REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"To była zachęta"

Miasto

Znamy prawdziwy powód umorzenia ćwierć miliona złotych podatku za 2020 rok firmie "Dar-Pol" Dariusza Kuleszy. Burmistrz - zasłaniając się tajemnicą skarbową - nie chciał ujawnić, na jakiej podstawie dokonał umorzenia, dlatego zapytaliśmy o to samego przedsiębiorcę. A ten mówi, że gmina zyska na tym więcej niż straciła.

REKLAMA

Burmistrz odmawia odpowiedzi

Od kilku miesięcy opinię publiczną w Wyszkowie rozgrzewa temat umorzeń podatkowych, jakich dokonał w 2020 roku burmistrz Grzegorz Nowosielski. Najbardziej dyskutowaną jest decyzja o umorzeniu kwoty 264 tys. 347 zł Dariuszowi Kuleszy. To prywatny przedsiębiorca, który prowadzi m.in. dobrze prosperującą firmę transportową oraz restaurację w Wyszkowie. Jako uzasadnienie decyzji o umorzeniu mu ponad ćwierćmiliona złotych podatku, burmistrz podał "ważny interes podatnika". Jak czytamy w ustawie: "ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości podatkowych uregulować. Będzie to utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku".

O podanie bardziej konkretnej przyczyny takiej decyzji wielokrotnie zwracała się do Grzegorza Nowosielskiego zarówno nasza redakcja, jak i radni Klubu "Masz Wybór". Odpowiedź za każdym razem była taka sama. Burmistrz uważa, że należy odmówić udzielenia takich informacji z uwagi na obowiązującą go tajemnicę skarbową (czytaj TUTAJ).

Burmistrz umarza, firma zdobywa "brylanty"

W związku z tym, że nie mogliśmy uzyskać informacji od burmistrza, zwróciliśmy się z pytaniami do głównego zainteresowanego. Nasze pytania wydawały się tym bardziej uzasadnione, że firma "Dar-Pol" odnotowuje od lat świetne wyniki finansowe i jest liderem na rynku w swojej branży. Spośród 95 219 polskich przedsiębiorstw, których wyniki finansowe w czerwcu 2021 r. zbadał Instytutu Europejskiego Biznesu, tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2020 uzyskało 8925 firm z województwa mazowieckiego. Firma "Dar-Pol" zajęła w tym rankingu 1323 miejsce na 8925 na Mazowszu. Spośród 56 456 polskich przedsiębiorstw, których wyniki finansowe w lutym 2020 r. zbadał Instytutu Europejskiego Biznesu, tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2019 uzyskało 692 firm transportu i spedycji. Firma "Dar-Pol" zajęła w rankingu 145. miejsce. Jej wartość rynkowa w październiku 2020 r. oszacowana została na 175,4 ml zł. Także pandemia nie zachwiała jej pozycji na rynku oraz kondycji finansowej i nie stanowi ona zagrożenia dla kontynuacji działalności gospodarczej.

- Pandemia nie spowodowała istotnego zachwiania pozycji rynkowej firmy, gdyż pracowaliśmy na nią bardzo wiele lat. Natomiast przyniosła swoje negatywne skutki, jak choćby zamknięcie restauracji związane z lockdownem, problem z utrzymaniem pracowników, ich absencje chorobowe, brak stabilności współpracy z kontrahentami. I to, że firma nie popadła w ogromne tarapaty finansowe, to nie znaczy, że się z nimi nie boryka - zaznacza jednak Dariusz Kulesza.  

Dlaczego zatem firma ubiegała się o umorzenie podatku od środków transportowych za 2020 rok?

Wcześniej też umarzał

- Chodziło o "przyciągnięcie" do gminy nowego podatnika - mówi prezes firmy Dariusz Kulesza. - Wiem, że samorząd już wcześniej stosował takie zachęty dla przedsiębiorców.

Siedziba jego firmy przez lata mieściła się na terenie gminy Rząśnik. Tam płacił lokalne podatki. 

- W związku z rozwojem firmy analizowaliśmy różne kierunki, w tym zmianę lokalizacji naszej siedziby. Braliśmy pod uwagę jeszcze dwie inne gminy. Zwróciliśmy się do burmistrza Wyszkowa, że chcemy tu przenieść swoją działalność i tu płacić podatki. Podatek od budynków i nieruchomości trzeba płacić w tej gminie, gdzie jest siedziba, ale podatek od środków transportu płaci się gdzie chce. Nasi znajomi przedsiębiorcy w innych gminach płacą 50 proc. tych stawek podatku, które obowiązują w Wyszkowie, ale my jesteśmy stąd i chcemy płacić podatki tutaj. Od tego też zależała nasza decyzja, czy będziemy swoją siedzibę budować w Wyszkowie i tu płacić również podatek od nieruchomości, czy wybieramy inną gminę. Powód umorzenia to po prostu miała być zachęta dla przedsiębiorcy - mówi Dariusz Kulesza. 

Firma "Dar-Pol" - zgodnie z zapowiedzią - przenosi swoją siedzibę do Wyszkowa. Tu zarejestruje wszystkie swoje pojazdy ciężarowe - około 110 ciągników i 75 naczep. I w związku z tym zaczęła już płacić podatki na rzecz gminy Wyszków.   

- Kwota podatku od środków transportu wzrosła nam do 304 tys. zł rocznie i została już opłacona w całości w gminie Wyszków pomimo, że nasza siedziba była jeszcze na terenie innej gminy. Po odbiorze siedziby, będziemy też płacić podatek od nieruchomości. Wkrótce kolejne samochody z leasingu będą przerejestrowywane do gminy Wyszków. Czyli przybył gminie nowy, dobry podatnik. Nie zamierzamy więcej ubiegać się o umorzenia ani nigdy wcześniej z nich nie korzystaliśmy - podkreśla Dariusz Kulesza.

Gdyby burmistrz nie umorzył...

Jego zdaniem, gmina nic nie straciła na umorzeniu mu całej kwoty podatku za jeden rok podatkowy, a raczej zyskała.

- Tych samochodów tu wcześniej nie było, bo były zarejestrowane gdzie indziej. Mieliśmy wybór wśród wielu innych gmin, gdzie mogliśmy płacić 50 proc. tego, co w Wyszkowie, ale jednak zostaliśmy tu. Gdyby burmistrz nie umorzył nam tego podatku, poszlibyśmy do innej gminy. Prusice - to dobry przykład przychylności i ulg dla przedsiębiorców. Uważam, że nic złego nie zrobiłem, nic nie jestem winien. Poszedłem z uczciwą, korzystną dla gminy Wyszków propozycją, bo mogłem przenieść się do innej gminy, ale wolałem tu (w Wyszkowie) zostawić podatki. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, w ramach normalnej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Tym bardziej przykro mi czytać komentarze godzące w dobre imię mojej firmy - mówi prezes "Dar-Pol".

Podatek to nie wszystko

Być może komentarze pojawiają się dlatego, że umorzony podatek to nie jedyna forma wsparcia, jaką otrzymała od gminy Wyszków firma "Dar-Pol". Przed rokiem gmina zbudowała drogę w dzielnicy przemysłowej stanowiącą dojazd do siedziby firmy Dariusza Kuleszy. Ostatnio dokonała też na jego wniosek zmiany planu zagospodarowania obejmującego budynek poczty głównej przy ul. Daszyńskiego, należący do Dariusza Kuleszy, który chce tam w miejsce powierzchni biurowych stworzyć mieszkania na sprzedaż.       

- Jeden rok podatku od naszej firmy i koszt budowy gminie się zwróci - odpowiada przedsiębiorca.

Zapewnia, że gdy w przetargu kupował od gminy działkę przy ul. Leśnej pod przyszłą siedzibę swojej firmy, to w planach zagospodarowania była przewidziana droga łącząca ul. Leśną z ul. Towarową.

- Droga była w planach, więc to nie powstało tylko pod nasze zapotrzebowanie. Mało tego, ta droga powinna być kontynuowana aż do ul. Towarowej - mówi Dariusz Kulesza. 

Uważa, że zamieszanie wokół sprawy umorzenia podatku nie wpłynęło korzystnie na wizerunek jego firmy. Bolą go przykre komentarze i plotki.

