REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Popularne wędrowanie

Turystyka

„Wędruj z nami lasami, polami i maszeruj bez końca, bez celu. A gdy spotkasz przygodę, wtedy szybko się dowiesz, że tak warto na luzie czasem żyć!” - taka harcerska piosenka przyświecała naszym zuchom i harcerzom przez kilka ostatnich miesięcy. Od marca do września tego roku realizowali w wyszkowskim hufcu projekt pod hasłem „Popularne wędrowanie”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zaczęło się od niewinnego pomysłu: a może zdobędziemy Odznaki Turystyki Pieszej PTTK oraz Siedmiomilowe buty? Tę pierwszą może zdobyć każdy, kto ukończył 8 lat i pokonał odpowiednią liczbę kilometrów (zależnie od stopnia odznaki) na terenie kraju. Stopień popularny wymaga pokonania pieszo 60 kilometrów, po niepowtarzających się trasach. Ta druga dedykowana jest tylko najmłodszym: zdobyć ją mogą ośmio-, dziewięcio- i dziesięciolatkowie. Odznaka jest ustanowiona w dwóch stopniach, które należy zdobywać kolejno: 

- I stopień (Srebrne Buty) - za pokonanie 30 kilometrów; 

- II stopień (Złote Buty) - dla posiadaczy odznaki I stopnia, za zdobycie 50 kilometrów (kilometry z pierwszego stopnia nie sumują się z drugim).

Tym samym śmiałkowie - zuchy, harcerze, a także instruktorzy Hufca ZHP Rój Promienistych w Wyszkowie przystąpili do zdobywania odznak: podczas kilku dedykowanych wędrówek pokonywali kolejne kilometry. Każda wędrówka została okraszona wątkiem fabularnym: a to harcerze dowiedzieli się, co w lesie piszczy, czego nie robić podczas burzy i jak przygotować się do leśnej wyprawy; a to zuchy wcieliły się w Zawiszaków (najmłodszą grupę wiekową Szarych Szeregów, czyli wojennego harcerstwa), poznając lepiej bohatera naszego hufca. Była wędrówka poświęcona skautowemu programowi Leave No Trace - dedykowanemu odpowiedzialnemu korzystaniu z dobrodziejstw natury tak, by zostawić jak najmniejszy tytułowy ślad swojej obecności. Było też zuchowe spotkanie z drapieżnym ptakiem i sokolnikiem - kto z Was może pochwalić się, że odważył się pogłaskać jastrzębia? Bo zuchy a i owszem! Na czas wakacji przygotowane zostały trasy Rodzinnej Imprezy na Orientację, gdzie na wędrówkę mogły wyruszyć całe rodziny - dla zainteresowanych i chętnych: mapy są nadal dostępne na stronie www.wyszkow.zhp.pl

Jak widać emocji i przygód było co nie miara. Zdobytych kilometrów również - niektórzy nie przywiązują się zbytnio do wskazówek mapy i wędrują, gdzie ich dusza poniesie - tym samym pokonując dłuższą trasę niż przewidziano. Ostatecznie każdy odpowiednio zdeterminowany uczestnik pokonał wymagane kilometry pieszych tras, co skutkowało zdobyciem upragnionej odznaki! Teraz zuchy i harcerze mogą pochwalić się dowodem wytrwałości i - być może - już planują kolejne wyprawy? W końcu wiele odznak jeszcze przed nimi!

Projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego w zakresie turystyki i krajoznawstwa, sfinansowanego przez Powiat Wyszkowski.

Komenda Hufca ZHP Wyszków
 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org