REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Podwyżki dla urzędników i kierowników

Miasto

Od 3,3 do 26,2% wynagrodzenia brutto wyniosły podwyżki, które w ostatnim czasie burmistrz przyznał pracownikom Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. Wzrost pensji objął także pięcioro kierowników jednostek organizacyjnych gminy. Jak uzasadnia burmistrz, konkurencja na rynku pracy powoduje, że samorządom coraz trudniej o pozyskanie nowych pracowników, łatwiej natomiast stracić już posiadanych na rzecz lepiej płatnych posad np. w Warszawie.

REKLAMA

Burmistrz Grzegorz Nowosielski potwierdza nasze informacje, że w tym półroczu podwyżkami wynagrodzeń objęci zostali pracownicy Urzędu Miejskiego zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych.

- Podwyżką nie objęto pracowników zatrudnionych w urzędzie na kierowniczych stanowiskach urzędniczych - podkresla burmistrz.

Skala podwyżek w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie kształtuje się następująco:

- procentowo: od 3,3 do 26,2% łącznego wynagrodzenia brutto,

- kwotowo: od 100 do 851 zł łącznego wynagrodzenia  brutto.

Efektem zmian jest ukształtowanie się na stanowisku urzędniczym średniego łącznego wynagrodzenia brutto na poziomie 4.373 zł, co netto stanowi kwotę 3.171 zł (przed podwyzką na stanowisku urzędniczym średnie wynagrodzenie netto wynosiło 2.895 zł). Regulacja płac spowodowała wzrost średniego wynagrodzenia na stanowisku urzędniczym o 391,82 zł brutto, tj. 276 zł netto.

Podwyżki objęły także pięcioro kierowników jednostek organizacyjnych gminy Wyszków: dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszkę Mróz, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzatę Ślesik-Nasiadko, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Małgorzatę Liwartowską, kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej "Słoneczna" Jadwigę Kamieniecką i kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy SOTERIA Marzenę Karpińską. 

Jak informuje burmistrz, miesięczny skutek finansowy dla budżetu gminy wynikający z podwyżek, stanowi kwotę 33 tys. 120 zł.

- Istotnym jest, że na skutek finansowy w kolejnych latach wpływ będą miały liczne zmienne związane głównie z absencją chorobową pracowników, urlopami macierzyńskimi, czy wychowawczymi, rotacją w zatrudnieniu, zmianami wynikającymi ze stażu pracy - podkreśla Grzegorz Nowosielski.

Ostatnia regulacja wynagrodzeń pracowników Urzędu Miejskiego w Wyszkowie oraz kierowników jednostek organizacyjnych gminy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Co wpłynęło na decyzję o aktualnej podwyżce?

- Zwiększająca się konkurencja pracodawców samorządowych, szczególnie okołowarszawskich, prowadząca do konkurowania o doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, których po odejściu trudno zastąpić od razu porównywalnym kapitałem; dynamiczny wzrost płacy minimalnej (od 2017 r. do 2022 r. o 50%} powodujący spłaszczenie struktury wynagrodzeń pracowników; trudności w pozyskiwaniu specjalistów do pracy w samorządzie (wielokrotne powtarzanie konkursów na wolne stanowiska np. ds. promocji gminy, ds. zamówień  publicznych, czy niewielkie zainteresowanie oferowaną pracą) oraz stawianie przez ustawodawcę nowych zadań do realizacji np. w obszarze obsługi procesu wydawania dowodów osobistych - to wszystko stanowiło sumę argumentów do podjęcia decyzji o regulacji wynagrodzeń - odpowiada burmistrz Grzegorz Nowosielski.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

sobiepaństwo
Panie burmistrzu a nie pomyślał pan że przyczyną odejścia pracowników z urzędu jest atmosfera jaka w nim panuje? Sobiepaństwo które stworzyły niektóre panie naczelniczki wylansowane przez pana i pana wice na gwiazdy doprowadza ludzi z ogromnym doświadczeniem do takich decyzji że wolą na stare lata dojeżdżać do pracy do Warszawy niż patrzeć na to co tu wyprawiają pana gwiazdeczki
praca dla swoich
o dziwne, to już się radnym i sołtysom dzieci skończyły że nie ma kogo zatrudniac?
Wojtek
Czas na zmiany !!!!!! To te "odkrycia towarzyskie " będą jeździć do Warszawy do pracy.
Obywatel
Obywatele, sami wybraliście taką władzę w demokratycznych wyborach. O co ten krzyk? Kompetentny urzędnik powinien zarabiać 2 razy więcej. Bezużyteczny urzędnik powinien zostać zwolniony.
Nick1
Skurwysyństwo w biały dzień! Tylko kto dostał takie podwyżki? Zwykły pracownik? Taka jest prawda że ludzie będą odchodzić z tej budy. Zwykły szary pracownik stara się i dostaje GÓWNO!!!
Prezes
Symbolem tej władzy jest prezes stojący za ladą sklepu wiejskiego powołany bez konkursu, bez doświadczenia i bez kierunkowego wykształcenia.
Urzednik
Panie burmistrzu doskonale pan wie że z urzędu odchodzą ci którzy nie chcą podporządkować się bardzo dziwnym zasadom. Wewnątrz urzędu panuje bardzo zła atmosfera, pracownicy są skłóceni, źle traktowani przez przełożonych. Kadra urzędu jest coraz słabsza merytorycznie ale pan zatrudnia samych swoich , a konkursy to tylko prawny wymóg. Pracownicy dla świętego spokoju są wierni i bierni. Ale pan takich lubi i ceni. Rządzić skłócona kadra jest łatwiej, bo na siebie donoszą a pan słucha. Dwadzieścia lat temu dostał pan zespół dobrych, profesjonalnych urzędników i to zostało zniszczone. Niech pan dba o dobrych urzędników a bardziej przygląda się swojemu najbliższemu otoczeniu, to nie są pana przyjaciele.
Magda
Podwyżki powinny być za jakość pracy nie dla swojaków
wiceprezes
do Prezesa. Czy ten prezes za ladą to prezes PEC?
Prezes
A on też pracował w wiejskim sklepie i tylko takie doświadczenie mógł wykazać. Ta władza tym symbolem stoi. Im bardziej rozbieżna ze stanowiskiem wiedza tym lepiej
zoska
wymienic w Wyszkowskich Firmach Prezesów
Wanda
Tylko nie znowu na sklepowe, które w trakcie plotek zdobywają wiedzę na wszystkie tematy i uważają, że mogą być nawet premierami bez zbędnej formalności. Sklep to szkoła życia, gdzie wszyscy przynoszą swoje mądrości. Tylko trochę daleko od wiedzy i nauki.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org