie?
Zatroskany Parafianin
@szkoda_gadac. Broń sobie tych zboczków, będziesz to robił dopóki Twojemu dziecku nie stanie się krzywda.
katoliczka2
"Do pierwszych czynów pedofilskich doszło ponad 10 lat temu" - czyli był wtedy tzw. księdzem w Wyszkowie. Co na to proboszcz ze św. Rodziny? Niech teraz nie udaje, że nic nie wiedział. Tyle samo wart co Łukasz!
Katolik3
Nieładnie tuba wyszkowa opluwać tak ludzi gdy postępowanie nie zostało rozsztrzygniete, ksiądz nie ma wyroku. Przyczyniacie się teraz do rozpowszechniana nienawiści i plotek. Póki co nic księdzu nic nie udowodniono , został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. Jelsi to okaże się nieprawda przeprosicie wtedy ?
Tuba- poniżej krytyki
Tuba Wyszkowa zobaczymy czy jak ksiądz zostanie uniewinniony to przeprosicie za udostępnianie niepotwierdzonych informacji i za poniżanie człowieka. Jesteście słabi
Do Tuba- poniżej krytyki
Wskaż proszę które z informacji są niepotwierdzone?
Parafianin
W artykule napisane jest ze ksiądz który był katecheta wykorzystywał seksulanie chłopca , czy aby to potwierdzone info? Toczy się postępowanie, nie ma na to dowodów wiec proszę nie pisac nieprawdziwych informacji
Tuba Wyszkowa
Drogi Parafianinie, Katoliku i inni komentujący, podajemy tylko prawdziwe informacje z oficjalnych źródeł. Źródłem tej informacji jest Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce a to jej oficjalny komunikat w tej sprawie: https://www.gov.pl/web/po-ostroleka/molestowanie Ksiądz Łukasz R. nie został zatrzymany do wyjaśnienia tylko tymczasowo aresztowany decyzją sądu na 3 miesiące. Jeśli posiadacie Państwo tak szeroką wiedzę w tej sprawie, najlepiej zgłosić się w charakterze świadka do prokuratury, która prowadzi śledztwo. Nasza redakcja będzie nadal opierać się na oficjalnych źródłach, oficjalnych komunikatach a jeśli ksiądz zostanie uniewinniony także o tym napiszemy.
Ciekawe
Może ktoś z was wie, którą partię POpiera ks. Łukasz?
Katole
Eh Katolicy. Głowa kościoła poniżej wszelkiej krytyki, nawet z waszych ust to ostatnio słyszałam. To jacy mają być Ci na dole. Jedna wielka mafia/sekta od dawna bardzo daleko od Boga.
Do Tuba Wyszkowa
Póki co skazany nie został a już został urządzony na nim publiczny lincz i to dzięki Wam , nie widzicie co dzieje się w komentarzach ? Łatwo kogoś opluć gorzej później to naprawić. Nie pozdrawiam
mieszkaniec
Ten duchowny nie był uczony w Piśmie, jego kazania nie łapały za serce, nie był ani miły ani uczynny, nie ma czym się podniecać. Pewnie upokorzył albo wyśmiał młodego chłopaka wśród znajomych rówieśników lub dziewczyn a ten się pewnie teraz odwinął i chce zrobić z niego pedofila. Rzecz może do informacji jakby został skazany a tak nie warto kruszyć pióra bo to nieznana szerzej osoba. Jak się oczyści to i tak powinien pójść do zakonu zamkniętego i przeprosić za swoją zmarnowaną posługę kapłańską.
Xxx
Ehhh co za ludzie ,nie ma się czym podniecać bo "nie był uczony w Piśmie, jego kazania nie łapały za serce, nie był ani miły ani uczynny " jeżeli trafił do aresztu na 3miesiace to mają na niego konkretne dowody i właśnie że jest CZYM SIE PODNIECAĆ bo jeżeli o każdym takim przypadku będzie się głośno mówiło i je piętnowalo na każdym kroku a w udowodnionych przypadkach bezwzględne więzienie to może coś się zmieni w postrzeganiu tego rodzaju przestepstw przez tzw."katolików" którzy wierzą w sw. proboszcza bądź wikarego ewentualnie w instytucje przestepczo mafijną nastawioną na wpływy ,pieniądze i władze tzw.kosciół katolicki ale na pewno nie wierzą w Boga .
Jaśko
Przez święceniami powinni przyszłych księży kastrować ciekawe ilu by chciało zostać prawdziwym księdzem

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
Jerzy Żukowski zostaje. Nowej powiatowej koalicji nie udało się odwołać starosty
Wnioskodawca , komisja rewizyjna - jak nie umiecie liczyć do dwunastu to się dalej nie kompromitujcie .
wyborca
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA