REKLAMA

REKLAMA

Rezonans magnetyczny REX MEDICA

Autor: Admin Admin

Kącik Prasowy | Środa, 22 wrz 2021 21:20

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego stanowi jedną z najpopularniejszych technik, z powodzeniem stosowaną w medycynie od lat 30 XX wieku. Diagnostyka MRI, wykorzystująca wzajemne oddziaływanie fal radiowych oraz jąder wodorów pozwala na szczegółowe rozpoznanie m.in. zmian nowotworowych, neurologicznych oraz zwyrodnieniowych. Poznaj wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego, a także pełen opis procedury tego szczególnego badania!

Kącik Prasowy

REKLAMA

Wskazania i przygotowanie

Badanie rezonansem magnetycznym jest nieinwazyjne, w związku z czym istnieje możliwość profilaktycznego skorzystania z tej techniki obrazowej. Wskazaniami do MRI są z pewnością podejrzenia:

  • zmian nowotworowych
  • stanów zapalnych
  • patologii układu nerwowego, szkieletowego i mięśniowego
  • chorób wątroby
  • zaburzeń pracy serca

Rezonans magnetyczny, wykonywany m.in. w klinice REX MEDICA w Warszawie, jest wyjątkowo cenną techniką obrazowania zmian w obrębie mózgowia. MRI pozwala na zlokalizowanie m.in. szpiku kostnego i przysadki mózgowej, co w połączeniu z oceną postępu chorób degeneracyjnych wpływa na szczególną wartość diagnostyczną badania.

Ze względu na nieinwazyjność rezonansu magnetycznego niewymagane są szczególne przygotowania do badania. W przypadku obrazowania z zastosowaniem kontrastu należy powstrzymać się od spożywania pokarmu na 6 godzin przed wizytą, jednocześnie pijąc wyłącznie wodę niegazowaną. Zapis ten ma szczególne znaczenie w przypadku badania z podaniem kontrastu, środków znieczulających bądź uspokajających.

Wszelkie elementy metalowe silnie oddziałują z polem magnetycznym obecnym wewnątrz urządzenia, wobec czego należy usunąć m.in. biżuterię, zegarek, pasek, aparat słuchowy, spinki do mankietów i inne dodatki do stroju. Ponad to do badania należy przystąpić bez makijażu i lakieru do włosów, a przed procedurą poinformować lekarza prowadzącego o zażywanych lekach.

Przebieg MRI

Jak zostało wspomniane, obrazowanie MRI oparte jest na falach radiowych oddziałujących z jądrami wodoru w organizmie człowieka. Namagnesowane protony w polu magnetycznym pochłaniają impulsy fal o określonej częstotliwości, zmieniając tym samym tzw. parametry magnetyzacji. Proces ten kończy powrót jąder wodoru do stanu początkowego, nadając tym samym sygnał radiowy przekształcany w obraz medyczny. Więcej informacji o diagnostyce MRI - https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny-mri-wskazania-i-przebieg-badania.

Zmiana natężenia zależna jest od rodzaju badanych tkanek, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu diagnostycznego.

Rezonans magnetyczny - przeciwwskazania

Pomimo tego, iż badanie MRI jest nieinwazyjne, istnieje szereg przeciwskazań uniemożliwiających prawidłową ocenę danych tkanek. Jednym z nich są wszelkie elementy metaliczne umiejscowione w organizmie. Są nimi m.in.:

  • stymulatory serca
  • aparaty ortodontyczne
  • implanty ortopedyczne
  • implanty ślimakowe
  • neurostymulatory
  • sztuczne zastawki serca
  • metalowe klipsy
  • pompa insulinowa

Warto również unikać rezonansu magnetycznego w pierwszym trymestrze ciąży, ze względu na możliwe powikłania. W każdym przypadku jednak należy skonsultować się z lekarzem, w celu podjęcia ostatecznej decyzji o przeprowadzeniu badania.

Źródło informacji - http://www.ekliniki.pl/artykul/rezonans-magnetyczny-co-to-jest/2023/

Art. promocyjny

REKLAMA

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA