REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Radni złagodzili standardy

Miasto

Rada Miejska w Wyszkowie zliberalizowała zapisy uchwały w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych dla inwestycji mieszkaniowych na terenie gminy Wyszków. Chodzi o przepisy, które miały chronić samorządy przed skutkami ustawy "lex developer". Z uchwały w gminie Wyszków wykreślono zapis, że inwestycję mieszkaniową trzeba lokalizować w odległości nie większej niż 1500 m od przedszkola.

REKLAMA

W wyszkowskiej uchwale z 2019 roku w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych dla inwestycji mieszkaniowych na terenie Gminy Wyszków widniały dotychczas zapisy:

Inwestycję mieszkaniową lokalizuje się w odległości nie większej niż:

1) 500 m od przystanku komunikacyjnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym (tj. Dz. U. z 2018r. poz. 2016 z późn. zm); 

2) 1500 m od szkoły podstawowej, która jest w stanie przyjąć nowych uczniów w liczbie dzieci stanowiącej nie mniej niż 10% planowanej liczby mieszkańców inwestycji mieszkaniowej; 

3) 1500 m od przedszkola, które jest w stanie zapewnić wychowanie przedszkolne dzieciom w liczbie stanowiącej nie mniej niż 5% planowanej liczby mieszkańców inwestycji mieszkaniowej.

Na ostatniej sesji Rada Miejska usunęła z uchwały ostatni punkt dotyczący odległości od przedszkoli. 

- W związku ze zmianami do ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, dotyczącymi uchylenia art. 17 ust. 2 pkt. 2 lit. b mówiącego o odległości inwestycji mieszkaniowej od przedszkola, konieczne jest podjęcie uchwały w celu dostosowania lokalnych standardów urbanistycznych dla inwestycji mieszkaniowych na terenie gminy Wyszków do obowiązujących obecnie przepisów prawa - uzasadniała zmianę uchwały Iwona Agnieszka Kostrzewa, naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami. - Usunięto zapis dotyczący odległości przedszkoli od inwestycji mieszkaniowej, bo chcemy wprowadzić spójność pomiędzy ustawą a przepisami obowiązującymi w naszej gminie - dodała. 

Zapisu w uchwale bronił radny Adam Szczerba. 

- Gdy my podejmowalismy uchwałę w 2019 roku, to tego zapisu o przedszkolacuh nie było już (od 2018 roku) w ustawie. My zrobiliśmy pewien krok naprzód. Wojewoda przyjął tę uchwałę, nie zgłaszając uwag co do niezgodności z przepisami wyższego rzędu - zauważył.

Jego zdaniem, jeżeli gminne standardy mają prowadzić do tego, żeby deweloperzy w ograniczony sposób korzystali z przepisów "lex developer", to ten zapis w uchwale powinien zostać.

- Wojewoda go nie podważył. Pozostaje zapis dotyczący odległości od szkoły podstawowej, a więc i z przedszkolem warto zachować ten zapis - argumentował. 

- Rzeczywiście, nasza uchwała była podejmowana już w czasie, gdy nie obowiązywały te zapisy. Po konsultacjach z naczelnikiem wydziału edukacji i z panią prawnik, żeby nie było kolizji, chcemy dostosować uchwałę do ustawy. Konsultowałam ten temat i było wspólne stwierdzenie, że jednak nie powinniśmy mieć takiego zapisu w naszej uchwale - przekonywała Agnieszka Kostrzewa.

W dyskusję włączył się burmistrz Nowosielski:

- Mówimy o bardzo poważnych, strategicznych sprawach. Proponowałbym takie tematy zgłaszać na komisjach, bo wrzucanie takich tematów nie do końca przedyskutowanych na sesję może spowodować, że deweloperzy będą wygrywać z nami w sądach. Możemy stanowić przepisy w określonych ramach prawnych, które narzuca ustawa. Zawsze możemy do tematu wrócić. Może na spokojnie go przedyskutujmy - proponował.

Mecenas Sylwia Sendrowicz (ta sama, której kancelaria prawna obsługiwała Urząd Miejski w 2019 roku i która akceptowała uchwałę pod względem formalno-prawnym) podkreśliła, że uchwała musi być zgodna z ustawą.

- Narażamy się na niebezpieczeństwo, że zostanie stwierdzona nieważność uchwały nawet po czasie. Ktoś może ponieść koszty związane z uchwałą, nie wiedząc, że przepis jest niezgodny z ustawą. Sąd najprawdopodobniej stwierdziłby w tym punkcie nieważność, bo uchwała jest niezgodna z ustawą. 

- Szkoda, że nie mieliśmy takiej informacji, gdy tę uchwałę przyjmowaliśmy (w 2019 r. - red.) - zauważył Adam Szczerba. - Zależy nam przecież na tym, żeby inwestorzy budowali zgodnie z planami zagospodarowania a nie korzystali z "lex developer". 

- Ustawa jest jednak o ułatwieniach w przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji. Nie wiem, czy my chcemy być tak bardzo przeciw - odniosła się naczelnik Kostrzewa. 

- Ani nadzór prawny gminy, ani wojewody nie dopatrzył się niezgodności z ustawą. Ten zapis przeszedł dwa lata temu w uchwale i nikt tego nie wyłapał. Chyba było to przeanalizowane wtedy i nadal obowiązuje, to chyba ten zapis mógłby zostać - upierał się radny Szczerba. 

Radny Bogdan Osik przypomniał. że ustawa wytycza także określone odległości od szkoły, obiektów rekreacji/ sportu.

- Wszystkie wskaźniki możemy obniżyć o 50% i wszystko zgodnie z prawem - zauważył.

- Mamy tu jako rada podobną filozofię, że ta ustawa nie jest do końca nam w gminie Wyszków potrzebna. Mamy tereny objęte planami. Ustawa mająca na celu ułatwienie budowy raczej była skierowana do terenów nieobjętych planami. Wszystkim jest bliska filozofia, że skoro są plany, dosyć często korekty są uchwalane, nie ma sensu ułatwiać i budować alternatywne ścieżki przez tę ustawę deweloperską, ale ona tak czy inaczej funkcjonuje - polemizował burmistrz. 

Zdaniem Grzegorz Nowosielskiego błędy się zdarzają i to, że na etapie podejmowania uchwały nie uwzględniono jej niezgodności z ustawą, nie znaczy, że teraz nie można dokonać korekty. Większością głosów radni podjęli uchwałę o zmianie lokalnych standardów urbanistycznych. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org