REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Bez rodziny, bez pieniędzy. 16-latkowi z Ukrainy pomogli mieszkańcy Deskurowa i dzielnicowa

Pomoc dla Ukrainy

16-latek z Ukrainy pod koniec lutego uciekł do Polski z ogarniętej wojną ojczyzny. Nie ma tu nikogo. Bez rodziny, bez pieniędzy, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji i omal nie wylądował na ulicy. Na szczęście trafił na wspaniałych ludzi, którzy zadbali, aby znalazł w Wyszkowie bezpieczne schronienie i możliwość nauki. Ta historia znalazła pozytywny finał, ale pokazuje, jak tragiczne są losy uchodźców wojennych zza naszej wschodniej granicy.

REKLAMA

Młody obywatel Ukrainy przyjechał do Polski pod koniec lutego. Pozostawiając rodzinę, uciekł ze swojego kraju przed rosyjską inwazją. 16-latek trafił do Warszawy, gdzie znalazł pracę w jednej z fundacji.

- Każdego dnia kwestował z puszką przed sklepami, zbierając pieniądze na pomoc ofiarom wojny. Od zebranej kwoty otrzymywał kilka procent. Choć nie do końca lubił swoją pracę, zdawał sobie sprawę, że musi pracować, aby zarobić na jedzenie i mieszkanie. Jak dodał chciałby chodzić do szkoły gdzie mógłby się uczyć, ale na tę chwilę zdaje sobie sprawę, że nie jest to możliwe - relacjonuje kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie.

W miniony weekend 16-latek przyjechał do Wyszkowa, gdzie kwestował do późnych godzin wieczornych. Kiedy chciał wrócić do stolicy, okazało się, że do Warszawy nie kursuje już żaden autobus. Młody Ukrainiec chciał przenocować w hotelu, ale nie miał wystarczająco pieniędzy. Nie mógł się również z nikim telefonicznie skontaktować się, ponieważ wykorzystał wszystkie dostępne środki. Wtedy poszedł na przystanek autobusowy, licząc na dobrych ludzi, którzy zabiorą go do Warszawy. I nie pomylił się.

W tym czasie ul. Sowińskiego przejeżdżała mieszkanka Deskurowa, która zauważyła zagubionego chłopaka, usiłującego zatrzymać samochody. Kobieta wysłuchała historii 16-latka, nie mogła przejść obojętnie obok jego losu i zabrała go do domu. Tam wspólnie z mężem zadbali o młodego Ukraińca. Następnego dnia o pomoc w dalszym postępowaniu poprosili policjantów.

W sprawę zaangażowała się dzielnicowa sierż. Martyna Dorocka oraz st. sierż. Ilona Puścian z zespołu ds. nieletnich. Dzięki dobrej współpracy z sądem rodzinnym, przedstawicielami lokalnego samorządu, 16-latek został skierowany do wyszkowskiej placówki opiekuńczej. Tam niczego mu nie zabraknie, będzie bezpieczny i wreszcie będzie mógł robić to, o czym marzył - uczyć się.

- W tej placówce dorośnie i stanie się samodzielny, a w przyszłości będzie mógł również pomagać innym. Funkcjonariuszki stale monitorują sytuację chłopca. Nie pozostawiły go również bez "kieszonkowego”. Ta sytuacja pokazuje jak ogromne serca mają wyszkowianie. Małżeństwu z Deskurowa gratulujemy postawy godnej naśladowania. Szanowni Państwo, jeszcze raz dziękujemy za współpracę i Państwa piękny niejednokrotny gest skierowany w stronę tego młodego chłopaka. Dobra zawsze powraca - mówi kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Ewa
Brawo dla kobiety że się zainteresowała chłopcem.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
A co to za Milena D pracuje w urzędzie miasta? Czy to przypadkiem nie córka sekretarki Agaty D? czy zbieżność nazwisk przypadkowa?
petent
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
o ja pierd... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na to poszły NASZE pieniądze ?
***** ***
"To nie ten teledysk", czyli jak marzenia się spełniają, gdy gmina i powiat pomagają
Zostawiając na marginesie czy to ten teledysk czy nie te, to i tak w głowie się nie mieści jak to się wszystko kupy nie trzyma. Wydział promocji zafundował nam już łowickie ławki, hawajskie graffiti, pstrokate schody, plastikowy napis a teraz do tego piosenka cygańska??? To jest pomysł na promocję miasta???
U cyganki w tobołku
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Środa
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

REKLAMA