REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wielcy pisarze i poeci zagościli w Długosiodle

Powiat

2021 to czas rocznic gigantów polskiej literatury. Czterech spośród nich decyzją Sejmu RP stało się oficjalnymi patronami roku. W ten sposób uhonorowani zostali: Cyprian Norwid w dwusetną rocznicę urodzin, Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz oraz Krzysztof Kamil Baczyński w setną rocznicę urodzin. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle zorganizowała konkurs recytatorski pod hasłem „Rok Wielkich Pisarzy i Poetów Polskich”, skierowany do młodzieży i dorosłych. Jego celem było rozwijanie zainteresowań literackich, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Prezentacji utworów poetyckich i fragmentów prozy wysłuchało jury w składzie: Teresa Paradowska, Ewa Karczewska i Jolanta Szyszkowska. Oceniało ono dobór repertuaru, poziom opanowania tekstu, interpretację i kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Jej decyzją I miejsce zajęła Natalia Długołęcka, która zaprezentowała utwór K.K. Baczyńskiego „Których nam nikt nie wynagrodzi”. II miejsce wywalczył Jan Karamuz za prezentację wiersza „Budzik” T. Różewicza. Na III miejscu uplasowała się Kinga Puchalska, która wyrecytowała wiersz T. Różewicza „Ocalony”. 

Poza konkursem wystąpiła Teresa Paradowska, która zaprezentowała wiersz C.Norwida pt. „Małe dzieci”. Młodzież wysłuchała rad i wskazówek mistrza recytacji Jana Długołęckiego.

- Poezja, muzyka i malarstwo to dziedziny, które uzupełniają. Wybierając materiał do recytacji, starajcie się znaleźć coś, co jest bliskie tym dziedzinom sztuki. Każdy wiersz jest bowiem gotowym materiałem dla malarzy i kompozytorów -  przekonywał. Wyrecytował fragmenty „Pożegnania z piramidami” i „Mojej piosnki” Norwida oraz „Lokomotywy” Juliana Tuwima. 

Zwycięzcy konkursu otrzymali  dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki najwybitniejszych polskich autorów.

Źródło: Organizatorzy 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org