REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak wybrać opony do samochodu miejskiego?

Kącik Prasowy

Przy samodzielnym wyborze opon do naszego pojazdu bardzo często może się nam wydawać, że w przypadku opon możemy sobie pozwolić na większe oszczędności w naszym budżecie. Wbrew pozoru jest to jednak bardzo złe podejście, gdyż zakup odpowiednich opon to jeden z najważniejszych wyborów pod względem prawidłowego utrzymania samochodu i zachowania bezpieczeństwa naszego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

REKLAMA

Co zatem pilnie trzeba wiedzieć o możliwie jak najbardziej prawidłowym doborze opon do naszego konkretnego samochodu i na jakie względy należy przykładać swoją szczególną uwagę przy zakupie opon? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Po czym można stwierdzić, że nadeszła już pora na wymianę opon w naszym samochodzie?

Nie wliczając aspektów takich jak dogłębnie widoczne nieproporcjonalne zużycie opon lub zwyczajne uszkodzenia mechaniczne, które będziemy umieć zidentyfikować na pierwszy rzut oka, istnieją dwie główne przyczyny, z których powodu konieczna będzie wymiana opon w nieodległym okresie czasu. Pierwszą z tych podstaw będzie zbyt wysoki wiek posiadanych opon, zaś drugą jest niepokojąco niska wysokość bieżnika.

Jak duże znaczenie ma wiek opony?

Ze względu na utratę swoich właściwości na przestrzeni czasu powinno się koniecznie zmienić opony, których wiek sięga już 10 lat. W tym przypadku nawet bardzo drogie opony, których jakość definitywnie należy do klasy premium, powinno się bezzwłocznie wymienić, gdyż wszystkie rodzaje mieszanek, z których są wykonane opony prędzej czy później stają się wyjątkowo podatne na uszkodzenia zewnętrzne, generując przy tym zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, również naszego.

Jak duże znaczenie ma wysokość bieżnika?

Jeżeli wysokość bieżnika jest zbyt niska, powinniśmy możliwie czym prędzej dokonać wymiany opony na nowszą sztukę. Prawo polskie zezwala na dowolne korzystanie z opon, których wysokość bieżnika nie jest mniejsza niż 1,6 mm, niemniej taka liczba jest zdecydowanie zbyt niska do bezpiecznej jazdy. W praktyce opona z tak niskim bieżnikiem jest właściwie łysa i nie powinna być w żaden sposób wykorzystywana w pojazdach, nawet jeśli poruszamy się takim samochodem wyłącznie w obrębie terenu miejskiego.

Posiadając ten fakt na uwadze, w trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy jako kierowcy własnoręcznie dokonywać kontroli stopnia zużycia bieżników. Jeżeli korzystamy w odpowiednim sezonie z opon letnich, wysokość ich bieżników nie powinna być mniejsza niż 3 mm, natomiast w przypadku opon zimowych ich wysokość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Zdecydowanie warto, jest raz na jakiś czas zwrócić uwagę na stan wykorzystania bieżników, gdyż w ten sposób nie tylko będziemy darzyć swoje opony większym zaufaniem w wymagających sytuacjach drogowych, ale również umożliwi nam to zachowanie niezbędnego bezpieczeństwa podczas domyślnego przemieszczania się po drodze.

Według jakich kryteriów należy rozpatrywać czy dane opony są odpowiednie dla naszego auta miejskiego?

To, jakie opony zdecydujemy się wybrać, potrafi w sporej mierze zależeć od naszego domyślnego trybu jazdy, posiadanego przez nas pojazdu, a także od terenu, po którym mamy zwyczaj najwięcej się przemieszczać naszym autem.

Zazwyczaj najbardziej wszechstronną opcją będą opony budżetowe albo takie, które ściśle znajdują się w segmencie średnim. Jeżeli nie posiadamy zbyt wielkiego silnika lub nie dysponujemy zbyt wielkim zapasem gotówki, najlepszym wyborem dla nas będą właśnie opony budżetowe. Jeśli jednak posiadamy możliwość dopłacenia większej kwoty pieniędzy i mamy na wysokim względzie własne poczucie bezpieczeństwa na drodze, wtedy najodpowiedniejszym wyborem będą opony ze średniej półki. Dodatkowym atrybutem takich opon będzie także ich większa niezawodność w przypadku bardziej wymagających sytuacji podczas przemieszczania się pojazdem.

Można również kategoryzować opony względem bardziej określonych kryteriów, a są nimi:

  • Indeks prędkości - jest to wskaźnik określający, z jaką prędkością możemy się poruszać na drodze. Jeżeli preferujemy szybszą jazdę, najsensowniejszym wyborem będzie wybór opon z możliwie jak największym indeksem prędkości, natomiast jeśli nie mamy w zwyczaju poruszać się wyjątkowo szybko, możemy zignorować tę statystykę podczas zakupu,
  • Indeks nośności - jest on dopasowywany w zależności od rozłożenia wagi pojazdu oraz jego ogólnej ciężkości. Samochody miejskie nie posiadają domyślnie szczególnie wysokiej wagi, zatem indeks ten nie będzie musiał być wyjątkowo wysoki do zapewnienia niezbędnego bezpieczeństwa,
  • Indeks hałasu - ma on znaczący wpływ na to, jak bardzo głośny będzie pojazd podczas jazdy. Różnica ta odczuwalna jest zazwyczaj jedynie podczas poruszania się na autostradzie, gdyż to właśnie wtedy przy nabieraniu większych prędkości opony generują znaczący hałas,
  • Klasa hamowania na mokrych nawierzchniach - parametr ten wpływa na skuteczność hamowania pojazdu w przypadku jazdy na mokrych lub śliskich powierzchniach. Warto zwrócić swoją szczególną uwagę na to właśnie kryterium, gdyż od niego najczęściej zależy czy dojdzie do stłuczki, której można by było zapobiec.

Wsparcia merytorycznego udzielili specjaliści z Oponyprofi.pl

 

Art. zewnętrzny

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Żywa lekcja historii w Łosinnie
Założyć opaskę AK, głosić frazę Bóg, Honor, Ojczyzna a jednocześnie nosić teczkę za Sobczakiem. Taka ta nasza Tereska groteska.
Zapora
Usłyszeli strzały. Na działce była nielegalna broń i amunicja
Pani Elwira zapomniała wspomnieć, że ten 41-latek poza użyciem broni najpierw znieważał słownie pracowników ochrony na ogrodach działowych w Kamieńczyku, a następnie jeszcze pobił dwóch działkowiczów.
Misiek
Kłopotliwe odpady
Dokładnie nawet odpady poremontowe na leśnej w Wyszkowie chcieli jakieś zaświadczenie z urzędu a ja miałem cztery kawałki styropianu i dwie rynny które sam zawiozlem CHORE!
Hj
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA

pl.jooble.org