REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Polski Ład - ile stracą gminy?

Powiat

Ponad 12 mln zł - tyle według szacunków Związku Miast Polskich straci gmina Wyszków po wprowadzeniu "Polskiego Ładu". W swoich budżetach odczują to boleśnie także mniejsze gminy wiejskie.

REKLAMA

"Polski Ład" - to sztandarowy program reform gospodarczych PiS.

- Najwyższy czas uruchomić strategię, która pozwoli nam dokonać przełomu i odzyskać to, co odebrał nam wirus - poczucie stabilizacji i pewną przyszłość dla naszych dzieci. Dlatego czas na Polski Ład - kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy, który składa się z 10 obszarów i dotyczy najważniejszych aspektów w życiu Polaków. To: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska-nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia - zapowiada PiS.

- Przedstawiony w "Polskim Ładzie" pakiet modyfikacji ustaw podatkowych przynosi istotne, negatywne skutki finansowe dla samorządów terytorialnych - twierdzi jednak Unia Metropolii Polskich. 

Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich stworzyły kalkulator na stronie naTwojkoszt.pl, na której można sprawdzić, ile dane miasto na prawach powiatu, gmina miejska, miejsko-wiejska lub wiejska straci na „Polskim Ładzie” w 2022 r. 

Jak wynika z tych obliczeń, gmina Wyszków straci tylko w 2022 roku ponad 12 mln zł!  Gmina Brańszczyk 1 413 517 zł, Długosiodło - 1 170 671 zł, Rząśnik - 1 457 515 zł, Somianka - 1 343 843 zł, Zabrodzie - 1 329 847 zł.

- Te wyliczenia nie są do końca wiarygodne - uważa jednak skarbnik gminy Wyszków. 

Dariusz Korczakowski zdaje sobie sprawę, że przychody samorządów spadną, a to dlatego, że ma zostać podniesiony pierwszy próg podatkowy oraz wprowadzone dodatkowe ulgi, co dla samorządów, które mają udział w podatku PIT jest niekorzystne. Nie ukrywa, że obawia się tego. 

- Ale - dodaje - do tego kalkulatora nie chcę się odnosić, bo jest w nim bardzo duże przybliżenie. My nie mamy jeszcze danych, które pozwoliłyby to wszystko dokładnie wyliczyć. Poza tym, rząd przygotowuje jakieś programy osłonowe - mówi.   

Potwierdza to przedstawiiel PiS, poseł Henryk Kowalczyk:

- Różnie jest postrzegany "Polski Ład". Samorządowcy obawiają się obniżenia kwoty wolnej od podatku i tego, że ich udział w podatkach będzie mniejszy. I tak się faktycznie stanie. Ale jest przygotowana ustawa w sejmie kompensująca z nawiązką utratę udziału samorządów w podatku PIT. Dla samorządów będzie 8 mld zł. Zostaną podzielone proporcjonalnie do ubytku, ale obłożone będzie to też współczynnikiem zamożności. Samorządy na tej operacji nie stracą, wręcz zyskają - zapewniał na ostatnim spotkaniu w Wyszkowie. 

Unia Metropolii Polskich domaga się rekompensat ubytku w dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego w wysokości 15 mld 370 mln zł, poprzez zwiększenie udziału samorządów w PIT, w tym: dla gmin: wzrostu udziału o 14 punktów procentowych (pp.), tj. z 38,23 proc. do 52,23 proc.; dla powiatów: wzrostu udziału o 3,75 pp., tj. z 10,25 proc. do 14 proc.; dla województw: wzrostu udziału o 0,59 pp., tj. z 1,60 proc. do 2,19 proc. Jak dodaje w podsumowaniu stanowiska: "bez powyższych działań osłonowych dla samorządów, Polski Ład może doprowadzić do zapaści finansów jednostek samorządu terytorialnego, a więc do wadliwego ich funkcjonowania i wstrzymania rozwoju".

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

pracujący
Pan Kowalczyk podobno kiedyś uczył matematyki, a to nauka ścisła. Jeśli pis obiecuje, że zabierze samorządom, to zabierze. Jeśli obiecuje, że zrekompensuje, to znaczy, że obiecuje. Oskubią pracujących obywateli, to i gminom zabiorą. Komu mają ukraść aby zrekompensować samorządom? Z bankomatu wezmą? Glapiński dodrukuje? Inflacja rośnie, ceny szaleją, ale według nich jest dobrze...
obserwator
nie będzie kasy na umorzenia dla kolesiów
gość
Po co burmistrzowi podatki jak umarza bogatemu przedsiębiorcy ćwierć miliona złotych. Irytująco też wyglądają przedstawiciele PiS, którzy biegają z planszami z zapisanymi milionami ile to dali na inwestycje. Ogłupianie na całego. Dobrze, że redaktorka trzyma rękę na pulsie przy tych głupich numerach władzy.
Gość 1
Ale ludzie mają ból dupy o te 250k chociaż już wpłacił ponad 300k. Ja wiem ludzie przez całe życie nie odłożą tyle pieniędzy liczą na 500+ A za robotę się nie wezmą.
Precz z komuną
Najwyższy czas panie burmistrzu przewietrzyć te samorządowe gabinety i nie tylko WOSiR mam na myśli. TBS, Wodociągi, PEC. Tam poszukać oszczędności. Dlaczego całe miasto składa się na dwóch niepotrzebnych np. braci Wiśniewskich utrzymywanych na ciepłych stołkach?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org