REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Bez rodziny, bez pieniędzy. 16-latkowi z Ukrainy pomogli mieszkańcy Deskurowa i dzielnicowa

Pomoc dla Ukrainy

16-latek z Ukrainy pod koniec lutego uciekł do Polski z ogarniętej wojną ojczyzny. Nie ma tu nikogo. Bez rodziny, bez pieniędzy, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji i omal nie wylądował na ulicy. Na szczęście trafił na wspaniałych ludzi, którzy zadbali, aby znalazł w Wyszkowie bezpieczne schronienie i możliwość nauki. Ta historia znalazła pozytywny finał, ale pokazuje, jak tragiczne są losy uchodźców wojennych zza naszej wschodniej granicy.

REKLAMA

Młody obywatel Ukrainy przyjechał do Polski pod koniec lutego. Pozostawiając rodzinę, uciekł ze swojego kraju przed rosyjską inwazją. 16-latek trafił do Warszawy, gdzie znalazł pracę w jednej z fundacji.

- Każdego dnia kwestował z puszką przed sklepami, zbierając pieniądze na pomoc ofiarom wojny. Od zebranej kwoty otrzymywał kilka procent. Choć nie do końca lubił swoją pracę, zdawał sobie sprawę, że musi pracować, aby zarobić na jedzenie i mieszkanie. Jak dodał chciałby chodzić do szkoły gdzie mógłby się uczyć, ale na tę chwilę zdaje sobie sprawę, że nie jest to możliwe - relacjonuje kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie.

W miniony weekend 16-latek przyjechał do Wyszkowa, gdzie kwestował do późnych godzin wieczornych. Kiedy chciał wrócić do stolicy, okazało się, że do Warszawy nie kursuje już żaden autobus. Młody Ukrainiec chciał przenocować w hotelu, ale nie miał wystarczająco pieniędzy. Nie mógł się również z nikim telefonicznie skontaktować się, ponieważ wykorzystał wszystkie dostępne środki. Wtedy poszedł na przystanek autobusowy, licząc na dobrych ludzi, którzy zabiorą go do Warszawy. I nie pomylił się.

W tym czasie ul. Sowińskiego przejeżdżała mieszkanka Deskurowa, która zauważyła zagubionego chłopaka, usiłującego zatrzymać samochody. Kobieta wysłuchała historii 16-latka, nie mogła przejść obojętnie obok jego losu i zabrała go do domu. Tam wspólnie z mężem zadbali o młodego Ukraińca. Następnego dnia o pomoc w dalszym postępowaniu poprosili policjantów.

W sprawę zaangażowała się dzielnicowa sierż. Martyna Dorocka oraz st. sierż. Ilona Puścian z zespołu ds. nieletnich. Dzięki dobrej współpracy z sądem rodzinnym, przedstawicielami lokalnego samorządu, 16-latek został skierowany do wyszkowskiej placówki opiekuńczej. Tam niczego mu nie zabraknie, będzie bezpieczny i wreszcie będzie mógł robić to, o czym marzył - uczyć się.

- W tej placówce dorośnie i stanie się samodzielny, a w przyszłości będzie mógł również pomagać innym. Funkcjonariuszki stale monitorują sytuację chłopca. Nie pozostawiły go również bez "kieszonkowego”. Ta sytuacja pokazuje jak ogromne serca mają wyszkowianie. Małżeństwu z Deskurowa gratulujemy postawy godnej naśladowania. Szanowni Państwo, jeszcze raz dziękujemy za współpracę i Państwa piękny niejednokrotny gest skierowany w stronę tego młodego chłopaka. Dobra zawsze powraca - mówi kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Ewa
Brawo dla kobiety że się zainteresowała chłopcem.
JAR0
JEST PANI CUDOWNA , DESKOROW GORA, ....

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PIS jak przejmował rządy liczył kasę, jak zwalniał ludzi??????
do mieszkańca
Jedyny taki bal. Zespół Szkół nr 3 bawił się na studniówce!
Pani Sawicz -przepiękna kobieta. Prawdziwa dama, zawsze z klasą i wdziękiem
Magda
Głosowanie nad odwołaniem starosty - jest termin
A czy PSL policzył ile kasy potrzeba na odprawy dla ewentualnych zwalnianych ze stanowisk urzędników ? To na pewno nie tylko starosta
mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei

REKLAMA