REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Przywrócić wyższe dodatki nauczycielom

Powiat

Czy w powiecie wyszkowskim wrócą wyższe dodatki dla nauczycieli za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych? Jest na to szansa. Po zmianie układu rządzącego, będą do tego dążyć radni PiS, którzy półtora roku temu głosowali za obniżeniem dodatków. Mogą liczyć na poparcie PSL-u, który wtedy był przeciw a dziś - już z pozycji koalicjanta - będzie popierał zmianę regulaminu wynagradzania. Otwarta pozostaje kwestia nowej wysokości dodatków, która będzie konsultowana ze środowiskiem oświatowym.

REKLAMA

Uchwała Rady Powiatu w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość stawek i warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia została przyjęta w czerwcu 2020 roku. Zdecydowały względy ekonomiczne. Powiat szukał oszczędności. Sprawa wywołał potężny protest środowiska nauczycieli szkolnictwa specjalnego, którzy na zmianach stracili najwięcej (czytaj TUTAJ). Władze powiatu zaproponowały bowiem, aby dodatki za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nie były - jak wcześniej - obliczane procentowo od wynagrodzenia zasadniczego. Przyznały za to stałe dodatki w kwotach: 340 zł brutto - dodatek za prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, 440 zł - za prowadzenie zajęć w klasach łączonych, 490 zł - w internatach, 150 zł - prowadzenie badań w poradni, 150 zł - dodatek za warunki uciążliwe. Za taką zmianą głosowali radni rządzącej koalicji - wtedy także ci z PiS. Przeciwni byli radni PSL. Dziś do tematu chce wrócić właśnie środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Na ostatniej sesji Rady Powiatu radna Marzena Dyl zaproponowała:

- Chciałabym się zwrócić, aby zarząd powrócił do zmiany regulaminu wynagradzania, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli zwłaszcza Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku - mówiła przewodnicząca komisji oświaty.

Starosta Jerzy Żukowski poparł jej głos. 

- To ważna sprawa. Obiecaliśmy, że się nią zajmiemy i myślę, że ten czas już nadszedł - zadeklarował, że temat zostanie poruszony na najbliższym posiedzeniu zarządu powiatu.

Problem w tym, że PiS jest obecnie w mniejszości - zarówno w Radzie Powiatu jak i w zarządzie. Musiałby zatem pozyskać sojuszników wśród oponentów politycznych.

- Na to liczę - zobaczymy, może PSL, który wtedy był przeciwny zmianie regulaminu, dziś poprze przywrócenie dawnych zapisów. Może jeszcze przed Dniem Nauczyciela będziemy mieli dobre wiadomości - mówi Marzena Dyl.

Dziś PiS liczy na PSL, ale gdy półtora roku temu dokonywął zmiany regulaminu - nie słuchał wówczas ludowców, którzy byli przeciwni.

- Byliśmy w koalicji. Było to podyktowane zasadami dobrej współpracy koalicyjnej - odpowiada marzena Dyl.

- Obiecywaliśmy, że wrócimy do tego tematu. Nigdy nie mówiliśmy nie. Nawet jak nauczyciele zwracali się ponownie do zarządu o rozpatrzenie tej kwestii, obiecaliśmy, że wrócimy w późniejszym terminie. Teraz jest na to czas - popiera ją starosta Żukowski.

PSL - wtedy w opozycji, dziś w obozie rządzącym - zdania nie zmienia.

- Byłem za tym, żeby nie ruszać wtedy tych dodatków i tak głosowałem. Minęło trochę czasu. Wiem, że są różne pomysły. Będziemy rozmawiać. Te dodatki obecnie są symboliczne a wkład pracy nauczycieli w porównaniu ze szkołami normalnymi - nieporównywalny. Prawdopodobnie coś się zmieni na korzyść - mówi Bogdan Pągowski z PSL.

Wiele będzie jednak zależało od radnych z komitetów, które popierają burmistrza Nowosielskiego: Razem dla Ziemi Wyszkowskiej, Wspólnota Samorządowa i Wyszkowscy Demokraci. 

- Będzie wola z naszej strony - mówi w ich imieniu wicestarosta Leszek Marszał. 

Oprócz woli potrzebny jest jednak także czas (z pewnością nie krócej niż 30 dni). Zmiana regulaminu wymaga procedury uzgodnień ze środowiskiem nauczycielskim, związkami zawodowymi. Ostatnim razem trwały one około 2 miesięcy.

- Zanim przystapimy do rozmów, czekamy na wyliczenia. W tej chwili Centrum Usług Wspólnych przelicza budżety szkół po wdrożeniu we wrześniu nowych arkuszy organizacyjnych - mówi Leszek Marszał. 

Jego zdaniem, zmiany regulaminu - jeśli miałyby wejść w życie - możliwe są nie wcześniej jak od nowego roku kalendarzowego. 

N/z Ubiegłoroczny protest nauczycieli szkół specjalnych przed Starostwem Powiatowym w Wyszkowie. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

anonim
PROPONUJĘ WPROWADZIĆ DODATEK ZA CHODZENIE DO PRACY
PiS się błaźni
Cała prawda o PiS, pluć wam w oczy to mówicie, że deszcz pada. Teraz proszę wrócić do tematu podwyżek wody, ścieków, śmieci, nieruchomości, które w imię dobrej współpracy koalicyjnej w mieście poparł fałszywy wyszkowski PiS. Brawo Panie Pągowski za tę wspaniałą inicjatywę.
Patrzcie na tę Dyl i podziwiajcie Marzenkę. Wszysc
Lista hańby. Ewa Bartosiewicz Teresa Czajkowska Paweł Deluga Marzena Dyl Bogusław Frąckiewicz Agnieszka Ołdak Renata Rębała Piotr Wykowski Katarzyna Wysocka Iwona Wyszyńska Waldemar Sobczak Jerzy Żukowski Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób niepełnosprawnych a to znaczy także wobec ludzi, którzy niosą im pomoc, są ich nauczycielami i przewodnikami przez życie. Ci wyżej wymienieni odbierając wynagrodzenie nauczycielom dzieci niepełnosprawnych nie zdali egzaminu z człowieczeństwa. Wstyd. Ludzie. Pamiętajcie ich nazwiska gdy będą wybory.
Rtv
Zabierają pieniądze podwójni nic nie umiejący prezesi gminnych spółek, którzy muszą mieć zatrudnionych dublerów. My na nich płacimy a nauczycielom się zabiera. Zresztą kreuje się model im jesteś gorzej wykształcony tym wyżej zajdziesz.
do Rtv
Napisz proszę jak to "wysoko" jesteś wykształcony? Jak znam życie, to pewnie jak Ferdek Kiepski.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org