REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Długosiodło. Podwyżki dla samorządowców z wyrównaniem

Powiat

Od listopada wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i inni samorządowcy mogą zarabiać więcej. Z tej możliwości skorzystali radni gminy Długosiodło, którzy na ostatniej sesji uchwalili znaczącą podwyżkę dla wójta oraz podnieśli diety przewodniczącej Rady Gminy, sołtysów oraz własne.

REKLAMA

Z początkiem listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska w jednostkach samorzadu terytorialnego. Po 20-procentowej obniżce pensji, burmistrzów, wójtów, którą wprowadził w 2018 rok sejm, tym razem podniesiono - i to znacząco - maksymalne stawki wynagrodzeń włodarzy gmin a także radnych. Zyskają również starostowie, a wysokość ich wynagrodzeń będzie zależna od liczby mieszkańców (do 60 tysięcy - wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 17.420 zł brutto).

Jako pierwsza nowelizacją przepisów dotyczących wynagrodzeń samorządowców zajęła się gmina Długosiodło. Na ostatniej sesji radni uchwalili nowe stawki wynagrodzenia wójta. Po zmianie wynosi ono 19.470 zł brutto (dotychczas 10.180 zł bruto). Na kwotę tę składają się:

- wynagrodzenie zasadnicze: obecnie 10.250 zł (było 4.700 zł)

- dodatek funkcyjny: obecnie 3.150 zł (było 1.900 zł)

- dodatek specjalny (30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego): obecnie 4.020 zł (było 2.640 zł)

- dodatek za wysługę lat (20% wynagrodzenia zasadniczego): obecnie 2.050 zł (było 940 zł). 

Uchwalone stawki są obecnie maksymalne, jakie dopuszcza ustawa. Uchwała została podjęta przez radnych (przy jednym głosie wstrzymującym) 5 listopada z mocą obowiązującą od 1 sierpnia, a zatem wójtowi przysługuje wyrównanie wynagrodzenia za ostatnie trzy miesiące.  

***

Nowe stawki wynagrodzeń obowiązują także dla radnych i sołtysów. W gminie Długosiodło radni otrzymują wynagrodzenie za każde posiedzenie komisji i rady, ale obowiązują limity wynagrodzeń. Przewodnicząca i radni nie mogli do tej pory zarobić więcej niż 1.342 zł netto miesięcznie. Po podwyżce, która średnio wynosi 7%, limit ten wzrósł do kwoty 2.147 zł netto miesięcznie. Nowe stawki diet są następujące:

- dla przewodniczącego Rady Gminy: 2.147 zł (było 1.342 zł)

- dla wiceprzewodniczącego Rady Gminy: 602 zł za każde posiedzenie (było 560 zł)

- dla przewodniczącego komisji: 602 zł za każde posiedzenie (było 560 zł)

- dla wiceprzewodniczącego komisji: 511,70 zł za każde posiedzenie (było 476 zł)

- dla radnego: 451,50 zł za każde posiedzenie (było 420 zł)

Diety sołtysów wzrosną z 294 zł do 316 zł netto. 

Wzrost diet radni uchwalili jedonogłośnie.
 

 

 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Radnym być
Co tu pisać?! Za chwilę wszystkie gminy przyjmą podobne uchwały. Gdyby jeszcze była pewność, że za tymi pieniędzmi idą niebywale umiejętności. Tymczasem wybory to konkurs popularności, a nie wiedzy i przygotowania merytorycznego.
Wyszkowiak
Ciekawe kiedy nasz burmistrzuniu i radni bezradni skorzystają z okazji?
Cash
Prezydent Krakowa też dostał podwyżkę na 20tys. I to o tysiąc więcej od wójta. Chociaż Skala gmin trochę inna. I też od sierpnia tylko roku 2022.
Kraków
Chyba nie chcesz powiedzieć, że Długosiodło nie zasługuje na wójta z pensją prezydenta miasta Krakowa? Co tam Kraków! Grzybów nie nazbierasz, nie to, co w Długosiodle.
Mieszkaniec
Tam po podwyżkach gazu, prądu czy paliwa sobie wyrównają. Szkoda że ja na Najniższej Krajowej nie dostanę takiej podwyżki tylko nędzne sto parę złotych a rachunki też muszę opłacić. Polityka kto u koryta.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org