REKLAMA

REKLAMA

Przywrócić miastu obelisk

Autor: Admin Admin

Miasto | Poniedziałek, 01 lis 2021 21:00

W Wyszkowie zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów.

Miasto

REKLAMA

Trudno wskazać jednoznacznie, na jaką okoliczność stanęły w Wyszkowie. Czy chodziło o upamiętnienie zarazy, która dotknęła miasto w połowie XVII wieku? Czy uhonorowanie zjazdu dwóch braci - książąt z dynastii Wazów - jednego z Litwy, drugiego z Warszawy? A może na pamiątkę pobytu w Wyszkowie królewicza Karola Ferdynada Wazy, biskupa płockiego i wrocławskiego, brata królewskiego? Mogły zostać postawione z polecenia króla Jana Kazimierza na cześć zmarłego w Wyszkowie Karola Ferdynanda Wazy. A może po prostu pełniły rolę słupów granicznych na rogatkach miasta? Ich powstanie datuje się po 1655 roku. Mowa o obeliskach.

Jeden, dwa, czy cztery?

Według powszechnej wiedzy Wyszków ma jeden obelisk - ten, który ocalał i uznawany jest za jeden z najstarszych zabytków Wyszkowa stoi przy ul. 3 Maja. Ale to nie do końca prawda. Obelisków mogło być nawet cztery! Na terenie parafii św. Idziego znajdują się pozostałości drugiego obelisku, który historycznie znajdował się w tym miejscu. Historia jednak nie obeszła się z nim łagodnie. Zniszczony, zapomniany, leży od wielu lat częściowo przykryty grubą warstwą ziemi, porosły trawą. Grupa wyszkowskich społeczników postanowiła odmienić jego los. Piotr Płochocki, Małgorzata Bajowska, Adam Grześkiewicz, Alicja Staszkiewicz, Elwira Czechowska, Paweł Kraszewski, Grzegorz Hyrycz założyli Społeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów. 

Z poczucia obowiązku

„Każdemu narodowi potrzebne są stare kamienie i stare kształty architektoniczne. To one właśnie stanowią kotwicę pamięci wielu pokoleń” - te słowa zaczerpnięte z "Vademecum Młodzieżowego Opiekuna Zabytków" (Franciszek Midura, Warszawa 1997) - stały się mottem Komitetu. A kotwicą, którą chce zarzucić w morzu pamięci pokoleń wyszkowian, jest właśnie historyczny, kilkusetletni i zapomniany drugi obelisk Wazów. Społeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów w Wyszkowie skupia się na zabezpieczeniu i uratowaniu tego, co z obelisku ocalało, a docelowo - na jego odbudowie. 

- Społeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów w Wyszkowie powstał z miłości do rodzinnego miasta i poszanowania tego, co ofiarowała nam historia, ale też z potrzeby i poczucia obowiązku ocalenia tego, czego nie zdołała nam odebrać... - mówią członkowie Komitetu.

Źródła potwierdzają

Skąd wiemy, że to akurat obelisk Wazów, a nie innego rodzaju pomnik, choćby zbliżony do niego wyglądem? - to jedno z częściej zadawanych przez wyszkowian pytań.

- Odpowiedź na to pytanie przynosi nam jedno z najstarszych źródeł, do jakich udało nam się dotrzeć. Jest to nr 4 Piśmiennictwa Krajowego z 1841 roku, w którym Seweryn Bogdaszewski, syn Józefa Bogdaszewskiego, do którego należy najstarszy nagrobek cmentarza parafialnego (1847 r.), opisał w kilku częściach historię Wyszkowa. W jednej z nich znajduje się wiele mówiący nam fragment. Od siebie dodamy jeszcze, że szczątki obelisku znajdowały się w tym samym miejscu na przykościelnym placu przez około 180 lat - odpowiada Piotr Płochocki.

Uwrażliwić, uświadomić, ratować...

Odrestaurowanie drugiego obelisku i wpisanie go do rejestru zabytków to najważniejsze zadanie Komitetu. Ale celem społeczników jest również uwrażliwienie społeczności Wyszkowa na potrzebę szeroko pojętej ochrony dóbr lokalnej kultury i tradycji, a także uświadamianie mieszkańcom znaczenia ratowania zabytków oraz cennych obiektów architektury i sztuki dla budowania historycznej tożsamości Wyszkowa.

- Pamiętamy słowa Adama Mickiewicza: „w życiu każdej społeczności przeszłość, nieustannie poprzez teraźniejszość, styka się z przyszłością” - podkreślają członkowie Komitetu i zachęcają do wspierania idei ratowania drugiego obelisku Wazów, który wciąż ma szansę dorównać świetnością pierwszemu...

Historię obelisków oraz działania Społecznego Komitetu można poznać i śledzić na bieżąco na Facebooku -> Społeczny Komitet Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów

 

REKLAMA


Komentarze (1).

REKLAMA

WAZON

Nie dorówna świetnością, bo nawet jak powstanie będzie w 2/3 protezą.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA