REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Farsowa" droga ma już 10 lat

Kultura

24 kwietnia Młodzieżowy Teatr Profilaktyki "Farsa" obchodził jubileusz 10-lecia działalności. Była to doskonała okazja do sentymentalnej podróży w czasie, wspomnień oraz wzruszeń. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych powitali Jonasz Kosowski oraz Apolonia Augustyniak:

- 10 lat to pokaźny okres w życiu człowieka. W życiu każdego z nas nie brak w nim wzlotów, upadków, wielkich radości czy smutków, chwil pokory i refleksji. Dlatego dzisiejsze wydarzenie jest dla nas szczególne i niezwykłe.

Zaprosili w niezwykłą podróż w czasie i zaprezentowali prezentację multimedialną teatru, przypominając jego początki i najnowsze dzieje.

- "Farsa" to nie jest miejsce, gdzie człowiek służy lecz teatr służy człowiekowi. Pani Kamila Puławska pomagała naszemu teatrowi na początku istnienia. Podała nam pomocną dłoń, przygarnęła nas, za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy pani Renacie Zmaczyńskiej-Zadrożnej, instruktorce teatralnej "Farsy" od początku istnienia grupy. Dziękujemy jej za serce, za wytrwałość, za to, że możemy się od niej uczyć, że możemy stawać się lepszymi ludźmi. Pierwszymi liderami grupy byli: Klaudia Ambroziak, Dawid Nowakowski, Aleksandra Szulc. Później Barbara Rutka i Dawid Powierza mieli możliwość prowadzić naszą grupę do zamierzonych celów. Nasz teatr na początku był teatrem, który nie miał stałego miejsca spotkań, więc spotykaliśmy się w parku miejskim czy w budynku policji, dzięki gościnności wyszkowskich funkcjonariuszy. W późniejszych latach spotykaliśmy się także w ZS nr 3 w Wyszkowie a także w ILO w Wyszkowie. Na spotkaniach "Farsy" przeprowadzamy ćwiczenia, niektóre mają nacisk głównie na nasze aktorstwo, ale w wielu ćwiczeniach skupiamy się głównie na naszych emocjach i przepracowujemy różne nasze lęki, wychodzimy ze strefy komfortu, aby później ze spokojem i jak najmniejszym stresem występować przed publicznością. Co roku w naszej grupie przeprowadzany jest nabór.

- Jest mi niezmiernie miło patrzeć na was dzisiaj, dlatego że w takie niedzielne piękne popołudnie szkoda by zmarnować czasu a jednak wybraliście nasze świętowanie, naszych 10. urodzin - mówiła opiekun grupy oraz instruktor teatralny Renata Zmaczyńska-Zadrożna. - Przez te lata zajmowaliśmy się relacjami, dlatego, że przecież dzięki dobrym relacjom nasz świat jest piękniejszy, bardziej kochamy siebie, rozumiemy siebie, jeśli siebie to i społeczeństwo i lepiej się w nim odnajdujemy. Więc spotykaliśmy się, rozmawialiśmy ze sobą, zaglądaliśmy sobie do serc i patrzyliśmy co tam można znaleźć. Były tam przeróżne kolorowe, piękne rzeczy, były i te smutne, bo gdy oglądaliśy swoją tożsamość było w niej wiele lęku, trwogi, niskiego poczucia wartości, poczucie bezpieczeństwa też nie było za wysokie. Ale jeśli już zauważyliśy, co nas w duszy gniecie, postanowiliśmy się tym zająć. Dzieliliśmy się swoimi historiami, przeżyciami, odkryciami, kombinowaliśmy jak to może być żyć bez lęku i doszliśmy do wniosku, że to jest możliwe. Jest to możliwe w momencie, gdy każdy z nas stanie śmiało przed lękiem i wskaże mu ławeczkę boczną, dlatego, że lęk nie może tak nas po prostu zakrzyczeć. Jest jeszcze miłość i nadzieja. I właśnie miłość i nadzieję postanowiliśmy chwycić pod ramię i iść razem z nimi właśnie tą naszą farsową drogą. Ale nie byłoby tak pięknie, gdybym nie otrzymała wielkiej puli zaufania, dlatego z tego miejsca bardzo dziękuję. Za nami 10 lat wielkich triumfów ale i porażek, a jeśli porażek to przynajmniej z wielką odwagą.

- Bardzo wam gratuluję i dziękuję bardzo za współpracę. Życzę kolejnych 10 lat, samych udanych przedstawień i świetnej zabawy - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski.

- Ja zawsze w takiej chwili to, co młodzież robi w Wyszkowie, odbieram sercem a nie umysłem - dodał Sławomir Cieślak, naczelnik wydziału edukacji. - Stąd serce mi dyktuje wszystkie wartości i docenianie tych pięknych rzeczy, które wspólnie robimy i w których mam nadzieję, że was wspieramy.

Głównym i oczekiwanym momentem uroczystości był spektakl członków ZMTP „Farsa” pt. ”Zatoka obietnicy”, który opowiada w sposób bajkowy o podróży przez życie, o wybieraniu swojej ścieżki i wyznaczaniu sobie własnych celów. Ukazuje także, że mimo pewnych trudności jesteśmy w stanie nadal osiągnąć swój cel. Scenariusz i reżyserię przygotował Piotr Marcin Wilczyński, choreografię - Amanda Nabiałczyk, opiekę wokalną zapewniła Anna Ropelewska-Gerek, opiekę teatralną Renata Zmaczyńska-Zadrożna.

W spektaklu wystąpili: Jonasz Kosowski (Manuel Corason de'Promesa), Wiktor Chrzanowski (herold Diego), Aleksandra Banaszak (kwiaciarka Valencia), Gabrysia Maciejewska (Paola), Kacper Szyller (grajek Pablo), Judyta Buźniak (Sofija), Lena Jaworska (kwiaciarka Alejandra), Oliwia Świercz (pamiątkarka Lusita), Stanisław Chmielewski (Mateo), Julia Kowalska (kapitan Jesenia Montez), Magdalena Łubińska (admirał Florencja de la Mar), Apolonia Augustyniak (kapitan Consuella del Sol), Anna Szyller (księżniczka Esperanza).

Podczas jubileuszu miała miejsce także premiera najnowszego teledysku do piosenki pt. „Młodzież z Wyszkowa dla Ukrainy”, który powstał przy współpracy członków Teatru Farsa oraz uczniów SP nr 5 w Wyszkowie. Przekazano wiele podziękowań, gratulacji i upominków. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" działający przy SP w Leszczydole-Nowinach.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówZespół Młodzieżowego Teatru Profilaktyki Farsa10 - lecie Farsy

Komentarze

Zdegustowana
Do autora artykulu Naprawdę warto się zastanowić, jakie zdjęcia się umieszcza.Pani siedząca na schodach.Skandal, jak można takie zdjęcie udostępnić i zamieścić w przestrzeni publicznej.
antyzdegustowany
A co złego w tym zdjęciu. Zwykłe szukanie na siłę sensacji. Normalnie jak u teściowej z reklamy " no nie wiem , no nie wiem " :)

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
Jerzy Żukowski zostaje. Nowej powiatowej koalicji nie udało się odwołać starosty
Wnioskodawca , komisja rewizyjna - jak nie umiecie liczyć do dwunastu to się dalej nie kompromitujcie .
wyborca
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA