REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dla Norwida przyszliśmy tutaj dzisiaj...

Kultura

8 października w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej pn.„Śladami Norwida", przygotowanej przez artystów ze Stowarzyszenia Form Artystycznych i Turystycznych „FormAT”. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 200. rocznicy urodzin Cyprian Norwida. Towarzyszył mu koncert fortepianowy na żywo w wykonaniu Piotra Lewandowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Plener malarski odbywał się na początku września w pałacu w Dębinkach. Artyści-malarze wykonali obrazy inspirowane życiem i twórczością poety oraz zespołem parkowo-pałacowym w Dębinkach. Zebranych na wernisażu ich poplenerowych dzieł powitała dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik-Nasiadko.

- Jak zapewne czujecie, duch Norwida unosi się nad nami. Jesteśmy w Bibliotece Publicznej w Wyszkowie imienia Cypriana Norwida. Dla Norwida przyszliśmy tutaj dzisiaj, a to za sprawą wernisażu wystawy zatytuowanej "Śladami Norwida". Dziękuję, że tak licznie przyszliście na to piękne jesienne wydarzenie. Życzę wspaniałych wrażeń - mówiła.

Wspaniałą i niezapomnianą atmosferę pleneru tworzyli artyści-malarze, zrzeszeni w Stowarzyszeniu "FormAT": Agnieszka Długołęcka, Michalina Derlicka, Krzysztof Wójcik, Jan Nowak, Liliana Soja, Tamara Baczkowska - Urban, Tomasz Januszewski, Leszek Gapski, Anna Zalewska - Falińska, Henryk Kiełczewski. W ich imieniu głos zabrała Liliana Soja.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyszli tutaj podziwiać nasze dzieła. Dziękuję również za bardzo miły i fajny pobyt. Dobrze, że dopisała nam pogoda, bo inaczej to by było kiepsko. Jesteśmy zachwyceni - mówiła malarka.

W wernisażu uczestniczył wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, a wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Wyszkowie.

- Norwid wiecznie żywy... "Śladami Norwida"... Jako komitet organizacyjny 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida, promowaliśmy wiele wydarzeń. Jednym z takich wydarzeń był właśnie plener malarski. Razem z prezes Stowarzyszenia FormAT Agnieszką Długołęcką wpadliśmy na taki pomysł, żeby jeszcze w tym roku zorganizować plener malarski, właśnie w Dębinkach i nam się udało. W drugim tygodniu września artyści lokalni ale i nie tylko, przez tydzień mieszkali w pobliżu pałacu w Dębinkach i przez tydzień przy wspaniałej pogodzie dali z siebie wszystko. Spotykaliśmy się jeszcze poźniej, artyści byli z nami w tym kulminacyjnym momencie, czyli 24 września, w dniu urodzin Cypriana Norwida. Temat nie został jeszcze wyczerpany. Już teraz wiem, że jeszcze w tym roku artyści zawitają do Dębinek, nie tylko w pięknej aurze jesiennej, kolorowej ale również myślę, że i w zimowej, bo są takie plany. Podziwiajcie dziś te przepiękne prace wykonane różnymi technikami. Dziękujemy Stowarzyszeniu. Liczymy na więcej. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie układała się bardzo dobrze - mówił.

- Bardzo chciałabym podziękować za współpracę i potwierdzam, że miejsce jest tak malownicze, że będziemy tam wracać - zadeklarowała prezes Stowarzyszenia Form Artystycznych i Turystycznych "FormAT" Agnieszka Długołęcka.

Artyści zainspirowani otaczającą naturą Zespołu Pałacowo - Parkowego w Dębinkach oddali się malarstwu, wykonując przepiękne obrazy techniką akrylu, farb olejnych, akwareli oraz techniką złoceń. Na obrazach przedstawiono magiczne, barwne i oryginalne krajobrazy parku otaczającego pałacyk w Dębinkach, jego wnętrza, a także sam pałacyk, czyli wszystko to, z czym związany był Cyprian Norwid. Każdy z artystów zaprezentował własny, niepowtarzalny pomysł na Norwida. Podziwiać można było również portret poety.

Podczas wernisażu gościnnie wystąpi utalentowany wyszkowski pianista oraz kompozytor Piotr Lewandowski, który zaprezentował autorskie improwizacje, płynące prosto z serca, tworzone na żywo. Zabrzmiały m.in. melodie walcowe.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówwernisażBiblioteka Miejska w Wyszkowiewystawa poplenerowa „Śladami Norwida"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org