REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Kącik Prasowy

Powietrzne pompy ciepła najszybciej zyskują popularność i wybierane są coraz częściej. Sprzyjają temu m.in. stosunkowo niskie ceny tych urządzeń w porównaniu do odpowiedników gruntowych i wodnych. Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła i w jaki sposób działają? Sprawdzisz to w poniższym artykule!

REKLAMA

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Pompa ciepła powietrzna to najprostsza i najtańsza konstrukcja tego typu. Nie wymaga dojścia do zewnętrznego źródła wody ani wykonywania instalacji głębinowych w glebie. Do tej grupy należą dwa rodzaje urządzeń, których cechą wspólną zawsze jest to, że źródłem ciepła jest pobierane z zewnątrz powietrze. Wyróżniamy kolejno:

  1. pompy ciepła powietrze-powietrze – instalacje nadmuchowe bezpośrednio powiązane z systemem wentylacji domu. Są to najtańsze pompy, które można wykorzystać niemalże w każdych warunkach. Instalacje wymagają przygotowania niezależnego systemu c.w.u. Ze względu na charakter grzewczo-chłodzący większość tych pomp może być używanych do chłodzenia pomieszczeń latem;
  2. pompy ciepła powietrze-woda – wymagają instalacji wodnego odbiornika ciepła, są świetne w zastosowaniu z klimakonwektorami i ogrzewaniem podłogowym i umożliwiają rozszerzoną automatykę domową. Ciepła woda użytkowa może powstawać bez konieczności instalacji dodatkowych modułów, jednak koszt tego typu urządzeń jest nieco wyższy od ceny instalacji pompy ciepła powietrze-powietrze.

Każda powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz, czyli z powietrza. Obydwie konstrukcje są całkowicie ekologiczne, a zasoby, z których korzystają, są nieograniczone.

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Mechanizm działania pomp ciepła przypomina odwrócony schemat działania lodówki. Układ składa się z dwóch części – zasobu pobieranego ciepła i miejsca, w którym jest ono oddawane. Naturalnie pompa ciepła powietrzna będzie oddawała i pobierała właśnie powietrze.

W ujęciu schematycznym działanie pompy ciepłej odbywa się poprzez zachodzenie dwóch procesów – sprężania i rozprężania. Najważniejsze elementy pomp to sprężarka, zawór rozprężny, parownik i skraplacz. Podobnie jak w przypadku innych pomp nośnikiem ciepła jest czynnik grzewczy – najczęściej roztwór glikolu. Powietrze z zewnątrz przechodzi najpierw przez parownik. W procesie sprężania zmienia postać na gazową, aby następnie z takiego stanu oddać ciepło w skraplaczu. Stamtąd ciepło jest transportowane do instalacji grzewczej i systemu c.w.u., czyli np. do ciepłej wody, ogrzewania podłogowego, kaloryferów.

Sprawdź ofertę na https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/!

Powyższy schemat ma charakter obrazowy i jest bardzo uogólniony. W rzeczywistości działanie pompy ciepła powietrznej jest nieco bardziej skomplikowane. Warto zdecydować się na tego typu urządzenia ze względu na ich wydajność, proekologiczność i niską cenę ogrzewania. Inwestycja może być jeszcze bardziej intratna, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na fotowoltaikę, dostarczającą darmową energię do pompy.

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org