REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rajd śladami Stanisława Wróbla "Jaskółki”

Miasto

29 września uczniowie klas Vb i VIIa  uczestniczyli w rajdzie pieszym "Śladami Stanisława Wróbla „Jaskółki”- patrona naszej szkoły. Przewodnikiem rajdu był Piotr Płochocki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i okolic. Odwiedziliśmy ważne miejsca związane z życiem patrona naszej szkoły.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Pierwszym punktem była willa Janeczka. Stoi do dziś u zbiegu ulic Targowej i Granicznej w Rybienku Leśnym, gdzie funkcjonowała konspiracyjna drukarnia. Tam powstawało pismo „Do celu”. Następnie udaliśmy się na stację kolejową w Rybienku Leśnym. W 1943 roku właśnie tutaj Stanisław Wróbel po skończonej pracy w drukarni wsiadł do pociągu relacji Warszawa-Wyszków, aby udać się do domu. Na środku mostu Niemcy zatrzymali pociąg, chcieli zrewidować pasażerów. Widząc zdenerwowaną Janinę Siekównę - kurierkę, która przewoziła nielegalną prasę - Stanisław zabrał jej pakunek i wyrzucił do rzeki Bug. Niestety Niemcy to zauważyli i kazali rybakowi wyłowić bagaż z rzeki. „Jaskółka”, aby chronić kurierkę, wziął winę na siebie.

Potem przeszliśmy na teren Wyszkowa - okolice ul. 3 Maja, tu za mostem kolejowym Stanisław Wróbel „Jaskółka” był bity i katowany. Kolejnym punktem rajdu był budynek Żandarmerii Wojskowej na ul. Zakolejowej w Wyszkowie. Do tego miejsca Stanisław Wróbel wraz z innymi został przewieziony więźniarkami. Tu przez kilka dni był przesłuchiwany i katowany - ale nie wydał nikogo. Ostatnim punktem, który odwiedziliśmy, były mogiły poległych w lesie na Fideście. To pasażerowie pociągu Warszawa - Wyszków zatrzymani razem z „Jaskółką” i rozstrzelani przez Niemców 29 maja 1943r. W tym miejscu przedstawiciele samorządów klasowych obydwu klas zapalili znicze. 

Składamy ogromne podziękowania Panu Piotrowi Płochockiemu za poprowadzenie rajdu, za wspaniałą „żywą” lekcję historii, za przekazanie wiedzy o wielkim lokalnym bohaterze w bardzo ciekawy sposób.

Uczniowie klas Vb i VIIa wraz z wychowawcami Panią Iriną Wrzosek i Panią Marzeną Romanowicz

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org