- Ludzie nie mają świadomości, że zapłaciliśmy wielokrotnie więcej podatku niż nam umorzono i w długiej perspektywie samorząd, a tym samym mieszkańcy, na tym skorzystają. Gmina w taki sposób dużo podatników już pozyskała i to jest dobra droga - uważa Dariusz Kulesza. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Borys
Takie bajki to nie nam panie prezesie. Nie bez powodu burmistrz wszystkie spotkania polityczno-biznesowe odbywa w pana restauracji. Ludzie widzą z kim wchodzi i wychodzi
Widzący
Jaki przedsiębiorca mając możliwość płacenia 50% podatku nie korzysta z takiej okazji. Chyba, że prawda jest inna. Patrząc na powyższe wytłumaczenie wychodzi na to, że umorzenie pokryje 2 lata funkcjonowania w innej gminie, dodatkowo budowa drogi, to kolejne 1 lub 2 lata funkcjonowania w innej gminie, plus kolejne korzyści (jak zmiany planów itp.) to kolejne 1 lub 2 lata. Czyli firma nadal w domu (np. wspomniane w artykule Prusice to gmina 400 km od Ochudna, w którym wcześniej działał Pan Kulesza, więc realnie bardzo trudna do zmiany siedziby), a przez najbliższe 5/6 lat zaplaci ok. 50% podatku. A co ma z tego gmina, umarzając i budując drogę nie będzie miała realnie dochodów od tego podmiotu przez ok. 3 lata. A jak korzyści dla przedsiębiorcy się skończą, to trzeba będzie innej formy wsparcia, albo firma się przeniesie gdzie indziej.
Mieszkaniec
Panie burmistrzu ja też zbuduję dom w gminie Wyszków - czy też dostaną umorzenie podatków od nieruchomości?
anonim
ale burmistrz wyszedł na głupka, tajemnica skarbowa hahahaaaaa
Gall
Brawo Tuba! Dobre zagranie a burmistrz trąbą
gość.
Tuba Wyszkowa Brylantem Wyszkowa. Teraz czas na zbieranie podpisów za odwołaniem burmistrza Wyszkowa.
widz
Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 7/2018 (5395) - Pozycja 1357: Właściciel Dariusz Kulesza postanawia wygospodarowany zysk za rok 2016 w kwocie 4 487 054,34 złotych przeznaczyć na zwiększenie kapitału własnego
widz
Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 146/2014 (4525) - Pozycja 10350: Właściciel Dariusz Kulesza postanawia wygospodarowany zysk za rok 2013 w kwocie 3 322 359,95 złotych przeznaczyć na zwiększenie kapitału własnego.
widz
Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 239/2018 (5627) - Pozycja 55534: Właściciel Dariusz Kulesza postanawia wygospodarowany zysk za rok 2017 w kwocie 6 048 843,66 złotych przeznaczyć na zwiększenie kapitału własnego.
WOW
pan Dariusz wie jak zwiększać kapitał własny , szkoda że pan burmistrz tak nie potrafi dbac o majątek gminny
widz
Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 239/2018 (5627) - Pozycja 55534: Stan na 31.12.2017 Przychód netto ze sprzedaży usług 43 715 721,19
Anonim
Co się dziwicie. To jest Wyszków - zaczyna się tam gdzie kończą się zasady
Lokalny przedsiębiorca
Są firmy w gminie, które płacą podatki, nawet wyższe niż Dar-Pol, a o tym nie mówią. Nie występują o rozłożenie podatku od środków transportu na raty, tym bardziej o jego umorzenie. A co do restauracji to pewnie straciłbyś kolego wtedy gbybyś nie skorzystał z subwencji w ramach tarczy finansowej. A skorzystałeś.
gdzie indziej 50% niższe stawki podatku w porównan
Najniższy stawka podatku od środków transportu w Polsce od ciągnika siodłowego to 1382 zł(w Wyszkowie 1976 zł), czyli 30 a nie 50% mniej. Od naczepy owszem około 51% mniej, bo 600 zł vs 1244 zł. Czyli ta kalkulacja pana Kuleszy lekko naciągana ...
Precz z komuną
A jak pan wrażliwy na własnym punkcie Dariusz odbierany jest przez sąsiadów, tych którzy go znają, innych zainteresowanych. Jak jest u niego z tzw. kulturą osobistą i jak traktuje innych w tym pracowników?
Miastuch z Wyżkofa
Burmistrz nie mógł jasno i trasparentnie przedstawić sposobu pozyskania nowego inwestora? Lepiej pozyskiwać nowych i dużych podatników, niż co roku podnosić podatki. Tylko teraz, przez jego nieudolność i burzę w szklance wody, wywołaną przez opozycję, każdy następny iwestor dziesięć razy się zastanowi, zanim ulokuje tu swój biznes.
dżolo
MIastuch, gdyby tu chodziło o pozyskanie inwestora to burmistrz by to tak przedstawił, wierz mi ;)
