REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Ścieżka obok drogi"

Kultura

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Gminna Biblioteka w Długosiodle zaproponowała mieszkańcom program słowno - muzyczny pt. „Ścieżka obok drogi”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Aktorka Ewa Dałkowska zaprezentowała fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poetka była w okresie międzywojennym osobistym sekretarzem Marszałka Piłsudskiego. Praca, której się podjęła zajmowała cały jej czas. Była mu bezgranicznie oddana i posłusznie wykonywała jego polecenia. On lubił towarzystwo poetki, często z nią rozmawiał i według jej wspomnień przekomarzał się pytając, kto jest jej szefem. Kiedy odpowiadała „Tylko pan Marszałek jest moim szefem„, zadowolony stawiał kolejne pytanie: „Kogo masz we wszystkim słuchać?", by w odpowiedzi usłyszeć: „Pana Marszałka". Trzecie pytanie brzmiało: „A jeśli ciebie skrzywdzę, do kogo możesz pójść na skargę?”. Piłsudski spodziewający się odpowiedzi: ”Tylko do Pana Boga w niebie”, często słyszał: ”Do pana Prezydenta Rzeczypospolitej”, na co się żartobliwie się dąsał. Marszałek był dla autorki powieści uosobieniem dobroci i nigdy nie sprawił jej przykrości. Opisuje Marszałka jako zwykłego człowieka, który ma swoje wady i zalety ale także jako wybitnego męża stanu i przywódcę narodu.

Z przeczytanych fragmentów można było dowiedzieć się o sprawach i sytuacjach, które nie wychodziły poza najważniejszy gabinet w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Wynika z nich również, że wszystkie pieniądze, które Marszałek otrzymywał za wywiady, oddawał biednym. Obowiązkiem poetki było odpisywanie na wszystkie listy, nawet na te od zwykłych ludzi, by nikt nie czuł się zlekceważony. Rocznie przychodziło do niego ponad 30 tys. listów. Na imieniny były to 2,5 tony korespondencji. Opowieść urzekła słuchaczy, więc aktorka postanowiła przeczytać jeszcze fragment wspomnień z ostatnich godzin życia Gabriela Narutowicza pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dopełnieniem spotkania była muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłonia - wibrafonisty, perkusisty i pianisty. Na zakończenie wieczoru przybyli goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorką. Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Źródło: Gmina Długosiodło

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


DługosiodłoGminna Biblioteka w Długosiodle"Ścieżka obok drogi"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org