REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Lodowisko - inni mogą, a my nie?

Miasto

"Dlaczego kolejny rok bez lodowiska? Inne gminy mogą tylko Wyszków nie", "Jak zwykle w Wyszkowie nic się nie opłaca i nic nie ma, a sąsiadujące gminy dają radę wszystkiemu" - tak informację o tym, że także tej zimy w Wyszkowie nie zagości lodowisko, komentują mieszkańcy. Dlaczego lodowisko może działać m.in. w Długosiodle, Pułtusku, Ostrowi Maz., Przasnyszu, a w Wyszkowie nie - zapytaliśmy burmistrza Grzegorza Nowosielskiego.

REKLAMA

15 listopada zostanie uruchomione lodowisko w Ostrowi Mazowieckiej, w drugiej połowie listopada - w Legionowie, 6 grudnia - w Pułtusku, a gdy złapie mróz - w Długosiodle. Dlaczego o tym piszemy? Być może to właśnie tam wyszkowianie będą szukać zimowej rozrywki na lodzie, bo w swoim mieście nie mogą na nią liczyć. Komentarze rozgoryczenia pod naszą informacją, że gmina Wyszków także w tym sezonie nie zdecydowała się na uruchomienie sztucznego lodowiska, sprowokowały nas do sprawdzenia, jak do tematu podchodzą inne samorządy. I czy prawdą jest, jak komentują wyszkowianie, że "inne gminy mogą, a Wyszków nie"?

Wśród naszych najbliższych sąsiadów, Długosiodło już zapowiedziało, że jeśli tylko będą odpowiednie warunki atmosferyczne, będzie także lodowisko - podobnie jak w poprzednim sezonie. Jest to bowiem obiekt "wylewany" przez gminnych pracowników na płycie szkolnego boiska. Za miedzą, do otwarcia sezonu na lodowisku przygotowuje się także Pułtusk. Lodowisko działa tam na terenie szkoły podstawowej a jest w zarządzie MOSiR. Gmina inwestuje w obiekt - za rok zostanie on zadaszony.

Ostrów Mazowiecka już ma częściowo zadaszone lodowisko i planuje otwarcie sezonu w połowie listopada, a jeśli pogoda pozwoli - nawet wcześniej.

- Mamy swoją płytę w formie boiska wielofunkcyjnego z wiatą. Sami wylewamy lodowisko. Zadbaliśmy o kontenery na przebieralnie, toalety - obsługują to także nasi pracownicy. W ubiegłym sezonie dziennie odwiedzało nas 600-700 osób - mówi pracownik ostrowskiego ośrodka sportu.   

Ostrołęka także będzie miała lodowisko - najprawdopodobniej od stycznia. Jest to obiekt odkryty, ale na sezon łyżwiarski miasto wynajmuje specjalny namiot, który gwarantuje "zadaszenie". Lodowisko planuje uruchomić także gmina Przasnysz. Legionowo już rozpoczęło przygotowania do sezonu - ma własny, zadaszony obiekt, agregaty, jest samowystarczalne. Podobnie Siedlce. Lodowisko wylewane jest tam na płycie, która przez większość roku służy jako rolkowisko. Obiekt jest zadaszony. 

Decyzji co do otwarcia lodowiska tej zimy nie podjęły jeszcze samorządy Marek i Wołomina. Zaś decyzję podobną jak w Wyszkowie podjęły Serock, Węgrów i Radzymin.

Gmina Wyszków nie ma własnego obiektu tylko korzystała z wynajmowanego lodowiska.

- Na tych obiektach, które mamy, nie bardzo widzę możliwość urządzenia lodowiska. Najlepsze byłoby boisko do koszykówki, które można obłożyć workami z piaskiem i zalać wodą, ale nie mamy takiego - mamy tylko boisko ze sztuczną nawierzchnią. Boisko w parku także może ulec zniszczeniu - mówi dyrektor WOSiR Adam Szymański.

Jego zdaniem stały obiekt, który mógłby wiosną, latem służyć jako rolkowisko, a zimą jako lodowisko - to dobry pomysł, ale... skąd pieniądze?

