REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Nie popełniliśmy błędu"

Nauka

27 września społeczność Szkoły Podstawowej  w Leszczydole Starym obchodziła Dzień Patrona - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2007 roku wspólnota szkolna wybrała Prymasa Tysiąclecia na opiekuna, gdyż był to człowiek niezwykły, którego dziedzictwo nauczyciele przekazują uczniom.    

Galeria zdjęć


REKLAMA

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium św. Rodziny w Wyszkowie, którą sprawował proboszcz parafii ks. kan. Kazimierz Wądołowski. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie zgromadzonych powitała dyrektor placówki Agnieszka Lachowska-Marzoch. 

- Nasza dzisiejsza uroczystość, Dzień Patrona, na pozór może wydawać się taką zwykłą uroczystością, zwykłym spotkaniem. Nie jest to jednak zwykłe spotkanie i nie jest to zwykła uroczystość, bo patron nasz to osoba niezwykła. Kardynał Stefan Wyszyński, wielki patriota, przywódca duchowy, autorytet moralny, autor Ślubów Jasnogórskich, Prymas Tysiąclecia, błogosławiony. Zaledwie dwa tygodnie temu 12 września odbyła się uroczystość beatyfikacyjna. W 2005 roku rozpoczęły się przygotowania do wyboru patrona szkoły. Kandydatami byli: kard. Stefan Wyszyński, Władysław Reymont i Maria Konopnicka. To był rok 2005. W czerwcu 2007 roku społeczność szkolna zdecydowała, że patronem zostanie kardynał Stefan Wyszyński. Od 29 maja 2008 roku szkoła w Leszczydole Starym nosi właśnie zaszczytne imię kardynała Stefana Wyszyńskiego - mówiła.

W imieniu społeczności szkolnej głos zabrał przewodniczący samorządu uczniowskiego, uczeń klasy VIII Kacper Kokoszka, przywołujący sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Kardynał Stefan Wyszyński - wielki Polak, człowiek o wspaniałym sercu, Prymas Tysiąclecia i oczywiście patron naszej szkoły. My, jako uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym, jesteśmy dumni z tego, jakim człowiekiem był nasz patron. Mawiał: “Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tak tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest ktoś winien, ale co ty jesteś winien innym”. Dzięki wartościom, które nasz patron rozszerzał, staramy się być wspaniałymi ludźmi, być bogatsi w wiedzę oraz harmonijnie kształtować zarówno swoje serce, jak i charakter. Staramy się również dbać o własną ojczyznę, na miarę swoich możliwości, dobrą nauką, pracą ale i również szacunkiem do tradycji. Patron to osoba, która daje swoim życiem przykład, co robić, jak żyć oraz jak postępować. Jesteśmy pewni, że 17 czerwca 2007 roku nie popełniliśmy błędu, wybierając kardynała Stefana Wyszyńskiego na patrona naszej szkoły. Możemy dumnie mówić, że uczęszczamy do Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskego w Leszczydole Starym - powiedział.

- Dziś wszyscy świętują w waszej szkole, to jest wielki święto. O kardynale można jedynie powiedzieć „zwykły - niezwykły” - to tak najkrócej. Zawdzięczamy Prymasowi wiele, dzięki jego wstawiennictwu. Ja ze wzruszeniem przeżywam te dzisiejsze uroczystości - mówił dr inż. Jan Szymczyk z Bractwa Archikonfraterni Literackiej działającej przy Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie.

Wśród gości była również Iwona Czarcińska, przedstawicielka Instytutu Prymasowskiego, która opowiedziała o współpracy z prymasem, oraz krewny kard. Stefana Wyszyńskiego - Andrzej Karp, który przybliżył uczniom swoje związki z kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz dzieje jego rodziny. 

W części artystycznej zaprezentowały się przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, które wykonały pieśń „O niezłomny Prymasie Tysiąclecia” pod kierunkiem Aleksandry Bryl. Przygotowano prezentację multimedialną pt. "Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia, niezwykły - zwykły człowiek", przybliżająca postać kardynała. Można było również podziwiać wystawę prac plastycznych pn.”Patron szkoły w oczach uczniów”. Szkoła otrzymała wiele upominków związanych z kardynałem m.in. drzewo genealogiczne rodziny Stefana Wyszyńskiego oraz książkę „Prymas Tysiąclecia w pamięci polaków 1981-2011”. 

Podczas spotkania otwarto nowo powstałą Izbę Patrona. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: zastępca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska, dyrektor placówki Agnieszka Lachowska - Marzoch, ks. kan. Zdzisław Golan, ks. kan. Kazimierz Wądołowski, Andrzej Karp - krewny kard. Stefana Wyszyńskiego oraz uczeń Kacper Kokoszka. Zwieńczeniem uroczystości był akt wkopania dębu, upamiętniającego rocznicowe spotkanie. Delegacje złożyły także wieniec oraz zapaliły znicz przed kamieniem pamiątkowym patrona szkoły. Spotkanie poprowadził ks. Karol Nerwiński z parafii św. Rodziny w Wyszkowie, nauczyciel religii. 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówLeszczydół StarySP w Leszczydole StarymDzień Patronakard. Stefan Wyszyński

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org