kopulacja, korupcja, kompromitacja
Miastuch, sprawa do zbadania przez CBA. Burmistrz kręci od samego początku. Dlaczego robił ze sprawy tajemnicę skarbową, skoro ma to być zachęta dla innych. Albo transparentna zachęta dla wszystkich, albo wielka tajemnica i zachęta dla pewnych i wybranych,no nie? Panowie z opozycji niech idą za ciosem i zgłoszą sprawę do zbadania przez CBA, w interesie społecznym oraz własnym.
jasnowidz
raczej o pozyskanie sponsora a nie inwestora ;)
Ekspert
Dla czego zarząd spółki gminnej TBS bez konkursu powierza się osobie bez doświadczenia która większość czasu była sprzedawcą wiejskiego sklepu. Dla czego nie ogłoszono konkursu? Dla czego nie zatrudniono fachowca? Jakie będą straty? Ta firma inwestuje dziesiątki milionów w budynki. Jakie jest uzasadnienie takich decyzji? Gdzie zdrowy rozsądek, gospodarność i dbałość o nasze pieniądze?
Prawdziwa Cyma obroni się sama, sorry Cnota?
Dlaczego ważne stanowisko zastępcy kierownika Powiatowego Urzędu Pracy bez konkursu powierza się osobie bez doświadczenia, która większość czasu była osobą bezrobotną, nie ma żadnego doświadczenia i właściwego wykształcenia, a była emigrantem zarobkowym. Dlaczego nie ogłoszono konkursu? Ta posada wymaga pełnego wachlarza kompetencji i doświadczenia, więc dlaczego nie zatrudniono fachowca? Jakie jest uzasadnienie tej konkretnej decyzji? Gdzie zwykła ludzka uczciwość tych, którzy za tą decyzją stoją oraz tych, którzy to żyrują; gdzie jest wasz honor, etyka i dbałość o sprawiedliwość społeczną? Czy partyjna figurantka będzie miała cywilną odwagę ujawnić swoje kompetencje sama, czy trzeba będzie to zapytać oficjalnie?
Powyższe pasuje do zastanej sytuacji!
RRR 2021-08-30 17:19:09 W jakim to kierunku idzie? Po co się uczyć, zdobywać doświadczenie.? Moi drodzy, zrezygnujcie z tej głupiej nauki , nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. Zostawcie to na później. Używajcie życia ile wlezie, bawcie się. Po co szkoły? Potem zapiszcie się do organizacji czy partii, zróbcie karierę a dyplomy sami wam w zębach przyniosą a jak nie to się zapłaci . To o wiele lżejsze. Oto właściwy model życia aktualny dziś. To o tym mówią nam dziś ci przy korycie i do tego zachęcają. Nie tłumaczcie dzieciom, że ciężka praca popłaca. Nie róbcie z nich frajerów, bo widzą coś innego. W dodatku wiatr w oczy nauczycielom. Pozamykać szkoły i pokazać właściwe wzorce i ścieżki kariery.
uWażny
"ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości podatkowych uregulować. Będzie to utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku". Ja się pytam na jakiej podstawie właściwie było to umorzeie? Chyba pan Kulesza nie utracił mozliwości zarobkowania ani nie utracił majątku skoro notuje wielomilionowe zyski
Oto prawda o nas samych
Wyszków to nie żywioł Warszawa, gdzie o stołki walczy właściwie cała Polska. Wyszków to niewielka społeczność gdzie każdy każdego zna, a jak nie zna to ma znajomego, który nieznajomego zna. Nie da się skutecznie zamieść pod dywan świństw, które pod płaszczykiem partyjnej tajemnicy serwują nam marnej maści lokalni politycy. Krzywdą jest, kiedy człowiek który poświęcił kilka lat swojego życia na poznawanie specyfiki swojego miejsca pracy, na rozłożone w właściwym czasie zdobywanie doświadczenia i kompetencji, dowiaduje się, że mimo iż był akceptowanym i naturalnym kandydatem na przejęcie kierowniczego stanowiska, zostaje wyr...any! Funkcja ta powierzona zostaje wyjętej z kapelusza partyjnej karierowiczce, bez większych kompetencji, która większość czynnego zawodowo życia spędziła na bezrobociu lub zarobkowej emigracji. Która ukrywa własne CV. Traktowanie ważnych, ustabilizowanych instytucji jak łup wojenny, jest zwyrodnialstwem wyszkowskich "elit", które robią to pod płaszczykiem kochaj
Oto prawda o nas samych c.d.
Traktowanie ważnych, ustabilizowanych instytucji jak łup wojenny, jest zwyrodnialstwem wyszkowskich "elit", które robią to pod płaszczykiem kochających Boga i Ojczyznę największych lokalnych patriotów, za gronem których człapie w ogonie główna beneficjentka chorego układu Elżbieta Cyma Domalewska. O takim skur...ństwie, trzeba informować.
Oto prawda o nas samych
Wyszkowskie, wszechobecne partyjniactwo jest wyjątkowo bezczelne, nic poza tymi układami nie ma prawa normalnie funkcjonować. Nie jesteś z układu, nikt się z tobą nie liczy, nikt ci nie pomoże i nie stanie w Twojej obronie. Pewne siebie partyjniactwo, aby uciszyć krytyką na swój temat, próbuje zamknąć usta wytaczaniem procesów, poprzedzonych "wpływową" polityczną presją na policję i prokuraturę. Tak się w du.ach od tego dobrobytu poprzewracało! Twoją winą ma być to, że mówisz, co o takim traktowaniu Wyszkowa myślisz. Zajęci sobą, sami pozwoliliśmy sobie na takie traktowanie. Przyjrzyjmy się teraz tym wiejskim dożynkowym scenom, zamienionym w partyjne trybuny, element kampanii, przepustki do jeszcze większej władzy. Każda okazja jet dobra, więc mamy partyjniackie najazdy. Te sztuczne i zawłaszczone, patriotyczne spektakle, potrzebujące orkiestry, żeby przyciągnąć uwagę przypadkowych przechodniów na kilkunastoosobowe partyjniactwo. Imprezy pod prasę, wyłącznie dla obrazków. Nie kupuję t
oto prawda o nas samych
Nie kupuję tego, bo wiem, że kiedy zgaśnie światło dopiero, budzą się demony.
Wyszkowskie kwiatki na Rok Norwida
Historia z Wyszkowskiej Fabryki Mebli. Mąż do lekarza biegnie z żoną, gdyż ją na hali zapylono ;)
orkiestra gra
Wypadałoby, żeby Pani zastępca kierownika PUP upubliczniła swoje CV, tym bardziej, że zasiadła na stołku bez konkursu. Przyzwoitość, taka normalna ludzka, tego wymaga.
Transparentność
Ta Pani z bardzo wysoko podniesioną głową reprezentuje przecież bogoojczyźniany wyszkowski PiS. Bóg i honor każą jej szybko uzupełnić informację na jej temat na stronach PUP. Bądźmy o to spokojni, inaczej wypisałaby się ze wstydem z Prawa i Sprawiedliwości, które tak godnie reprezentuje na tych ich patriotycznych teatrzykach.
swojak
Wyszkowskie podwórko - prezes ciepłowni PEC siedzi na ciepłej posadzie od kilkunastu lat. Bez konkursu - pewnie jest taki dobry. Tylko dla kogo?
Opozycja jest tylko jedna
I bawi się w alternatywy, jak niegdyś taki jeden. Już zbierajmy biomasę, bo może jej zabraknąć, a ściąganie jej w świetlanej przyszłości, będzie jednak coraz droższe. Nikt nie będzie się martwił o wasze kieszenie, jakakolwiek koalicja. Ostatnie podwyżki opłat za śmieci i nieruchomości przegłosowane były zarówno przez bogoojczyźnianych patriotów z pis, jak i zielonych z pslu, etatowców z postkomuną. Dlatego nie podniecajcie się koalicjami i tym kto je tworzy. W sprawach podwyżek i zatrudnienia zawsze będą po swojej stronie. Nie liczcie na uczciwe konkursy i zdrowe zasady, granie fair play. Opozycja jest tylko jedna, od początku do końca, co stoi po Twojej stronie i o Twój interes dba. Pis to teatrzyk, w którym zagrają wszystko. Wczoraj zgodnie, ręka w rękę z koalicjantem przegłosowali podwyżki, a dziś na zdz wywiesili afisze z wielkim tytułem "opozycja" i nic więcej na temat tej "sztuki" jeszcze nie wiadomo. Premiera dopiero nastąpi. To dopiero będzie kabaret, może nawet uda im się odgł
Opozycja jest tylko jedna
To dopiero będzie kabaret, może nawet uda im się odgłosować przegłosowane w/w podwyżki?
Koń
Klepnęli podwyżki za wodę i ścieki i to niemało.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Polityczna burza na półmetku kadencji
Niech ktos z rzadzacych w koncu zajmie sie wyszkowskim Zusem. No moze teraz ktos się za to wezmie. Tyle ludzi się zwolnilo. Cos tam jest nie tak.
Kitek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Olga, bo wizualizacji "chłopka" nie trzeba nikomu przedstawić . Wszyscy pamiętają jak wyglądał bo przez lata wpisał się w krajobraz Wyszkowa
Jurek
"Chłopek", witacz, napis - czym promować Wyszków?
Jurku, o ile dobrze rozumiem artykuł, wizualizacje przedstawione na zdjęciach to pomysły Pani Wittich, które maja być propozycją konkurencyjną dla sugestii Pana Osika. Jak na moje oko nie maja nic wspólnego z naturalnym drewnem ani Światowidem…to tylko plastik, oklejony czymś mającym przypominać drewno :(
Olga
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA

pl.jooble.org