- To rozwiązanie pozwalałoby stworzyć miejsce, które można dostosowywać w zależności od potrzeb różnych grup wiekowych, społecznych i w zależności od pory roku. Mogłoby służyć przez cały rok, trafiałoby do potrzeb osób uprawiających różne dyscypliny, dawałoby elastyczność w dopasowaniu do zmieniających się trendów i mód. Ale około miliona złotych trzeba by na to liczyć, a my mamy mnóstwo potrzeb finansowych związanych z koniecznością wymiany zużywających się urządzeń na istniejących już obiektach, które są stare - mówi dyrektor WOSiR. 

Decyzję o tym, by nie uruchamiać lodowiska gmina podjęła z uwagi na sytuację pandemiczną oraz koszty. Ostatnio, w 2019 roku, wynajem lodowiska kosztował 158 tys. zł, do tego koszty serwisowania, energii elektrycznej (około 30 tys. zł miesięcznie). Teraz usługa napewno zdrożała. 

- Lodowiska nie planujemy, analogicznie do poprzedniego roku. Myślę, że niebawem zamkną wszystko lub wprowadzą ograniczenia związane z pandemią. Może w przyszłym roku będzie normalniej... - tłumaczy Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. Uważa, że ubiegłoroczna decyzja o nieuruchamianiu lodowiska była słuszna. - Wydalibyśmy mnóstwo pieniędzy a do lutego praktycznie i tak wszystko było zamknięte. Poza tym pogoda nie sprzyjała. 

Burmistrz podkreśla, że budżet gminy jest mocno napięty. 

- Trwają prace nad budżetem na 2022 rok. Ze względu na trudności finansowe budżet wydziału promocji jest już (na etapie planowania) o 20% niższy niż chciała pani naczelnik. Będzie coś za coś. Lodowisko jest jednym z pomysłów, ale zaproponujemy szereg innych - takich, które już były albo których nie było. Decyzja jest wypracowywana. Radni zdecydują, choć do tej pory temat lodowiska nie został przez nich podniesiony - mówi Grzegorz Nowosielski.

Burmistrz przyznaje, że gmina nie planuje budowy obiektu stałego, tzw. "białego rolika", który mógłby służyć do rekreacji i sportu przez cały rok.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Młody
A który radny zdaniem burmistrza miałby zawnioskowac o lodowisko? Lewandowski? Paradowski? A może Kukwa? buahahahahahaaa przecież ci ludzie w ciepłych skarpetach przed tv zimą siedzą a nie po lodowiskach się włączą to o co mają wnioskować?
Stary
Ty się tu młody nie czepiaj. Ty wiesz jak oni się ślizgają?
antywosir
Panie Szymański nie ośmieszaj się pan - zwolnić wicedyrektora od niczego i będzie lodowisko. Ale takie to u nas priorytety - lepsza ciepła posadka dla jednego koleżki niż atrakcja na kilka miesięcy dla całego miasta.
Sasiad
Wybraliście do ratusza Kononowicza,a ten spełnia swój program wyborczy.Nie będzie tego,tego,tego nic nie będzie,a zapomniałem podwyszka podatków będzie.
wyborca
Szkoda że nie ma radnego Sobieskiego ten to o dzieci i młodzież lubił zadbać
Paulina
Pamietam, ze gdy bylam mala, z osiedla polonez cala gromada dzieci ( nastolatki) chodzilismy na "lodowisko" kolo SP1/ Stadionu miejskiego, bylam tam rowniez wypozyczalnia. Boisko boczne zalane woda, a tyle frajdy :)
Adan Warpas
Nie rozumiem… 1 000 000,00 (słownie - MILION) złotych na wysychające i kradzione krzaczki na Piłsudskiego, a nie stać nas na lodowisko…?…
Ewa
Nie ma pieniędzy na nic burmistrz a podatki poumarzał kolegom , po co . Co do nasadzeń na Piłsudskiego święta racja pan Warpas ma rację . Nasadzeń mnustwo , bez podlewania w ziemi pierwsze upalne lato i po krzaczkach . Złodzieje tez się ucieszą a utrzymanie tej zieleni to ogromne koszty . Ale musi burmistrz ludziom oczy mydlić kłamstwem skoro deweloperzy wycinają wszystko co chcą to niech ludzie widza jak burmistrz sądzi . 1000000pln szok !
oko
Przeczytajcie komu burmistrz umorzył podatki - to jego żelazny elektorat(wraz z rodzinami).

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org