REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Sport kształtuje osobowość człowieka"

Sport

XXVIII inauguracja ceremonii olimpijskiej Międzynarodowego Dnia Sportu na Rzecz Rozwoju i Pokoju oraz Dni Olimpijczyka „Igrzyska Nadwiślańskie 2012” odbyła się 6 maja w Wyszkowie. Właśnie tego dnia w  1896 roku w Atenach rozpoczęły się pierwsze w nowożytnej epoce letnie igrzyska olimpijskie.  Uroczystość była świetną okazją do docenienia roli, jaką sport i aktywność fizyczna odgrywają w życiu człowieka.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitał prezes Klubu 2012 i pomysłodawca wyszkowskiej ceremonii Andrzej Rębowski, który przypomniał, jak ważne jest znaczenie sportu w naszym życiu:

- Sport zawsze inspirował świat, poszczególne kontynenty i państwa. Sport daje nie tylko tężyznę fizyczną ale daje hart ducha, kształtuje osobowość człowieka, kształtuje mentalność, a więc wszystko, co jest związane z osobowością każdego z nas. To właśnie sport kształtuje społeczeństwa, sport kształtuje narody. A sportowcy to nie są przeciwnicy, sportowcy są zawsze rywalami. Walczą w sposób bohaterski, fair play zgodny z kodeksem rycerskim. Naszą inauguracją Międzynarodowego Dnia Sportu na Recz Rozwoju i Pokoju oraz Dni Olimpijczyka "Igrzysta Nadwiślańskie 2012" chcielibyśmy złożyć hołd bohaterskiemu, spartańskiemu narodowi Ukrainy, który walczy pomimo tego, że już dawno miał przestać walczyć. Pamiętajcie o tym, że jesteście spadkobiercami całej historii sławetnej polskiej narodowości, sławetnych sportowców. Niech kodeks fair play wam przyświeca, w miarę swoich możliwości realizujcie, naśladujcie. Nie każdy musi być medalistą olimpijskim, ale każdy może być zdrowy, wychowany i bardzo dobrze realizujący swoje poszczególne zadania - mówił.

Uroczystość poprowadzili uczniowie ILO w Wyszkowie Kajetan Roszkowski wraz z Barbarą Więch, którzy przyblizyli historię Międzynarodowego Dnia Sportu.

- W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 6 kwietnia Międzynarodowym Dniem Sportu na Rzecz Rozwoju i Pokoju, nawiązując tym samym do pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku. Od tego czasu jest to święto wszystkich organizacji sportowych, sportowców oraz trenerów na całym świecie. Decyzja ta stanowiła historyczny krok w uznaniu transformacyjnej mocy sportu i jego ogromnego potencjału w zakresie pozytywnych zmian społecznych. Wówczas głos zabrał prezydent MKOI Thomas Bach, jako przedstawiciel organizacji, w której misja opiera się na zobowiązaniu wobec młodzieży i społeczeństwa, zgodnie z zasadami określonymi w Karcie Olimpijskiej, żeby umieścić sport w służbie harmonijnego rozwoju ludzkości, w celu promowania pokojowego społeczeństwa, dbającego o zachowanie godności ludzkiej. Podkreślał, że jeśli ONZ i MKOI staną ramię w ramię w tym zadaniu, możliwe są znaczące osiagnięcia w takich obszarach jak edukacja, rozwój społeczny, integracja, wspólne wysiłki na rzecz pokoju. Inicjatywa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych wypływa z potrzeby czasów oraz jest nauką płynącą z serca. Pomysł na promocję pokoju w świecie to odpowiedź na pojawiające się i trwające latami konflikty zbrojne, idące za tym wykluczenia społeczne oraz niekorzystne zmiany społeczne. Tego dnia warto podjąć symboliczną białą kartkę i wystawić ją światu jako obietnicę bezkrwawego rozwiązywania konfliktów a także budowania dobrych realcji społecznych. Dzień ten jest obchodzony co roku na całym świecie przez międzynarodowe, regionalne, krajowe organizacje sportowe, aby ukazać rolę, jaką sport odgrywa w społeczenstwie. Polski Komitet Olimpjski zachęca do podejmowania wszelkiech inicjatyw sportowych i edukacyjnych w szkołach, klubach sportowych a także w innych klubach społecznych, w tym trudnym czasie. Na rzecz rozwoju pojednania i współdziałania. Naszym zdaniem w tym roku Międzynarodowy Dzień Sportu na Rzecz Rozwoju i Pokoju ma inny wymiar niż w ubiegłych latach ze względu na trwającą blisko nas wojnę. Konfliktu zbrojnego oraz idącego za tym cierpienia ludzkiego nie należy nigdy bagatelizować i kwestionować. Podejmowane inicjatywy mogą być pełne nadziei i otuchy. Chcielibyśmy zachęcić państwa do podjęcia inicjatyw sportowych, artystycznych, edukacyjnych, w środowiskach szkolnych sportowych związanych z tematem pokoju na świecie. Dzisiaj rozpoczynamy tę akcję. Tę i inną akcję proponujemy realizować do końca maja i przesłać relację na maila pokoj@pkol.pl. Polski Komitet Olimpijski dołoży starań, by dokonać czytelnego  podsumowania inicjatyw z całej Polski. Głos dzieci I młodzieży w sprawie budowania pokojowego świata jest bardzo ważny i niech stanie się komunikatem dla przyszłości - mówili.

