REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Co stosować na komary/ owady, by odpoczywać spokojnie podczas wakacji?

Kącik Prasowy

Komary, owady i kleszcze potrafią z powodzeniem uprzykrzyć letni wypoczynek. Nie tylko ich ukąszenie powoduje opuchliznę, zaczerwienienie i silny świąd skóry, ale niektóre z nich (np. kleszcze) mogą przenosić groźne dla zdrowia choroby. Na szczęście istnieje wiele preparatów, które skutecznie pomogą odstraszyć owady. Jakie są rodzaje środków odstraszających insekty?

REKLAMA

Środki na insekty - rodzaje

Środki odstraszające owady można podzielić na dwie główne kategorie : preparaty zawierające olejki eteryczne oraz DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid). Produkty te występują w różnych postaciach. Do najczęściej spotykanych zalicza się spray na owady, opaska lub plastry odstraszające, świece antykomarowe.

Olejki eteryczne odstraszające insekty

Komary oraz inne owady nie tolerują niektórych zapachów, co ułatwia utrzymanie ich w bezpiecznej odległości od naszej skóry. Olejki można wymieszać z wodą i rozpylać na ubrania lub kupić specjalnie skomponowany preparat. Wśród najbardziej skutecznych naturalnych repelentów wymienia się olejki :

 • Z eukaliptusa cytrynowego (citronella)
 • Patchouli (paczulowy)
 • Cytrynowy
 • Pomarańczowy
 • Geraniowy
 • Tymiankowy
 • Goździkowy
 • Lawendowy
 • Bazyliowy
 • Z kopru włoskiego
 • Z trawy cytrynowej
 • Z mięty pieprzowej

Preparaty z DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid)

W sklepach dostępne są aerozole zawierające DEET. Jest to substancja neurotoksyczna dla owadów, porażająca jego narządy czuciowe. Jest to najskuteczniejszy dostępny repelent. Często kupowany jest przez osoby podróżujące za granicę, szczególnie do ciepłych krajów, gdzie komary przenoszą różne choroby.

Preparaty na komary i inne insekty

(Co to są repelenty? To substancje chemiczne odstraszające owady. Spryskanie skóry, bądź ubrania odpowiednim środkiem sprawia, że przestajemy być atrakcyjnym celem ataków. Najskuteczniejsze preparaty odstraszające owady, w tym komary, to te zawierające w składzie DEET - źródło: aptekaolmed.pl)

Spray na komary jest najbardziej popularną formą preparatu. Składnikami aktywnymi preparatu są naturalne olejki eteryczne lub DEET. W zależności od stężenia substancji czynnych, aerozol może być stosowany zarówno na skórę, jak i ubranie, lub tylko na ubranie (zbyt duże działanie drażniące). Z reguły stężenie DEET w preparatach do stosowania w Polsce nie przekracza 35%. Są jednak preparaty o wyższym stężeniu (np. Mugga 50%) przeznaczone do używania w tropikach. Przed zastosowaniem, należy przeczytać ulotkę – na jakie powierzchnie stosować produkt oraz jak często powtarzać jego aplikację dla zachowania maksymalnej skuteczności.

Opaska silikonowa na nadgarstek nasączona jest olejkami eterycznymi np. lawendowym lub z citronelli, których zapach skutecznie odstrasza komary. Opaskę zakłada się na nadgarstek lub kostkę, można także przyczepić ją do odzieży w pobliżu odsłoniętych części ciała. Po zakończeniu użytkowania, wkłada się ją do woreczka z zamknięciem strunowym, by zapach nie ulatniał się. Taki produkt można używać do momentu, gdy zapach przestanie być wyczuwalny.

Plastry odstraszające owady działają na takiej samej zasadzie jak opaski silikonowe. Nasączone są olejkami eterycznymi. Można je przyklejać na skórę lub na przedmioty np. wózek spacerowy, krzesło, torebkę. W przeciwieństwie do opaski, są one jednorazowego użytku.

Żel do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów kłujących najczęściej zawiera DEET. Zabezpiecza skórę przed ukąszeniami na kilka godzin. W stężeniu 19,5% DEET chroni skórę przed ukąszeniem meszek (do 5h), komarów (do 4,5h) oraz kleszczy (do 2h). Po tym czasie wymaga ponownej aplikacji.

Krem na komary i kleszcze dla dzieci zawierający N-acetylo-N-butylo-beta-alaninian etylu to produkt, który może być stosowany nawet u małych dzieci. Zabezpiecza przed ugryzieniem przez komary i kleszcze do 8 godzin po aplikacji. Stosuje się go na skórę, w miejscach najbardziej narażonych na ukąszenia.

Elektrofumigator z płynem owadobójczym do urządzenie przeznaczone do wpięcia do kontaktu. W trakcie jego działania, w pomieszczeniu uwalniana jest praretlyna, skutecznie odstraszająca owady.

Artykuł zewnętrzny

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Jerzy Żukowski zostaje. Nowej powiatowej koalicji nie udało się odwołać starosty
Wnioskodawca , komisja rewizyjna - jak nie umiecie liczyć do dwunastu to się dalej nie kompromitujcie .
wyborca
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Kierownik wydziału kultury jak zwykle zapracowana , nieuchwytna- czy może niekompetentna i nie ma nic do powiedzenia? Taka sama dobra w kulturze jak dyr WOK Hutnik
wyszkowianka
Jerzy Żukowski zostaje. Nowej powiatowej koalicji nie udało się odwołać starosty
hahaha, ale się ośmieszyli, banda błaznów podobnie jak ich mocodawca
Bogumił
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA