REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Karencja ubezpieczeniowa - co to jest? W jakich sytuacjach obowiązuje?

Kącik Prasowy

Wśród wielu zapisów znajdujących się w umowach ubezpieczeniowych, warto zwrócić uwagę na karencje, które są rodzajem wyłączenia odpowiedzialności. Na czym dokładnie polegają karencje? W jakich produktach ubezpieczeniowych je spotkamy? Więcej na ten temat w poniższym tekście.

REKLAMA

Czym jest karencja ubezpieczeniowa?

Jak wspomnieliśmy, karencja ubezpieczeniowa to rodzaj ograniczenia odpowiedzialności, czyli sytuacji, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania. Różnica polega na tym, iż karencja obowiązuje czasowo, co oznacza, że: 

1. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci zadośćuczynienia za zdarzenie w czasie objętym karencją, który może wynieść np. 2, 3 czy nawet 9 miesięcy. 

2. Wysokość odszkodowania będzie pomniejszona o stosowny procent, ponieważ zdarzenie, wskutek którego powstała szkoda, miało miejsce w trakcie karencji. 

Dlaczego się je wprowadza? Firmy ubezpieczeniowe muszą chronić swoje finanse przed wyłudzeniami, które, jak się okazuje, wcale nie są takie rzadkie. Zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2020 roku udaremniono wyłudzenia o wartości ponad 46,8 miliona złotych z tytułu samych polis na życie. Wyłudzenia te często dotyczą kwestii medycznych, w tym ukrywania faktycznego stanu zdrowia (np. obecności ciąży albo poważnej choroby), aby możliwe było uzyskanie środków z polisy. 

Gdzie spotkamy karencje?

Tego typu ograniczenia czasowe są obecne przede wszystkim w ubezpieczeniach na życie oraz dodatkowych ubezpieczeniach medycznych. W przypadku tego pierwszego z wymienionych produktów karencja może dotyczyć wypłaty pełnego odszkodowania za śmierć ubezpieczonego. Każda z firm stosuje tu inne zasady. W niektórych wypadkach możemy spotkać się z czasowym (np. do 24 miesięcy) obniżeniem maksymalnego zadośćuczynienia, które mogą otrzymać beneficjenci. Jeśli polisa obejmowała nie tylko życie, ale również gwarantowała środki z tytułu innych zdarzeń, np. narodziny dziecka, to również możemy spotkać kilkumiesięczną karencję. Uniemożliwia to szybkie “zarabianie” na polisie przed wkładem finansowym ubezpieczonego.  

Gdy mówimy o dodatkowych ubezpieczeniach medycznych, karencje mogą obejmować choroby i zdarzenia (np. zajście w ciążę), aby uniemożliwić ukrywanie stanu zdrowia. Oznacza to, że nie możemy skorzystać z niektórych usług, np. ginekologiczno-położniczych lub ze specjalistycznych badań nim upłynie czas określony w karencji. Kluczowa w obu wypadkach jest dogłębna lektura OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia. To część umowy, która zawiera wszystkie dokładne informacje na temat przedmiotu i zakresu polisy, a także na temat wyłączeń odpowiedzialności i wspomnianych karencji.  

Warto przy tym pamiętać, iż karencje rzadko obowiązują w typowych ubezpieczeniach majątkowych. Jeśli już na nie natrafimy, to będą dotyczyć zapowiadanych, gwałtownych zjawisk pogodowych, natomiast w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych data zawarcia umowy równa się rozpoczęciu ochrony, stąd karencji nie uświadczymy. 

Chcesz ubezpieczyć się na życie lub chronić swój majątek przed niespodziewanymi zdarzeniami? A może potrzebujesz nowe ubezpieczenie samochodu? W Eurofinance w Bemowie pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę - i to w 15 minut! 

https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-na-zycie-warszawa-bemowo/?utm_campaign=seo

Artykuł zewnętrzny 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
A co to za Milena D pracuje w urzędzie miasta? Czy to przypadkiem nie córka sekretarki Agaty D? czy zbieżność nazwisk przypadkowa?
petent
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
o ja pierd... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na to poszły NASZE pieniądze ?
***** ***
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA