REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W Wyszkowie ruszyły szczepienia przeciw covid dla dzieci

Powiat

W dwóch punktach na terenie Wyszkowa można szczepić dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko covid-19. Zainteresowanie nie jest duże. W masowym punkcie szczepień w hali WOSiR zarejestrowano dotychczas 140 małych pacjentów. Jednak część wyszkowian wybiera miejsca szczepień poza powiatem wyszkowskim, gdzie jest większy i dogodniejszy wybór wolnych terminów.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Od kilkunastu dni możliwe jest szczepienie przeciw covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Lekarze zalecają i apelują do rodziców o to, by decydowali się zaszczepić dzieci.

- Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby - informuje MInisterstwo Zdrowia.

- Obserwujemy, że większość osób, które przebywają na oddziale covidowym wyszkowskiego szpitala, to pacjenci niezaszczepieni. Nawet 95 proc. z nich. A koronawirus przerzuca się na dzieci. Chorują coraz młodsi pacjenci. Dzieci również są narażone na ciężki przebieg COVID-19 oraz szereg groźnych powikłań. Jeśli dziennie na nasze oddziały trafia dwoje dzieci z covid-19, to uważam, że jest to dużo - mówi koordynatorka szczepień Izabela Groszkowska z SPZZOZ w Wyszkowie.    

Jednak zainteresowanie szczepieniami wśród najmłodszej grupy wiekowej nie jest duże. Do tej pory na szczepienie w punkcie masowym w hali WOSiR w Wyszkowie zarejestrowano 140 dzieci. Pierwsza dawka zostanie im podana 11 stycznia. Kolejny wyznaczony termin szczepień to 1 lutego. Terminów będzie więcej, jeśli będzie zapotrzebowanie. Na razie planowane są dwa dni szczepień w miesiącu.  

Wielu wyszkowian decyduje się jednak na szczepienia w innych miastach: Warszawie, Radzyminie, Pułtusku z uwagi na większą dostępność dogodnych terminów, także w weekendy. Część bierze pod uwagę, że zbliżają się ferie i związane z tym masowe wyjazdy, a więc chcą zdążyć zaszczepić dzieci przed wypoczynkiem. 

- My oceniamy zapotrzebowanie na podstawie osób, które się zgłoszą. Nie możemy uruchomić wielu terminów, gdyż do obsady punktu potrzebna jest cała ekipa, 7 osób, włącznie z lekarzem. W POZ-ach jest łatwiej, bo one pracują codziennie, mają długie godziny pracy i więcej personelu - tłumaczy koordynatorka szczepień w punkcie WOSiR.

Jednak nie we wszystkich wyszkowskich POZ-ach można zaszczepić dziecko przeciwko covid-19. Z naszych ustaleń wynika, że oferuje to jedynie NZOZ Ka-Med, który szczepi dzieci przeciw covid-19 raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu (po 10 pacjentów). 

Jest deklaracja, że w przypadku większego zainteresowania punkt szczepień w hali będzie reagował na bieżąco z nowymi terminami szczepień. Wiarę co do zainteresowania odbierają jednak dane dotyczące szczepień w populacji dorosłych. 

- Na 200 dorosłych osób, które rejestrują się obecnie na szczepienia w naszym punkcie, tylko szęść to osoby do przyjęcia pierwszej dawki. Reszta to pacjenci, którzy przychodzą po trzecią dawkę. Jak widać żadne statystyki dotyczące liczby zakażeń, zajętości łóżek, a przede wszystkim ciężkiego przebiegu choroby i zgonów wśród pacjentów niezaszczepionych, nie działają ludziom na wyobraźnię. Jako medycy jesteśmy tym przerażeni - przyznaje Izabela Groszkowska.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Na lodowisko nas nie stać
Po co nam lodowisko? Przecież mamy rondowisko.
Z Kącika Malkontenta
Aby dostęp do rzeki był czysty i swobodny
W tą akcję włączyć trzeba wydział ochrony środowiska. Oni wiedzą co nadaje się do wycięcia A co do pielęgnacji
Paweł
Ogromny wzrost liczby zakażeń. Administracja przejdzie w tryb zdalny
Kolejny Naczelnik w Urzędzie zatrudniony po przejrzystym konkursie. W ciągu swojej krótkiej pracy nic nie wiemy o jego wynikach. Dobry uczeń po Technikum Ochrony Środowiska z ZSZ 1 posiada dużą większa wiedzę niż obecny Naczelnik. Jeżeli nie mam racji - to mnie poprawcie.
środowisko Wyszkowa
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Czwartek
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana

REKLAMA

pl.jooble.org