REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak sprawdzić historię pojazdu po VINie?

Kącik Prasowy

Jeżeli planuje się zakup samochodu używanego, niezwykle wskazane jest dowiedzenie się więcej o jego historii. Doskonałym rozwiązaniem będzie zdobycie numeru VIN, a następnie jego rozkodowanie, dzięki czemu uda nam się poznać m.in. bardzo dokładną historię samochodu.

REKLAMA

Dlaczego warto sprawdzać numer VIN?

Konieczność weryfikacji numeru VIN, a tym samym historii pojazdu wynika z tego, że w przypadku samochodów używanych ich sprzedający stosunkowo często mniej lub bardziej chcą nas oszukać. W wielu przypadkach samochody mają utajone wady techniczne -tutaj niezbędne będzie ich odnalezienie podczas oględzin samochodu i podczas jazdy testowej - natomiast wielu sprzedających nie informuje o ważnych wydarzeniach, które dotyczą samochód. Najczęściej są to wypadki i kolizje - właściciele deklarują, że o żadnych nie mają informacji, jednak weryfikacja historii samochodu łatwo może dostarczyć nam danych, że jednak miały one miejsce. Podobnie będzie w przypadku licznika przejechanych kilometrów - jeżeli był on cofany, możemy dowiedzieć się o tym właśnie z materiałów dostarczonych po rozkodowaniu numeru VIN.

Pomimo tego, że cofanie licznika jest obecnie w Polsce nielegalne i może grozić za nie nawet 5 lat pozbawienia wolności, a sam stan licznika jest sprawdzany przynajmniej raz w roku, a dodatkowo podczas policyjnych kontroli, proceder cały czas ma miejsce. Cofanie licznika jest również bardzo popularne w przypadku samochodów do Polski sprowadzanych, gdzie najczęściej jeszcze przed przekroczeniem granicy samochody gubią nawet setki tys. kilometrów na liczniku.

Czy sprawdzanie numeru VIN jest drogie?

Niekoniecznie, jeżeli wybierzemy do tego odpowiednią platformę. Jest również szansa na wykorzystywanie niektórych z nich zupełnie za darmo, czego przykładem jest https://www.historiaszkod.pl. W przypadku tego portalu możemy za darmo sprawdzić, czy samochód o danym numerze VIN brał udział w kolizjach i wypadkach, czy też nie - tę informację otrzymamy zupełnie za darmo, a będzie ona bardzo skuteczna do weryfikowania tego, o czym informuje nas ogłoszenie czy sam sprzedający samochód.

Jeżeli będziemy chcieli dowiedzieć się o wypadkach i kolizjach więcej - gdzie i kiedy miały miejsce czy w końcu, jaka była ich wartość - wtedy konieczna będzie dopłata. Będę to jednak informacje potrzebne zwłaszcza osobom, które są naprawdę zainteresowane kupne danego samochodu, nawet biorąc pod uwagę, że miał on wypadki i kolizje - wtedy warto upewnić się, że to, co w słowach sprzedającego było niewielką stłuczką, nie okaże się dachowanie z niemal całkowitą szkodą - niestety, takie sytuacje cały czas zdarzają się na polskim rynku handlu samochodami używanymi.

Co jest potrzebne do sprawdzenia numeru VIN?

Wszystko zależy od tego, z jakiego portalu będziemy korzystać. Czasem wystarczy nam jedynie numer VIN danego samochodu - tak jest w przypadku Historiaszkod.pl. W przypadku większości innych platform potrzebna będzie jednak większa ilość informacji, do których zaliczają się zazwyczaj data pierwszej rejestracji oraz obecne numery rejestracyjne. O ile z numerami często nie ma problemów, to sprzedający cały czas jedynie sporadycznie podają datę pierwszej rejestracji samochodu - warto więc dopytać o nią, jeżeli nie została podana.

Numer VIN - na co warto uważać?

Sprawdzanie numer VIN staje się coraz popularniejsze, jednak część sprzedających chce sobie poradzić z niekorzystnymi informacjami na temat tego, o czym te dane informują. Dlatego jednym z powszechniejszych oszust w tej materii jest podawanie numeru VIN innego, lecz złudnie podobnego samochodu. Ten sam model, marka, kolor, typ nadwozia, rocznik produkcji, a jednak samochód, który zobaczymy, będzie inny od tego, o którym informuje nas numer VIN. Dlatego podczas oględzin samochodu warto sprawdzić realny numer VIN samochodu, który oglądamy – można go znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, będzie on jednak dostępny również w kilku miejscach na samochodzie, gdzie został nabity przez producenta.

Producenci samochodów mają jednak dowolność co do tego, gdzie numer VIN na samochodzie umieścić, dlatego ich rozmieszczenie może różnić się w zależności od producenta czy nawet konkretnego modelu samochodu. Dlatego przed oględzinami samochodu używanego, warto sprawdzić w internecie, gdzie dany model ma umiejscowiony numer VIN - będzie to dla nas oszczędność czasu.

Czy warto sprawdzać numer VIN?

Zdecydowanie tak! To szybka, tania (a nawet darmowa) opcja na poznanie większej ilości informacji o samochodzie, który chcemy kupić. Należy pamiętać, że sprawdzanie historii nie zapewni nas o tym, że kupujemy samochód bezproblemowy i warty naszych pieniędzy. Samochód z prawidłową historią cały czas może mieć liczne problemy techniczne, może wymagać w krótkim czasie wielu kosztownych napraw, a ktoś sprzedaje go właśnie dlatego, że sam nie chce się ich podjąć. Dlatego poza dokładnym sprawdzeniem historii pojazdu nie można zapominać o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu.

Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu nie jest zadaniem łatwym, dlatego nie każdy powinien pojmować się go samodzielnie. Należy pamiętać, że mogą pomóc nam w tym osoby bliskie - rodzina czy znajomi - ale tez dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc zaufanego mechanika. Jeżeli żadna z powyższych metod weryfikacji pojazdu nie wchodzi w grę, warto wybrać odpowiednią firmę, która w cenie najczęściej około 4300-500 zł sprawdzi dla nas samochód używany. W takim przypadku ma się pewność tego, że o danym samochodzie dowiedzieliśmy się niemal wszystkiego, przez co łatwiej będzie określić, czy samochód kupić warto, czy też nie?

Art. zewnętrzny 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org