Głos zabrał Zygfryd Kuchta, przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

- Aby dojść do sukcesu sportowego, potrzeba ciężkiej pracy, nie tylko fizycznej ale i mentalnej po to, aby wygrać. Trzeba być od przeciwnika mądrzejszym i wykazać nie tylko fizyczną i mentalną przewagę na boisku. Dbajmy o to, by wysiłek fizyczny był kierowany w rywalizacji sportowej. Uprawiajcie sport, do sukcesów dochodzą jednostki, ale ja uważam, że ci, którzy podjęli się wysiłku fizycznego czy uprawiania sportu, już zostają zwycięzcami - powiedział.

- Sport kształtuje, sport uszlachetnia, sport uczy pokory - dodała Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu gminy Wyszków. - Gmina Wyszków stawia na rozwój aktywności fizycznej, zachęca do niej, inwestując cały czas w infrastrukturę sportową, wspiarając, dotując wyszkowskie kluby sportowe i organizując różne wydarzenia sportowe. Można już w najbliższym czasie wystartować w biegu “Wyszkowska Dycha nocą”, możecie wystartować w rajdzie rowerowym Poland Bike Maraton, który niebawem będzie w Wyszkowie i wielu innych wydarzeniach sportowych. Zachęcam was bardzo serdecznie, żebyście żyli aktywnie i zdrowo. Ogromne podziękowania kieruję do pana Andrzeja Rębowskiego za to, że z niesłabnącą energią, którą naprawdę podziwiamy, upowszechnia wśród dzieci, wśród młodzieży historię sportu. To naprawdę działanie godne podziwu i życzymy dalej takiej energii do działania w kolejnych pokoleniach.

W imieniu starosty Powiatu Wyszkowksiego głos zabrała Aleksandra Szulc, koordynator Powiatowych Igrzysk Sportowych w Wyszkowie oraz organizator zawodów powiatowych szkół podstawowych i szkół średnich.

- Organizujemy Powiatowe Igrzyska Sportowe i mamy nadzieję, że młodzież będzie chętnie w nich uczestniczyła i rozwijała swoje pasje, że znajdziecie swój sport, w którym będziecie ćwiczyć przez całe swoje życie i być może ktoś z was także zasiądzie w tym czcigodnym gronie polskich medalistów. Dziękujemy za propagowanie tej sportowej idei wśród naszych mieszkańców, naszej młodzieży i życzymy dalszych sukcesów - mówiła.

Do Wyszkowa przybyli z tej okazji olimpijczycy - Władysław Zieliński (kajakarz, mistrz świata w konkurencji K-2 1000 m, brązowy medalista olimpijski z Rzymu, olimpijczyk z Tokio i Meksyku), Kazimierz Czarnecki (sztangista, brązowy medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata), Zygfryd Kuchta (piłkarz ręczny grający na pozycji obrotowego i obrońcy, a także trener tej dyscypliny, medalista olimpijski i medalista mistrzostw świata, uznawany za najlepszego obrońcę w historii polskiego szczypiorniaka), Dariusz Goździak (pięcioboista nowoczesny, złoty medalista olimpijski) oraz Katarzyna Woźniak - Niedźwiedzka (łyżwiarka szybka, srebrna i brązowa medalistka olimpijska). 

Tradycją Igrzysk Olimpijskich jest wnieisenie flagi olimpijskiej oraz znicza olimpijskiego. Nie obyło się również bez tych symboli podczas wyszkowskiej ceremonii. Oryginalną flagę olimpijską z Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku z Monachium wniósł poczet flagowy w składzie: Maja Skrzecz, Marta Trzcińska, Wiktoria Matusiak, Natalia Kalisz, Maja Chacińska, Julia Zalewska, Zuzanna Sabak, Gabriela Bloch, Klara Banaszek. Zapalono replikę znicza olimpijskiego, który został wniesiony przez Antoninę Czajkę, Maję Głowacką oraz Antoninę Dąbrowską. Podczas uroczystości zaprezentowano sylwetki największych zdobywców współczesnego sportu m.in. Ray Ewery, Paavo Nurmi, Jesse Owens, Fanny Blankers - Koen, Bikila Abebe, Emil Zatopek, All Oerter, Mark Spitz, Carll Lewis, Eryk Heiden, Michel Phels. Przygotowany był także program artystyczny. Zaprezentowała się wokalistka Barbara Rutka, która wykonała utwory “Wehikuł czasu” oraz “Lubię wracać tam gdzie byłem”. Odczytano również apel olimpijski. W uroczystości uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z gminy Wyszków.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówXXVIII Inauguracja ceremonii olimpijskiej Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju oraz Dni Olimpijczyka „Igrzyska Nadwiślańskie    2012”

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
o ja pierd... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na to poszły NASZE pieniądze ?
***** ***
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA